Jak na zbytky lepidla při výměně LED podsvícení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

Jak na zbytky lepidla při výměně LED podsvícení

#1 Příspěvek od otakarv »

Zdravím všechny přítomné. Chtěl bych se zeptat čím odstraňujete zbytky lepidla když měníte LED podsvícení.
Já jsem nejdříve zkoušel technický benzín ale s tím to nešlo skoro vůbec. Syn donesl sprej na odstraňování etiket ale ten se také nějak nechytal. Pak jsem našel toluén a ten vcelku to lepidlo narušil že šlo zhruba stáhnout špachtlí, pak jsem ještě musel dočistit. Vždy jsem namočil kousek poskládané papírové kuchyňské útěrky, navlhčil lepidlo, stáhnul špachtlí a nakonec zbytky poutíral čistou namočenou papírovou kuchyňskou útěrkou.
No co mám povídat i když jsem měl dokořán otevřené okno tak přece jenom jsem z těch výparů byl celkem slušně nafetovaný a dva dny mi bylo špatně.
Čekají mě dvě televize od kamaráda a známých kde budu měnit podsvity tak bych chtěl vyzkoušet něco jiného, čím méně toxického.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Izopropanol.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Jestli myslíš tu věčně měkkou hmotu pod pásy, tak jedině nahřát a mechanicky odstranit.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

rnbw píše:Izopropanol.
IPA je míň agresívní než toluen, spíš bych použil (jedovatej) metanol, případně perchlór nebo tetrachlór, pokud bych se k němu dostal ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#5 Příspěvek od samponek »

Líh a dej do toho trochu glycerinového oleje, nesmrdí to, nic nerozežírá a lepidlo bude pryč.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#6 Příspěvek od nixdorf »

Tetra(per)chloretylen v pohode zohnať u nás v obchodoch typu Kinekus, či v bratislavskej Centralchem - zatiaľ. Prípadne ako čistič brzd, ale tam bude pravdepodobne obsiahnutý v zmesovej forme ako jedna z hlavných látok. Keď ide zohnať tu, určite pôjde i v Čechách.
Akurát pozor, na rozdiel od alkoholov či acetonu sa jedná o možný karcinogen. (V rodine máme akurát rakovinu pankreasu v štvrtom štádiu, dotyčný bol za komunistov v ZŤS a neskôr niekoľko dekád v gumárenstve - keď vidím, čím si prebieha, asi by som si odomkol sejf a urýchlil si to. Nič proti, len sa chemickým svinstvám zbytočne nevystavovať, ak netreba.)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Inak ja sa s tym velmi neseriem. V Panasonicoch zostanu po odtrhnuti pasu na plechu kusky papierovej lepiacej pasky, tak ich len prstami strhnem, aby bola plocha rovna. Zvysky lepidla necistim.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od otakarv »

Děkuji vám všem za odpovědi. Isopropyl-alkohol mám doma, zkoušel jsem to i s ním ale nebyl jsem s výsledkem také moc spokojený.
Perchlorethylen jsem kdysi dávno měl ale už došel. Kamarád dělal ještě za komančů v závodě Slovena kde barvil látky a tam jej používali tak mi pár litrů donesl, ten opravdu krásně rozpustil mastnotu i zaschnutou a i další věci. Zajedu se zeptat u nás do chemodrogerie, když tam byl původní vedoucí který ale dávněji odešel do důchodu tak ten tam měl věci které se jinde nesehnaly. Nyní tam je mladší vedoucí ale stejně schopná (možná to je jeho dcera, má ty samé vlohy).
Pak jsem také uvažoval že ty pásky budu nahřívat horkovzduškou a postupně odlepovat a zbytky zeškrábnout.
Mohl bych skusit i ten líh s glycerinovým olejem i když tento způsob mi připadá podivný díky tomu oleji, ještě nikdy jsem s tím nedělal.
Každopádně vyzkouším vše a uvidím co se ukáže jako nejlepší.

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#9 Příspěvek od lopez »

WD-40?

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#10 Příspěvek od kovka »

Isopropanol- slabota
Na odstranění zbytků oboustranné lepící pásky z vany se mně osvědčilo nitroředidlo. Štětcem nanést,nechat nabotnat,pak hadra namočená v nitru.
Smrad jak prase a dělat jedině venku.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od otakarv »

O tom nitroředidle jsem taktéž uvažoval ale kvůli těm nechutným výparům jsem jej zavrhl. Venku by to šlo, nyní se ukázalo hezké počasí tak to asi vezmu ven, zatím ještě LED podsvit nemám doma a momentálně mám jiné věci na práci.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#12 Příspěvek od jenicek »


Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#13 Příspěvek od Nagant »

Co Zippo "benzín"? Na čištění zbytků lepidla z nálepek se mi celkem osvědčuje.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od otakarv »

jenicek, ten Label-off odsraňovač etiket jsem zkoušel, donesl mi jej syn ale jak už jsem psal nic moc dalo by se říci že se vůbec nechytal toho lepidla.
Nagant, ten Zippo "benzín" jsem dohledal jako benzín do zapalovačů, možná vyzkouším i ten když mě sklame i Perchlorethylén který jsem dneska koupil v té zmíňované chemodrogérií. Myslel jsem že bude na mě prodavačka nechápavě zírat co to vlastně chci ale šla k regálu, sáhla a vytáhla láhev, velice se divila když jsem jí řekl že jsem byl upozorněn že s tím bude problém tak se s úsměvem podivila. Jinak jsem to kupoval na Slovensku kde bydlím.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#15 Příspěvek od nixdorf »

S tetra/perchloretylenom dávať pozor, podobne ako pri silnejších organických rozpúšťadlách typu riedidlo/toluen či aceton: nahlodáva to niektoré plasty; krásnym príkladom z hlavy je ABS a polystyrén. No a z výparov perchloretylenu budeš "vysmiaty" od ucha k uchu, páchne to nasladlo jak chloroform, takže dobre luftovať. Doteraz sa to používa v čistiarňach (aspoň tu na SK), takže s dostupnosťou, jak som písal hore, nevidím problém.. asi preto sa na teba tá predavačka uškrnula.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“