Rychlost zvuku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:Přesná hodnota závisí na teplotě, tlaku, vlhkosti ...
Zapoměls na parametr, kterej rychlost ovlivňuje ze všeho nejvíc a to prostředí, tedy hustota kapaliny, druh a hustota plynu. Znám jednoho borce, co vyrábí analyzátory směsí pro potápěče, který funguji na principu šíření ultrazvuku v labyrintu, kterej je naplněnej zkoumaným plynem. Je to kupodivu dost přesný. Jak to maká netuším, ale když o něco projeví zájem US Navy, tak to asi bude dost dobrý. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Jirko, hustota je až odvozená hodnota ze základních parametrů teplota, tlak a vlhkost. Ale jasně, z rychlosti šíření zvuku při známým tlaku se dá zpětně dopočítat i koncentrace a hlavně pro měření nějakejch poměrů, kde je nadefinovaná převodní a korekční tabulka čidel to je jednodušší, než měřit všecky ty primární parametry a všecko to složitě přepočítávat. Je to asi tak, jako když měříš koncentraci sírovky v baterce balónkovým hustoměrem - a nebo ji budeš analyticky zkoumat spektrákem a plynovým chromatografem. V obou případech naměříš ze stejnýho vzorku stejný hodnoty, ale s různou přesností - na něco stačí v kilech na litr, na jiný věci musíš mít přesnost na setiny gramu na litr.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

No to jsou mi věci, zeptám se Aleše, jestli neshání nějakýho poradce. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#19 Příspěvek od EKKAR »

Chápeš, že já ti neodporuju, ale říkám, že výchozí fyzikální veličiny jsou tlak, teplota a vlhkost, zatímco když měříš hustotu, tak měříš defacto odvozenou fazikální veličinu? Já neříkám, že tvůj kámoš kecá, ale tvrdím, že danou veličinu měří jinou než základní metodou - asi jako kdybys chtěl tvrdit, že když budu zjišťovat koncentraci cukru ve vodným roztoku pomocí přesnýho vážení přesně odměřenýho objemovýho množství za přesně změřený teploty, tak budu měřit míň správně, než když vezmu refraktometr s příslušnou korekční křivkou nebo tabulkou, máznu mu prstem tu břečku na sklíčko a juknu se do něj proti světlu. jenomže aby mohl vzniknout ten mnohem jednodušejc použitelnej refraktometr a jeho korekční křivka/tabulka, někdo to nejdřív musel někde přesně nadefinovat, spočítat, změřit a zvážit základníma výchozíma metodama - a pak z těch výsledků vzájemným porovnáním tu korekci určit, nemyslíš?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

A jestlipak víš, jaká je alternativa k měření složení směsí plynů? Je tedy míň přesná a stačí na to přesnej zdroj napětí a přesnej voltmetr a ampérmetr. 8-)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Jo, měření přeskokovýho napětí na jiskřišti známejch parametrů, nemusíš mě zkoušet. Ono stačí znát, co dělá s jiskrou na svíčce komprese ve válci, starej dědek Boschů na to dělával i kontrolní mašinku, kam se našroubovala svíčka, napojila se na magneto a kolem jiskřiště byla komůrka z tlustýho skla, kde se dal malou pumpičkou zvýšit tlak - pak se zatočilo klikou a koukalo se, jestli svíce pod tlakem správně "pálí". Podobně se dá experimentálně zjišťovat fůra jinejch věcí, třeba oktanový číslo benzínu atd. Ale všemu musí předcházet definice základních stavů vyšlá z měření základních fyzikálních hodnot ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

Ale trt, úplně jinej systém. Pokus číslo 2, pokud neuhádneš, prozradím. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
LADER
Příspěvky: 273
Registrován: 01 dub 2013, 02:00

#23 Příspěvek od LADER »

Rychlost zvuku v plynech je závislá na složení směsi a teplotě. Nezávisí na tlaku. Pokud znáš tyhle dvě věci nepotřebuješ vědět hustotu, je to nadbytečný údaj. Vlhkost je součásti složení směsi plynů.
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

LADER píše:Rychlost zvuku v plynech je závislá na složení směsi a teplotě. Nezávisí na tlaku. ...
Kurwa ted to teda křáplo !!! A já si celej život myslel, že změna Machova čísla (= místní rychlost zvuku) s vejškou se odvíjí od tlaku - a vona je to teplota ...!!!! Neváhej, sedni a napiš do Štogholmu, aby si tě na tý jejich Králofský akádě napsali na seznam kandydátů na Nobelofku !!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
LADER
Příspěvky: 273
Registrován: 01 dub 2013, 02:00

#25 Příspěvek od LADER »

Nemusím, už to někdo udělal za mě :
Stanislav Fikes - Fyzika nízkých tlaků
Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#26 Příspěvek od DukeNuke »

Ono je to tak, že pravdu máte oba...
Zjednodušeně řečeno - rychlost zvuku je závislá na hustotě a tlaku (ekkar) a hustotu plynu lze vyjádřit podílem tlaku ku teplotě. Pak zákonitě musím dojít k výsledku, že rychlost zvuku závisí na teplotě (lader).
Více třeba HRW (Halliday, Resnick, Walker) - což je moje nejoblíbenější učebnice fyziky.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Hmm, tak Karel to zakecal, nejspíš neví. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“