Elyty Rubycon z Hadexu a "recap" zesilovače ...

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

Elyty Rubycon z Hadexu a "recap" zesilovače ...

#1 Příspěvek od wishmasterX »

Zdravím všechny,

dostal se mi do ruky zesilovač TEC System 3003 ( Mitsubishi U300 ).

Kromě elektrolytů 10uF v korekcích už byly všechny mimo kapacitu a udávanou toleranci, použil jsem všude Nichicon Audio Gold nebo běžné elyty stejné značky, v napájení jsem použil EPCOS, 2x3300u+1500uF / 80V, kromě kondenzátoru 4700uF / 63V ...

Měl jsem k dispozici 10000uF / 63V Rubycon z Hadexu, které se prodávají za podezřele nízkou cenu lehce přes 50,-Kč ...

Po výměně elektrolytů a nastavení klidových proudů jsem nechal zesilovač v provozu asi cca 20 minut, a v tu chvíli explodoval zmíněný "Rubycon", že vystřelil z kovové objímky ...

Viděl jsem různé fake kondenzátory, kdy v hliníkovém pouzdře byl vložený kondenzátor nízké kapacity na poloviční napětí, ale tohle není tento případ ...

Mohl by někdo potvrdit, jestli jsou to "fake" kondenzátory ?

No nic, zkusím tam dát na zkoušku původní, který má sice sníženou kapacitu na cca 3500uF, a zkusím, jestli se bude zahřívat a jaké je tam napětí ...

PS: k přepólovní nedošlo, kotroloval jsem to ...

Díky za případné postřehy ...

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#2 Příspěvek od ransom »

Mám z Hadexu nějaké 10000uF/63V, které jsem prostě musel dostat do pracek, protože za 35 Kč plus DPH při víc kusech jsem je chtěl zkusit, i kdyby mi měly vytéct na stůl nebo bouchnout do ksichtu.
Je to něco jako kdysi SOMY nebo ADIDOS od Vietnamců - v nabidce na e-shopu Rubycon, na potisku stejným fontem Rnboycan. Stejné jsem objevil na nějakém shopu někde v bývalém SSSR.

Zatím jsem konstatoval pouze toto:
- Kapacita v toleranci
- ESR pod rozlišení mého měřáku
- Po nabití na 60V za půl dne kleslo napětí k 58V a dál se mi nechtělo čekat.

Chci je ještě potrápit v usměrňovači se zátěží pár A a s impulzní zátěží, ale zatím jsem je šoupl k ledu, mám důležitější věci. Pokud by ale obstály, klidně bych je strčil do nějakého běžného zesilovače, bez nároku na nějakou dlouhou životnost.

Jinak jsem už zmiňoval v jiném vláknu - v Hadexu nakupuju rád, ale jen naiva by tam za ty prachy čekal značkové komponenty.

Nejspíš to budou tytéž. Klidně se mohlo stát, že byl některý v pouzdru přepólovaný, jinak vadný, nebo závada může být i jinde. On někdy stačí trvalý odběr 5 až 10A na DC straně, aby se choulostivější kondenzátor proudově přetížil. V zesilovači je při plném vybuzení hudebním signálem trvalý odběr cca desetinový.

Kvalitní značkové kondy do zesilovačů za jen nepatrně vyšší cenu nabízel a občas ještě nabízí František na Audiowebu. Stačí se zeptat.

http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23793
Naposledy upravil(a) ransom dne 05 srp 2023, 13:11, celkem upraveno 1 x.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Lukas-Peca »

Za tuto cenu jsou jen tyto možnosti: buď je kondenzátor už jednou použitý, nebo je třicet let uleželý ve skladu, a nebo je to padělek. Kolega chtěl při opravě zesilovače šetřit, tak si koupil nějaké rubycony z aliexpressu. Na první pohled byly z něčeho vytahané. Změřil jsem je se stejným výsledkem jako ransom, ale dopadlo to tak, že po několika týdnech provozu jich pár bouchlo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Nechapem, preco maju ludia nutkanie kupovat tieto smejdy od pochybnych predajcov...

Je to ako odpovedat na spam s milionovymi vyhrami - ved co keby to bola pravda?

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#5 Příspěvek od wishmasterX »

rnbw píše:Nechapem, preco maju ludia nutkanie kupovat tieto smejdy od pochybnych predajcov...

Je to ako odpovedat na spam s milionovymi vyhrami - ved co keby to bola pravda?
Na těch kondenzátorech, co jsem koupil, je opravdu napsáno Rubycon a všechny indicie nasvědčují tomu, že to opravdu je značkový kondenzátor ...

Nejspíše to vypadá, že ten kondenzátor opravdu ležel někde 25-30 let a bez formátování se stalo tohle, ať je zkoumám jak chci, použité rozhodně nebyly ...

Opravdu to nebylo o tom, že bych byl úplný 🤐 a chtěl za každou cenu ušetřit, ale proč nekoupit Japonský elyt a ta cena byl příjemný bonus, tež už vím, že to blbost asi byla ... :-) Kdybych chtěl ušetřit, tak tam nebudu dávat Nichicon Gold a Muse ...

