Křehnutí vrutů

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Křehnutí vrutů

#1 Příspěvek od Crifodo »

Po dvou letech, vruty 3x35 s torx hlavou, držely stříšku na verandě, polovina jich ustřelí. Nějaký překalený humus nebo co se to číňanovi zase nepovedlo?

https://www.atilastyl.cz/blog/vodikove- ... -9-a-vyssi
Přílohy
foto 101.jpg

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Dej tam nerezový.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

To bude spíš standard, ty klasický "zlatý" z Hornbachu a podobných obchodů moc nevydrží. Jeden se mi nedávno takto střihnul na podpůrné konstrukci u stromku. Takový ty trámky na kůlech do země. Asi jak to pracuje vlivem vlhkosti a kvůli větru. Občas se mi podařilo slabší průměry i ukroutit při šroubování. Raději používám všude silnější.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od workhard »

3x35 používám tak maximálně ke šroubování zad ke skříním místo těch 1cm hřebíčků, co k tomu dávají.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Skoro bych řekl, že je to kombinace překaleného humusu a toho, že šrouby zarezly a při povolování máš dostatek kroutícího momentu na to, abys je spolehlivě ukroutil. Když to zkusíš ručně šroubovákem, jak moc to drží? Pokud je potřebuješ vytočit pokud možno celé, tak je zkus nejdřív poklepem přes tyčku odrazit, třeba to trochu pomůže.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#6 Příspěvek od bu2520 »

Tyhle vruty taky nesnáší přetažení, u sestry dělala firma dřevěný plot a elektrickým šroubovákem to tam hulili . Za rok čtvrtina planěk popadala. Zůstala krabice vrutů normálně jsem je tam též našrouboval aku . První vrut jsem dotahoval až prasknul ostatní jsem tam našrouboval s menším momentem a už deset let drží naprosto bez problému.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#7 Příspěvek od JirkaZ »

Před nějakými lety mi říkal střechař, že běžné kalené vruty (na 99% z PRCu) tohle dělají, protože jsou (pře)kalené v celém objemu.

Údajně to mají řešit vruty RAPI-TEC, u nichž je zakalení jen povrchové a uvnitř je houževnaté a měkčí jádro.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#8 Příspěvek od ransom »

Je tam ještě jedna věc. Dřevěné konstrukce pracuji a šrouby jsou pak cyklicky namáhané na střih. Třeba venkovní dřevěná terasa se nesmí šroubovat ničím jiným než nerezovými terasovými vruty, které jediné jsou na to stavěné. Kalený vrut je na to moc křehký.
Schválně hádejte kdy a proč jsem to začal zjišťovat...

(Na jaře polovina vrutů přestříhaná.)
Naposledy upravil(a) ransom dne 18 črc 2023, 11:36, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#9 Příspěvek od Zaky »

V podstatě nevíme, jestli to lítá jen tak, nebo při pokusu o rozborku. Pokud to lítá jen tak, tak má pravdu ransom, že to celé dilatuje a šrouby to láme. Pokud je spoj dřevěných prvků tam, kde je jsou šrouby ulomené, tak je to celé špatně, protože šroub je namáhán v místě "vrubu" tedy závitu. Šroub by měl být zašroubován do spodního dřevěného prvku celým závitem a ještě částí válcového dříku a horním dřevěným prvkem by měla procházet již jen část dříku šroubu bez závitu.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Nevybereš si. Já jsem plotový plaňky šrouboval do nosnejch jeklů TEXama A2 se zapuštěnou hlavou 4,8 x 45 a taky praskaj. To už je průměr dost velkej. Podle návodu jsem je předvrtával na průměr vrtací špičky těch šroubů a závit řezal a utahoval momenťákem. Trt platný, každej rok jich asi 10% ulítne. Kupodivu různě, nikdy třeba dva vedle sebe. Pole jsou cca 2,2m dlouhý a na sloupcích z tlustostěnných kotlových trubek zabetonovaný v průběžný železobeton podezdívce s hlubokým základem, takže pnutí minimální. Před tím tam byly místo jeklů dřevěný vodorovný latě 15 x 4 cm s okapničkama ale ty za 30 let natíraný Luxolem shnily. Plaňky přibíjený hřebíkama, ty nikdy neulítly ani jeden.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
filipaudio
Příspěvky: 24
Registrován: 24 črc 2012, 02:00
Bydliště: Plzeň-sever

#11 Příspěvek od filipaudio »

Ahoj.
Také jsem se s tím setkal.
Možná to souvisí s vodíkovou křehkostí, upozorňuje na to mnoho výrobců šroubů.

https://www.bossard.com/cz-cs/assembly- ... y-zabijak/

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#12 Příspěvek od jenicek »

Zlatý to dělaj běžně, především v zimě kde je vlhkost, dřevo bobtná a nízká teplota, tak praskaj. Pro ty co se jim nechce vyhazovat za nerezový, tak stačí použít sádrokartonářský černý, ty touhle nectnostěj netrpěj.
Mám takhle přišroubovanou celou lomenici roubenky, lišty na prknech na forhauzu a olištovanou stodolu už 10 let a neupad jedinej. Zlatý otcovi na plotě a na vratech u garáže ustříleli první zimu. Pak dal černý a je pokoj a i to líp vypadá na palisandrovým nátěru.
To samý když jsem šaloval základy, různý zlatý ustřílený a černý držely jak štolverk.
Jo a nebavím se o pevnostních vrutech, ale obyčejnejch, co se válej všude možně a stojej pár halířů.
Naposledy upravil(a) jenicek dne 18 črc 2023, 11:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Kdysi jsem si dával dělat do Pružinárny Sečkař kornoutový pružinový kontakty, podobný se používají v držákách na baterky. Tehdá jsem se taky setkal s problémem vodíku v pružinovým drátu. Žádná galvanovna nechtěla bez odvodíkování dělat galvanickou povrchovku těch pružin. Dlouho jsem sháněl, kdo to odvodíkování dělá. Nakonec mi to udělala včetne pohovení fy Povrchové úpravy Třemošnice, bývalý Dako, výrobce vlakovejch brzd. :)
Teď se jmenují iProcess Technologies Třemošnice.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#14 Příspěvek od HF_Tech »

Odkaz ke stažení bez registrace: https://media.bossard.com/cz-cs/-/media ... .pdf?la=cs

Praskají někomu vruty od Hašpl? Začal jsem je používat místo Fischera na méně náročné věci a zatím drží. Jenom je nemám přímo na dešti.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jjilek »

Jen na okraj. Jdou ty PRCy něčím odvrtat?

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“