Prodlužovačka & 5× zásuvka, ben electronic

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

Prodlužovačka & 5× zásuvka, ben electronic

#1 Příspěvek od judeware »

Typ P16c, šňůra 3×0,75mm². Z klece okresního asekolprioru coby zdroj dílů. Pravý kolík vzorně projde na N pásovinu, ostatní jsou v ∞. Kochejte se, povídejte, lamentujte...

Pozitivum je rozebratelné připojení šňůry. Ale co ty barvy? A drátky jako prd (na druhém řádku pod typovým označením stojí: ~250V/max.16A).
Přílohy
Otevřený PES & stav vidlice
Otevřený PES & stav vidlice
Naposledy upravil(a) judeware dne 24 črc 2023, 21:36, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Myslim, ze norma stanovuje farby len v pevnej instalacii. Prierez 0,75mm² sa pouziva bezne do 10A.

Takze si vymen tu znicenu zastrcku a mas predlzovacku.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#3 Příspěvek od judeware »

Ta šňůra je ovšem hnusná, použiju jinou, tuto vezmu nahrubo švédskou utěrkou a vodiče využiju jako odsávací lanko.

Vidlice je geniálně autopojistková, anžto dva vodiče se přerušily hluboko uvnitř, skoro až v ḿístě připojení k silovým svorkám.

Částečným rozřezáním jsem ověřil, že zelená vedla mezi levý kolík a L pásovinu.
Naposledy upravil(a) judeware dne 24 črc 2023, 23:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Hejnicek »

Ty barvy jak se jim sejdou vicka z PETek.
Ten fazovy cerveny vodic je konkretne z teto linky:
https://www.youtube.com/watch?v=FOL51_S-IuA

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#5 Příspěvek od judeware »

"Konfigurace" této šňůry byla:
• L -> zelená
• N -> červená
• PE -> žlutá

Ochranná punčocha v místě, kde šňůra opouští psa, je sežvejkaná. Vypínač Jakeš® takeš, častěji ovšem potkávám provedení, na kterém jsou všechny čtyři vývody pájecí.

To už neplatí elektrikářská konvence "šest ampér na milimetr"? Při dalším hledání jsem našel exemplář, který má psa pod psa, zato šňůru OK -> 3×1mm² (pod zásuvkami stojí: 250V/max.10A).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Už ve staré ČSN 34 1020 platily tabulky průřezů pro vedení delší, než 3 metry, následující normy to "zjednodušily" tím, že se muselo individuálně posuzovat oteplení vodičů při trvalém jmenovitém proudu a při zkratu po dobu, než vypne jištění (u prodlužovačky se předpokládala přidaná impedance smyčky do 0,2 Ω s tím, že ochranný vodič nesmí mít odpor nad 0,1 Ω, tedy na tom budou stejně i oba pracovní vodiče), přičemž nějaký spotřebič držíš v ruce, takže 0,4 s.
Pozdější předpis ...4-41 už připustil dvojnásobný a trojnásobný odpor ochranného vodiče.
Jo, a celkem paradoxně se objevily prodlužovačky, které mají na vidlici vylisováno 16 A, zatímco na zásuvkovém psu 10 A, přitom ani tomuto údaji bych dlouhodobě nevěřil. Přesto už jsem víckrát viděl takovou prodlužovačkou připojenou automatickou pračku a myčku nádobí v kuchyňské lince, protože tam pro ně nebyly zásuvky.
A u jedněch sousedů jsem i kuchyňskou linku hasil. Prodlužovačka za linkou k pračce chytila plamenem.
Všichni tři jejich kluci byli pěkní rošťáci, ale toho tehdy tuším dvanáctiletého aspoň, když pro mě běžel, cestou napadlo shodit hlavní jistič. Myslím, že jsem byl první, a možná i poslední v jeho životě, kdo ho pochválil. Rodiče se po návratu chválili navzájem, to nešlo přeslechnout.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jjilek »

Připadá mi to, že někdo dodatečně vyměnil síťovou šňůru. Barvy za vypínačem jsou v pořádku.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pocitujlasku »

aj hrubka vodicov za vypinacom je vacsia
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Ekonomizace přišla z dalekého Východu, přičemž Evropa, kolébka elektrotechniky, před ní sklonila hlavu i normy (nebo se předklonila?)
A to můžeš být rád, když se ten přívodní "kabel" nechytá na magnet, ačkoliv je na povrchu měděnej.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#10 Příspěvek od bu2520 »

On už ani ten průřez není co býval zřejmě se nějak hnulo ∏ protože na moderním kabelu mám napsáno 1,5x3 a stěží to dá 1,4 na prolhaném komunistickém to je 1,56 .

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Průřezu 1,5 mm² odpovídá Ø 1,38 mm. Starší vodiče měly větší rezervu, většinou u horní hranice tolerance.

Přesný průřez není až tak podstatný, záleží na dodržení maximálního přípustného odporu podle ČSN EN 60228. Například pro holé měděné jádro s kruhovým průřezem 1,5 mm² je maximum 12,1 Ω / km při 20°C.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#12 Příspěvek od bu2520 »

U mě průměr 1,28mm u moderního kabelu. Jasně chápu měrný odpor je (doufejme) dodržen. Ale rozhodně si nekupuji kabel s průřezem 1,5mm2

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Co myslíte, že se stane, kdyby (nepravděpodobně) nějaký odborný časopis provedl spotřebitelský test v malé bezvýznamné ČR a vyzval potrestat defacto globálního výrobce kabelů bojkotem nebo přímo zákazem dovozu.
Kdo si dneska vzpomene na tunel v tunelu Blanka s navlhlými kabely (primátorka Krnda)?

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“