Lampa NARVA

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

Lampa NARVA

#1 Příspěvek od houmr »

Našel jsem takovéto staré lapmy NARVA, jestli jsem to dobře pochopil, jedná se o lampu se studenou katodou, na bázi doutnavky:
http://lampes-et-tubes.info/hc/hc001.php?l=e
CHtěl bych se zeptat, v jakých přístrojích se to u nás vlastně používalo? např. v biochemických analyzátorech?

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#2 Příspěvek od ondraN »

Vždyť je to v tom odkazu napsané
Applications: atomic absorption spectrometry (AAS), atomic fluorescence spectroscopy (AFS).
Je to míněno jako světelný zdroj se známým spektrem (podle plynu uvniř).
Naposledy upravil(a) ondraN dne 13 čer 2023, 09:47, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#3 Příspěvek od samec »

https://cs.wikipedia.org/wiki/Atomov%C3 ... ktrometrie

Na lampe je uvedený chemický prvok, prípadne kombinácia chemických prvkov, ktoré sú nanesené na katóde, teda ktoré charakteristické spektrá tá lampa vyžaruje, a teda na zisťovanie ktorých chemických prvkov sú tie lampy určené.

Je to spotrebný materiál. Nepoužité môžu byť dobré, používané môžu byť vysvietené a pre presné meranie nepoužiteľné.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#4 Příspěvek od houmr »

To jsem samozřejmě pochopil, ale použití spektrometrie je velmi široká, mě šlo spíše o konkrétní aplikace a přístroje v konkrétních oborech, popř. zda-li šlo jen o přístroje z NDR nebo se tyto lampy osazovaly i do nějakýk jiných, zkrátka konkrétní informace pamětníků...

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Vyrábajú sa asi 4 štandardné typy líšiace sa rozmerom a päticou, podobne ako bežné žiarovky. Výrobci prístrojov využívajú ten ktorý typ. Teda neexistuje špeciálny prístroj pre tie lampy, tak ako neexistuje špeciálny luster pre bežnú žiarovku.

Ale než ju vyhodíš do smetia, tak si pozri ceny, za koľko sa predávajú.

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#6 Příspěvek od houmr »

Nabídky jsem sice žádné nenašel, ale i tak to, že by se za něco prodávaly ještě neznamená, že se i kupují...
Zkusil bych si jí rozsvítit - nebude ten paprsek nebezpečný?


Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#8 Příspěvek od houmr »

No jo, ale to jsou nové, předpokládám že i s nějakým glejdem o předepsaných parametrech. To co mám já je bůh ví odkud, maximálně pro nějakého sběratele...

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

Predávajú sa aj použité
https://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=ho ... thode+lamp

Predpísané parametre (chemnické prvky a pracovný prúd) máš napísané fixou priamo na lampe.

Podstatné je, aby lampa svietila a mala stabilný výboj. To sa dá overiť v prístroji.

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“