Travní sekačka Hecht - jak povolit šroub nože ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

Travní sekačka Hecht - jak povolit šroub nože ?

#1 Příspěvek od JiriTom »

Prosba, dotaz: U levné elektrické sekačky Hecht se nůž otáčí vlevo. Předpokládám tedy, že pojišťovací šroub se povoluje otáčením vpravo ? Je to tak ? Viz: obrázek.
A potom: jakým způsobem šroub "uvolnit" aby šel vytočit ? Gola s pákou cca 30 cm, poklep, postřik WD (opakovaně) a nejde s tím hnout. Tedy pokud povolování otáčením vpravo je správně. :roll:
Jak na to ?
Přílohy
20230720_143456.jpg

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#2 Příspěvek od Ivan_01 »

dlhšia gola, viac WD (brzdová kvapalina je lepšia), väčšie kladivo, hrubšia sila, prípadne nahriať. A keď ten šroub urveš, uvidíš či bol pravý alebo ľavý :) Ale šroub sa povoľuje vždy proti smeru otáčania.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#3 Příspěvek od JiriTom »

Trubku cca 30 cm na golu jsem zkusil, ale právě proto, že to nechci urvat, jsem vložil příspěvek. Před lety jsem totéž dělal u předešlé, ale nepatuji si "kam" jsem povoloval. Neurval jsem to tehdy, ale byla to noname sekačka... :)
Díky za příspěvek, přitlačím...

Uživatelský avatar
TomZL22
Příspěvky: 17
Registrován: 29 kvě 2022, 02:00
Bydliště: Zlín-východ

#4 Příspěvek od TomZL22 »

Já si myslím že tam je normální pravý závit. Když se to točí tak by měl ten šroub utahovat. Proč by si číňan komplikoval život levým závitem ? :)

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#5 Příspěvek od JoDiK »

Zrovna jsem taky špekuloval nad typem šroubu, na traktorku mám dva nože s opačným směrem otáčení, takže jeden levý a druhý pravý závit.
Z principu věci, když pohon otáčí nožem, musí se šroub utahovat ve směru otáčení a povolovat proti směru.
Takže v tvém případě při pohledu od pohonu - tedy shora - motor točí doprava, šroub se tedy utahuje taky doprava a povoluje doleva!
A když se ti ty směry v hlavě nějak přetočí (jako mně), rozhodně nepoužívej větší sílu, prostě to zkus i na druhou stranu...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Nedavno som to riesil na mixeri. Musi sa to povolovat tak, ze noz zapries tupou stranou o nejaky vhodny predmet a uvolnujes proti nemu.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#7 Příspěvek od JiriTom »

JoDik: Zkoušel jsem, ale pořádně jsem nerval ani doprava, ani doleva a vložil příspěvek...
Samozřejmě jsem nejdříve hledal v diskuzích na netu, ale ani tam jsem nenašel jasné: "Mám levnou sekačku Hecht, povoluj doprava, je tam levý závit." :) Názory nic nevyřeší...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

na tohle je ideální rázový utahovák, ale pozor je dobré vědět na kterou stranu se to povoluje. Rázový utahovák nepoškodí hlavu šroubu a je i šetrnější, než nějaké bouchání kladivem.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#9 Příspěvek od JiriTom »

Máš recht, to jsem v diskuzích našel. Ale kam rvat ne...

Ale logika říká ( podle mého vloženého obrázku): nůž se točí doleva, šroub utahuj doleva a povoluj doprava. Ale jestli to tak mají u Hechtů není jisté... :)
Naposledy upravil(a) JiriTom dne 21 črc 2023, 08:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#10 Příspěvek od Ivan_01 »

JiriTom píše:... názory nic nevyřeší...
názory nie, ale fyzika áno. Šrouby na všetkých rotujúcich častiach sa vždy povoľujú PROTI smeru otáčania, z logiky veci, aby sa pri rotácii neuvoľňoval, ale zaťahoval. Čo je na tom k špekulovaniu. Alebo viete o niečom, kde to neplatí ?

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#11 Příspěvek od JiriTom »

Ivan_01: samozřejmě máš pravdu. Ale co když u Hechtů na to prdí a mají tam standardní nejrozšířenější pravý šroub ?

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#12 Příspěvek od Ivan_01 »

to by si zistil pri kosení, nôž by sa časom sám uvoľňoval

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#13 Příspěvek od JiriTom »

Dám na fyziku a plně zarvu doprava, novou sekačku ale dnes koupím. Zase levnou Hecht. Pokud vydrží cca 8 let bez údržby jako ta stará, není co řešit...

Uživatelský avatar
jurosdi
Příspěvky: 116
Registrován: 07 led 2017, 01:00

#14 Příspěvek od jurosdi »

. Lavotočive skrutky byvajú označené nejakým znakom. Pokial je tam šipka,tak určuje smer zatahovania!!
Naposledy upravil(a) jurosdi dne 21 črc 2023, 09:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od rezis »

Ivan_01 píše:
JiriTom píše:... názory nic nevyřeší...
názory nie, ale fyzika áno. Šrouby na všetkých rotujúcich častiach sa vždy povoľujú PROTI smeru otáčania, z logiky veci, aby sa pri rotácii neuvoľňoval, ale zaťahoval. Čo je na tom k špekulovaniu. Alebo viete o niečom, kde to neplatí ?
To je blbost. Z pohledu zespodu se točí doleva. Tedy povoluji doleva. Jinak by se to za provozu samo povolovalo.... je tam tedy obyčejný šroub.
Jednoduše si to člověk zapamatuje tak že při povolování strunové hlavy v křovinořezu si často do*ebe ruku o ten nůž co krátí strunu. A to je zrovna ve směru otáčení.
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Poradna“