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#6 Příspěvek od rudolf02 »

No, z Hadexu kupuji low-end věci, ale jaxi fungují. Moc kundíkům nerozumím, ale z mé bývalé praxe vím, že pro nebezpečí průrazu se používalo něco jako formování. Např. výkonový permaktron pracující s napětím přes 20kV se musel nejprve formovat postupným zvyšováním napětí až do jmenovité hodnoty, podobně jako u elektrolytických kondenzátorů. Bez toho obvykle končil se zajímavými fyzikálními jevy.
Formování provádím před použitím kondenzátorů s kapacitou větší než jeden milifarad a jmenovitým napětím přes 50V. Dosud jsem neměl problém. Pečlivý jsem především u kundíků, které měli delší pauzu (cca 30 roků a víc). Něco podobného používám i u lamp s pracovním bodem přes 400V.
Říkám, že je to dobrá praktika, která se vyplatí. Ono dříve postupné zapínání žhavení, anodové napětí a naposledy vysoké napětí nebylo jen o režimech činnosti přístroje.
PS: To formování kundíků je dobré i pro přesnější určení průrazného napětí. Mám takový pocit, že je závislé i na teplotě, s teplotou možná klesá. Zatím jsem to neměřil, nechávám dosti velkou napěťovou rezervu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Nedávno se mi dostal do ruky elyt 10G/28V americkej Sprague. Vývodní špunty na pájecí oka a palcový šrouby kolem 5 mm průměr. Bylo to v krabici s náhradníma dílama pro polskej sálovej počítač Odra (kopie ICL), co kdysi v sedmdesátkách provozovalo Generální ředitelství bavlnářskýho průmyslu. To znamená od výroby nepoužitej, možná 50 let starej. Najel jsem ho pomalu od nuly na laboratorním zdroji. Naprosto v cajku, svod na plným napětí 2 mA a po hodině skoro nula. Čínskej tester ho nabíjel 20 sekund a pak ukázal 11,2G a ESR 0,12. Prostě kvalitka.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Lukas-Peca »

rudolf: já jsem ty elyty z aliexpressu formoval na jmenovité napětí, při kterém měly svod pár uA, ale výbuchu jsem tím stejně nepředešel.

Nedávno jsem kupoval elyty, tuším, že taky z Hadexu, do lampového zesilovače. Bylo to 470u/450V nebo něco takového macatějšího a byly za směšnou cenu. Padělané nebyly, ale byly těch cca třicet let staré. Opatrně jsem je naformoval a jedou už přes rok dobře.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PotPalo »

Rubycon... ja som mal v nejakej LED žiarovke z ikey Rukycon, skoro som si to ani nevšimol.

Čo hovoríte na kondenzátory Panasonic predávané v Avelmaku? Nemajú žiadnu značku. Kedysi mali znak [M] ako matsushita, ale posledného pol roka nič, iba čísla. Je to nejaké podozrivé.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Logo (M) tam uz nejaku dobu nedavaju. Kupujem hlavne v TME. Ked objednam 200 kusov, dojde originalne balenie so stitkom Panasonic.

P.S. Na Rubyconoch byva datum.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#11 Příspěvek od Hydrawerk »

rnbw
Ano, s Panasonicem je to tak už mnoho let. Ale nikdy jsem to nepochopil. Řešilo se to i na jiném fóru. Kupoval jsem na TME různé kondenzátory jejich řady FR.
https://badcaps.net/forum/showthread.php?t=14047
https://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=13259

Koupil jsem i kondenzátory z řady FK a tam už logo"M" je.
Moc se mi to nelíbí, raději bych kupoval Nippon Chemicon, Rubycon nebo Nichicon, které mají natištěné logo výrobce, ale ty nebyly skladem s požadovanými parametry a/nebo byl možný odběr jenom po násobcích 500ks.
Vůbec od roku 2020 je ještě trochu nedostatek některých součástek.

Jinak je otázka, co se vůbec vyplatí kupovat v Hadexu. V TME.eu poštovné asi nestojí více, nějaké IČO není potřeba a mají tlačítko pro přímou platbu mj. přes FIO banku.
Přílohy
Panasonic FK pic01.jpg
Panasonic FR pic01.jpg

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#12 Příspěvek od Hydrawerk »

https://www.chemi-con.co.jp/common/images/logo.svg
Nippon Chemi-Con má na kondenzátorech nenápadné logo, ale je tam.
Přílohy
Nippon Chemi-Con.jpg

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PotPalo »

Aj tak je to divné že Panasonic predáva noname kondenzátory. Možno si ich dali vyrobiť niekde v Číne za lacno, a až sa začnú kaziť, aby sa nedal zistiť predajca. :( Žiadna zlatá alebo strieborná farba, ale iba biela, a ešte akoby rozmazaná. Bez označenia výrobcu. U mňa to budí dojem fakt lacného kondenzátoru.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

To akoze vazne riesi niekto pritomnost alebo absenciu nejakeho loga?

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PotPalo »

A ako asi za pár rokov zistíš, ktorá značka kondenzátora ti to v prístroji vytiekla, keď to značku nemá? :upset:
Malo by tam byť rovno napísané Panasonic.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“