Vrtací kladivo Bosch GBH2-26DFR-torz. vůle aret. sek. VYŘEŠ.

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

Vrtací kladivo Bosch GBH2-26DFR-torz. vůle aret. sek. VYŘEŠ.

#1 Příspěvek od JirkaZ »

Jsem vlastníkem vrtacího kladiva Bosch GBH 2-26 DFR (třeba tady je rozkres dílů).

Pracuje tvrdě léta a zcela bez problémů, jen časem došlo k tomu, že aretace SDS plus sekáče začala mít torzní vůli a dneska je to už docela nepříjemné (možná tak 30 stupňů). Na přesné sekání je právě ta aretace k nezaplacení...

Netuší někdo, který díl z rozkresu by mohl být opotřebený (případně pokud jich je víc)?

Psal jsem do značkového servisu, ale odpověď byla v podstatě k ničemu (nedivím se, nechtějí přicházet o kšefty).

Díky za zkušenosti.
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 20 črc 2023, 22:25, celkem upraveno 1 x.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Sám jsem zvědav , mám ji leta , NEPŮJČUJI , jede perfekt , mám ještě vyrobeno ve švajcu . Tehdá mne stála 3 dělnické výplaty .... něco z 321 ?

Uživatelský avatar
Jarek443
Příspěvky: 57
Registrován: 11 úno 2016, 01:00
Bydliště: Uherský Brod

#3 Příspěvek od Jarek443 »

A nejsou již v hlavě sjeté vodící drážky?

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#4 Příspěvek od JirkaZ »

Drážky v hlavě?

Drážky (pro podélné vedení a tedy příčnou či spíš torzní fixaci) jsou přece v nástroji, v hlavě jsou kuličky, viz třeba zde nebo tady.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Jarek443
Příspěvky: 57
Registrován: 11 úno 2016, 01:00
Bydliště: Uherský Brod

#5 Příspěvek od Jarek443 »

Kuličky tam jsou pouze na aretaci nastroje proti vypadnuti.V hlavě jsou vodici listy, které se casem zuzuji a nastroj zacina mit vůli.Hlavne pri vrtani s kladivem to dostava zabrat.Casem se listy úplně sjedou a zničí to i ty kulicky

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#6 Příspěvek od JirkaZ »

Aha, obrázek vnitřku by nebyl?

Edit: funkce kuličky a lišty je jako na obrázku v příloze?

Edit #2: našel jsem obrázek vnitřku SDS plus hlavy zezadu (viz níže), lišty i kuličky tam jsou patrné.

Nicméně si myslím, že i kdyby se lišty "ojely" až k nulové šířce, tak torzní vůle nástroje pořád nebude taková, jakou ji mám já. Navíc při průzkumu té vůle by bylo patrné "přecvakávání" přes kuličky a ztráta axiální aretace, nic takového se mi neděje.

No, mám možnost tam zkusit novou hlavu a uvidíme. Nebo udělám test torzní aretace s normálním sklíčidlem (lze ho tam variantně dát), to mě taky mohlo napadnout...
Přílohy
SDS_plus.jpg
SDS_plus_head_back_view_cropped.jpg
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#7 Příspěvek od mihal »

No hádam vidíš či sa pretáča vrták v hlave alebo celá hlava.
Ja som mal na mojej umlátená tie vodiace lišty v hlave a gulička to už neudržala. Navaril som tam do vytvorených zárezov nové a zatiaľ držia.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#8 Příspěvek od JirkaZ »

mihal: to vidět není, u SDS plus se přece vždy otáčí celý plastový kryt spolu s nástrojem (ale zároveň tam není pevná vazba*).

(*) když jsem teď zkusil aretaci u jiného kusu stejného kladiva, tak se s krytem SDS plus hlavy dá rukou volně otáčet bez ohledu na zařazenou funkci (tj. třeba vrtačka bez příklepu vs. sekání).

Ne, prostě zkusím to tak, jak jsem napsal výše. Osobně se domnívám, že problém bude spíš uvnitř stroje, než v hlavě. Ten problémový kus nemám momentálně po ruce.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Jarek443
Příspěvky: 57
Registrován: 11 úno 2016, 01:00
Bydliště: Uherský Brod

#9 Příspěvek od Jarek443 »

Ano , funkce je jak na obrázku. Mám starší verzi této vrtačky a hlavu jsem již jednou měnil. Stála asi třetinu ceny nového stroje. Teď mám lišty asi po sedmi rokoch sjeté tak na půl mm.Nové měli asi 4mm. Buďto to zkusím taky navařit nebo to poletí do šmelcu. Přes kuličku to nebude přecvakávat, ta to chvili udrží, pak se to urve většinou naráz.Nikdy se mi ale nestalo že by odešlo něco uvnitř vrtačky, ale všechno je možné.
https://ctrlv.cz/5R4S
https://ctrlv.cz/sgZg
https://ctrlv.cz/1wNO

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Takže dvě maličkosti , jaké je to číslo dílu ? A mohl by jsi dát ty fotky sem ? dík

Uživatelský avatar
Jarek443
Příspěvky: 57
Registrován: 11 úno 2016, 01:00
Bydliště: Uherský Brod

#11 Příspěvek od Jarek443 »

No původně jsem chtěl dát fotky sem, ale nějak to nevyšlo, ale udělám druhý pokus.Číslo dílu musí být přesně podle typu a někdy i modifikace vrtačky.Moje "hlava" vypadala spíš jako trubka s drážkama. Kámoš měl ten stejný model, ale měl vylepšení, že si mohl měnit i sklíčidlo. Tam to vypadalo zase jinak. Jdu zkusit ty fotky

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#12 Příspěvek od JirkaZ »

1) obrázky do zdejšího fóra musejí mít max. 300 kB na soubor.

2) GBH 2-26 DRE možná po stránce dílů není to samé jako GBH 2-26 DFR.

Verze DFR (ta moje) má uživatelsky rychle výměnnou hlavu a místo ní se dá dát klasické sklíčidlo (je ve výbavě).

Čili je otázka, zda SDS plus hlava nemá u obou verzí různé provedení.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Jarek443
Příspěvky: 57
Registrován: 11 úno 2016, 01:00
Bydliště: Uherský Brod

#13 Příspěvek od Jarek443 »

Určitě, jak jsem psal, díly budou odlišné. Je otázka jestli není již nějaká vůle i v tom upínacím mechanismu sklíčidla.U sds hlavy se svrchní plast protáčí vždy, ale železná hlava pod ním se při režimu sekání nesmí protáčet. Vůle vzniká hlavně v těch vodících lištách
Přílohy
20230718_130501.jpg
20230718_130425.jpg
20230718_125730.jpg

Uživatelský avatar
Jarek443
Příspěvky: 57
Registrován: 11 úno 2016, 01:00
Bydliště: Uherský Brod

#14 Příspěvek od Jarek443 »

Hlavně u té poslední fotky je vidět, jak tam mám místo vodící lišty spíš už jenom tenký plátek , který se brzy urve

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Pro změnu mám DSR , takže znovu , který díl je to ze zobrazení ? dík asi bych si ten díl koupil do foroty , pokud ještě existuje .....

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“