led luxeon

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

led luxeon

#1 Příspěvek od Filda »

Je potřeba pro tuhle ledku nějaký speciální napájecí zdroj, nebo stačí jen předřadný odpor jako u klasické led? Má tam napsané 2.8 - 4V .......... jaké mám zvolit max napětí, které do ní budu poštět? Ty 4 V je hranice odchodu do křemíkového nebe ne?

Uživatelský avatar
kybl
Příspěvky: 730
Registrován: 20 lis 2004, 01:00
Bydliště: Freudenthal

#2 Příspěvek od kybl »

Podle mě je rozhodující proud....Ten jak přešlahneš,tak odchod do nebíčka... :D.Podle toho co tam píšou tak 350mA.
Roman

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#3 Příspěvek od jasin »

Do LED i do Luxeon se nepouští napětí. Pouští se tam proud. To napětí uvedené v parametrech je jen pro informaci, jaký je na LED úbytek. Napájet se může ze zdroje s napětím vyšším, ale pouze přes odpor. To znamená, že se může napájet třeba z 1000 V, ale přes odpor takové velikosti, aby se nepřekročil povolený proud LED. K tomu slouží Ohmův zákon.
Každý typ LED má jiný pracovní proud, většina sice 20 mA, ale některé jsou na 2 mA, některé Luxeon třeba na 70 mA, ale některé na 300 mA. To je důležitý údaj, ne napětí.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#4 Příspěvek od tandel »

Zapojení zdroje máš např. tady http://www.belza.cz/ledlight/maxl.htm

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#5 Příspěvek od Filda »

jasin píše:Do LED i do Luxeon se nepouští napětí. Pouští se tam proud. To napětí uvedené v parametrech je jen pro informaci, jaký je na LED úbytek. Napájet se může ze zdroje s napětím vyšším, ale pouze přes odpor. To znamená, že se může napájet třeba z 1000 V, ale přes odpor takové velikosti, aby se nepřekročil povolený proud LED. K tomu slouží Ohmův zákon.
Každý typ LED má jiný pracovní proud, většina sice 20 mA, ale některé jsou na 2 mA, některé Luxeon třeba na 70 mA, ale některé na 300 mA. To je důležitý údaj, ne napětí.
takže jak píšu (jen mě zajímalo jestli nepotřebuje nějaké speciální napájení) ... normálně předřadný odpor jak u klasické led jen s jinýma hodnotama :D .......... ale blbě jsem tu otázku napsal ..to je pravda :roll:

LadasW

#6 Příspěvek od LadasW »

Mám normál stabilizovaný zdroj z GME za 150,-Kè nastavený na 3V a Luxeony jednou v pohodì...

LadasW

#7 Příspěvek od LadasW »

PS: Jsou to 3W luxeuny s hliníkovou hvìzdièkou vespodu.

Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#8 Příspěvek od Filda »

LadasW píše:Mám normál stabilizovaný zdroj z GME za 150,-Kč nastavený na 3V a Luxeony jednou v pohodě...
moc drahé :lol: normál trafo z dolní poličky, stab 7805 z horního šuplíčku, kondíky na vyhlazení z předposledního šuplíčku, usměrňovací můstek z prostředka, odpůrek ze stolu a hotovo. (všechno mám doma)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

S Luxeonom mam urobenu baterku - je tam Li-Ion bateria z mobilu.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#10 Příspěvek od tandel »

A jak je to k tomu akumulátoru připojené?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Je to vlastne jeden Li-Ion clanok, takze 3,6V. Luxeon je pripojeny cez SMD odporovu siet (4x10ohm - paralelne). Svieti to velmi slusne - vyborna vec na citanie zle viditelnych oznaceni na roznych IO (aj odpalenych - casto sa da precitat oznacenie az uplne po vyhorenu dieru :) ). Nabijam to tak 2-3-krat za rok.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

A neni potreba mit ten proudovy zdroj stabilizovany? Netusim jestli se nehybe spotreba LED s teplotou cipu, casem... Mam tu 20W ledky a nerad bych je znicil.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

20W LEDky? UKAŽ!!! to musím vidět, co to umí? není to 20W PMPO? kdes to vzal a co to stojí?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Taky vysoky vykon urcite napajat z prudoveho zdroja.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od termit256 »

Ledky jsem vzal tady http://ledsee.com/index.php?page=shop.p ... &Itemid=27
jsou jeste pomerne drahe, ale videl jsem nekde i za cca $35, jenze ty mely pouzdro ktere se mi moc nehodilo.
S tim proudovym zdrojem je vetsi problem nez jsem cekal. Chci je dat 3 do serie, takze napeti cca 55V proud 1.12A
Mate nekdo tip na spinany zdroj s podobnymi parametry?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“