Něco jako napěťový normál

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Něco jako napěťový normál

#1 Příspěvek od Celeron »

Vážení, co se dá v součastnosti v elektronice splašit dejme tomu do 500 CZK jako napěťovou referenci? Stačí 5 a 10V. Je něco lepšího než AD584K ?
Kámoš mi tvrdil, že s ním dělá PRCák modul za asi 5 euro ale věřme čínskejm voltům a že tam je opravdu AD584K s nejmenším ppm. Novej DIL8 stojí na Farnella 650 CZK. A u TME a Mousera ho radši nemaj.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#2 Příspěvek od gepard »

Když už to AD, tak AD584LH. Jinak jsou např. i LT1021 ...
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#3 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
nějaké krátké povídání, čas cca 13:28 ...
https://www.youtube.com/watch?v=QM2MZJpB21c

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Já vím, že má jestě 3 x lepší ppm než AD584K. Jenže kde ho sehnat, TME, Mouser, Ecom ani Farnell ho nevedou. Od PRCáka může být ve futrálu cokoliv.
LT1021 bych musel pořídit dva. 10V s nejmenším ppm se dá koupit ale 5V je problém.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#5 Příspěvek od ondraN »

Kdysi jsem to řešil z 10V a odporovým děličem 1:1 (x0,5). Rezistory byly 0,1% vybrané z více kusů, na DPS těsně u sebe, aby se ohřívaly stejně. Díky stejným teplotním koeficientům rezistorů to fungovalo dobře. Naštěstí nebylo třeba dávat za dělič žádný analogový buffer.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Spiral píše:Zdravím,
nějaké krátké povídání, čas cca 13:28 ...
https://www.youtube.com/watch?v=QM2MZJpB21c
Zajímavý ale jak vybrat z těch PRC modulů nejpřesnější a nebo aspoň vědět, co z něj leze za běžný pokojový teploty? Nikdo kolem široko daleko nemá voltmetr s přesností lepší než má ten modul. A v kalibračce v SEC Pardubice to stojí dost peněz...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Můžu měřit na Keithley 2002, což je 8.5 digitový metr. Tak kdybys nesehnal nic blíž...
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#8 Příspěvek od ondraN »

No, to je dost bezvýchodná situace, když chceš kalibrovat referenční modul na vyšší přesnost než máš u měřáku :evil:

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#9 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
zkusil bych oslovit autora (J.Bekr), třeba se domluvíte.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

ondraN píše:No, to je dost bezvýchodná situace, když chceš kalibrovat referenční modul na vyšší přesnost než máš u měřáku :evil:
To doufám nebylo na mě :-)
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#11 Příspěvek od ondraN »

To opravdu ne. Ten Keithley jen mohu tiše závidět :wink:

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od Zaky »

Je to samozřejmě firemní metr, na doma je to už přece jen drahá legrace. A je jen na velmi speciální případy měření, jinak je schovaný. Na stole mám HP34401A. Pro zajímavost jsem si vypůjčil další kusy od kolegů a myslím, že i s nimi by se dala reference s vyhovující přesností otestovat. Na to, že to jsou všechno kusy různého stáří pořízené na Ebay a nikdy jsme je nekalibrovali, to docela jde.
Přílohy
hp.jpg
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

ondraN píše:No, to je dost bezvýchodná situace, když chceš kalibrovat referenční modul na vyšší přesnost než máš u měřáku :evil:
Když to není na Zakyho, tak je to na mě. Pak ale nějak nechápu tvoje myšlenkový procesy. Tak ještě jednou, "Nikdo kolem široko daleko nemá voltmetr s přesností lepší než má ten modul." Tak je snad pochopitelný, že sháním měřák s lepší přesností, na kterým by to šlo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Zaky »

Můžeš se zeptat tady: https://www.awos.cz/ Předpokládám, že nějaký slušný voltmetr mít budou. Bývala s nimi bezvadná dohoda o všem, proběhly tam ale změny, tak to musíš zkusit. Nebo, pokud bys koupil pár těch modulů, můžeš mi je poslat a já ti je přeměřím a pošlu zpátky.
Případně oslov průmyslovky v Hradci či Pardubicích, tam by taky mohli nějaký lepší laboratorní měřák mít.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Awos znám, jsou tu snad od plyšáku, hned na začátku devadesátek jsem tam dával dělat filmy na plošáky, měli jako jedni z mála Gerber fotoplotter ještě ten klasickej, co opravdu jezdil s příslušnejma clonkama pěšinky. Rastrovací fotoplottery byly až později.
Ale máš pravdu, ta stará sestava tam určitě už není a jak to tam je nyní netuším.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“