Měření tranzistoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Lods
Příspěvky: 53
Registrován: 09 úno 2008, 01:00

Měření tranzistoru

#1 Příspěvek od Lods »

BC546. Tester ESR-T4 ukázal hFE=186, Uf=837 mV. Multimetr VC820 v režimu měření diod ukázal 0,66 a 0,66 V. Pak jsem připojil na CE 5V. Očekával jsem, že na bázi nebude žádné napětí, ale naměřil jsem CB okolo 7,5 V a BE okolo -3,5 V. Dá se to nějak vysvětlit? Předpokládám, že mírné kolísaní napětí +-0,1V způsobují nedokonalé kontakty na nepájivém poli.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Tranzistor se neměří s bází v luftě.

Uživatelský avatar
asdf
Příspěvky: 64
Registrován: 06 říj 2022, 02:00

#3 Příspěvek od asdf »

A těch 5V na CE je stejnosměrných, nebo střídavých? :)

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#4 Příspěvek od JirkaZ »

Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
asdf
Příspěvky: 64
Registrován: 06 říj 2022, 02:00

#5 Příspěvek od asdf »

Tak jsem si to taky zapojil (tedy s 12V ss) a nic - napětí BE jsem naměřil 0V. Zkoušel jsem různě dávat B a C k sobě, jestli se to nerozkmitá, ale nic to nedělá. Tak nevím, jak se ti to povedlo takhle naměřit.

Uživatelský avatar
Lods
Příspěvky: 53
Registrován: 09 úno 2008, 01:00

#6 Příspěvek od Lods »

Na stránce http://old.spsemoh.cz/vyuka/zel/tranzistory-bip.htm jsem našel odkaz na simulaci obvodu s tranzistorem jako spínačem, coč odpovídá mému případu. Ale výsledky neodpovídají ani výše uvedenému měření ani mému.
Mělo by měření odpovídat této simulaci?
Přílohy
Simulace.JPG

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#7 Příspěvek od JirkaZ »

Ještě jednou, co už napsal jezevec:

transistor se neměří s bází v luftě (tedy odpojenou).* Báze je vstup (jinými slovy spotřebič, nikoliv zdroj), co na ní chceš bez uzavřené smyčky měřit?

(*)až na výjimky, třeba Uce0, ale to tu raději nebudeme probírat.

Asi by sis měl ujasnit základní pojmy z fyziky, eletroniky, obvodařiny atd. Bez toho se prostě nehneš.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#8 Příspěvek od ondraN »

Uvědom si, že měření Ube s nulovým Ib nemá smysl. Tato hodnota není na nic použitelná. Všechny datasheety udávají Ube při nějakém Ib. A když zapojíš měřák na odpojenou bázi, tak vlastně zapojíš jeho vnitřní odpor k emitoru nebo kolektoru, podle toho, vůči čemu měříš, takže tam nějaký malý proud vždy je. A ten model, to je jen nějaká aproximace, která má své hraniční hodnoty, na které při simulaci narazíš.

Uživatelský avatar
asdf
Příspěvky: 64
Registrován: 06 říj 2022, 02:00

#9 Příspěvek od asdf »

Taky bych řekl, že to je tím měřákem. On má asi menší odpor než ten transistor, takže se tím ta báze zkratuje a naměříš nulu.

Uživatelský avatar
asdf
Příspěvky: 64
Registrován: 06 říj 2022, 02:00

#10 Příspěvek od asdf »

Zkusme trochu počítat. Podle té simulace teče tranzistorem proud 500pA. Když uzemníš bázi, tak z ní poteče proud beta-krát menší, tj. 500pA/200=2.5pA. A takhle malý proud poteče to toho voltmetru, když to uzemníš voltmetrem. Voltmetr může mít odpor tak 1MOhm. Pak ukáže napětí 2.5pA*1MOhm=2.5uV (jako 2.5 mikrovoltu). To se ti na měřáku ukáže jako nula.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“