Jak doladit cívku do rezonance.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

Jak doladit cívku do rezonance.

#1 Příspěvek od kutilmil »

Ahojte.
Ako snímacia cevika zosilňovača bola použitá cievka s feritovou tyčou. Cievka sa poškodila. Cievka bola súčasťou rezonančného obvodu. Navinul som novú, ale obvod nie je v rezonancií. Aké sú možnosti doladenia novonaninutej cievky? Pridať paralelne kondenzator? Pridať seriovo kondenzator? pridať paralelne cievku? pridať seriovo cievku?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od kulikus »

Nejsnáze posouváním cívky po feritu. Otázka je, jak ses trefil s počtem závitů.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

víš jaká rezonance tam měla být ?
měřil jsi to nějak ?
jakou má mít ta cívka indukčnost ?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#4 Příspěvek od kutilmil »

-Po ferite sa posouvat nedá.
-Rezonance ma byt 1khz a 10khz podle toho se v zesilovači pripoji kondenzator. bud 47n alebo 0,5n.
-indukčnost tejto konkretnej civky sem nemeril. Bola prerušená.
-cívka se kterou to funguje má indukčnost 480milihenri
-cívka co jsem já navinul má indukčnost 200milihenri.
-Počet závitu jsem dodržel.
-drát o cca 0,05mm hrubší
-nechápu proč takový rozdíl v indukčnosti.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Pokud platí tohle:
kutilmil píše:...
-Počet závitu jsem dodržel.
-drát o cca 0,05mm hrubší
...
pak je naprostá pitomost tohle:
kutilmil píše:...
-cívka se kterou to funguje má indukčnost 480milihenri
-cívka co jsem já navinul má indukčnost 200milihenri.
...
Podle mýho názoru jsi nedodržel počet závitů a namotal jsi tam jen zhruba polovičku původního počtu závitů. Je taky možný, žes to namotal blbě a učunil sis tam někde v hloubce mezi vrstvama mezizáviťák, takže máš část vinutí vyzkratovanou a jako rezonanční ti funguje jen ta nešlusnutá část. Doporučuju změřit stejnosměrnej odpor nově namotaný špulky - tím dokážeš odhalit, jestli měříš (skoro) stejnou dýlku drátu, nebo jenom nějakou menší část. V případě, že stejnosměrnej odpor bude mít ta nově namotaná špulka jinej než ta, se kterou ti to funguje, bych se absolutně vykašlal na nějaký doplňování nebo dolaďování rezonancce v přístroji - a celou špulku BYCH ZNOVA PŘEVINUL - TENTOKRÁT POŘÁDNĚ = BEZ DOPINGU OŘECHOVKOU, REPÁKOM A PODOBNÝM SAJRAJTEM.

Aby ti totiž ta nově namotaná špulka držela původní rezonanci, musel bys víc jak zdvojnásobit kapacitu obou kondíků - na nějakejch hrubým odhadem 1200pF (= 1,2nF) a 120nF. Možná to bude 1,1nF a 110nF, nechce se mi teď hledat kalkulačku, ale najdi si Thomsonův vzorec pro výpočet rezonančního kmitočtu a dosaď si to do něj, ať se ti nezkrátěj žíly a taky pro ten výsledek něco uděláš, ne že za tebe všecko oddřeme my ...
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 06 srp 2023, 19:57, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#6 Příspěvek od Eleman »

Máš 2 možnosti.
1. Navinout cívku tak, aby měla 480 mH. Někde si před tím asi udělal chybu.
2. Změnit kapacity na cca 110 nF a 1.2 nF
Ekkar byl rychlejší.
Naposledy upravil(a) Eleman dne 06 srp 2023, 19:52, celkem upraveno 1 x.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

480 mH s kondem 47 nF vychází 1,06 kHz.
480 mH s kondem 500 pF vychází 10.273 kHz, zbytek je tedy asi kapacita cívky aby to ladilo na 10 kHz (528 pF přesně).

K cívce 200 mH s neznámou kapacitou nulovou vychází kond
1n2 pro 10 kHz
a
126 nF pro 1 kHz

to je pořád ten dederonskej hledač kabelů/potrubí?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#8 Příspěvek od kutilmil »

-Kapacity v zesilovači zmenit nemôžem. Potom by to už fungovalo jedine s navinutou cievkou.
-o polovicu závitov som sa pomýliť nmemohol.
-jediné čo ma napadá ale neviem či to môže mať vplyv: ferit, na ňom cievka, potom vzduchová medzera a tienenie z medeného plechu. Vzduchovú medzeru medzi cievkou a tienením som nedodržal. Môže mať toto za následok zmenu indukčnosti?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Eleman píše:...
1. Navinout cívku tak, aby měla 480 mH. Někde si před tím asi udělal chybu.
2. Změnit kapacity na cca 110 nF a 1.2 nF
...
Jednoznačně - motal to nalitej jak motyka a buď se seknul v závitech, nebo tam má mezivrstvák jak tu vopici, ve který to vyváděl. Jiná možnost, aby mu to v indukčnosti ulítlo o víc jak 50%, neexistuje.

Kotelníku - změř tu špulku BEZ JÁDRA, tím se potvrdí, jak kvalitně je namotaná. Pokud budou obě stejný, pak omluva - chyba by nebyla v návinu, ale v montáži dokupy s jádrem. To jádro bych doporučil nejdřív odmagnetovat střídavým pomalu zmenšovaným proudem, protože ferit je sviňa ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#10 Příspěvek od rudolf02 »

No, já bych přimotal spíše něco víc než polovinu závitů a ne dvojnásobek. Indukčnost s počtem závitů roste kvadraticky a ne lineárně. Navíc záleží i na průměru drátu. Takže buď zkusmo nebo LC metrem. Jenže pokud má cívka jádro, záleží i na kmitočtu a velikosti měřeného proudu.
PS: hlavně najít příčinu závady před zapojením cívky do obvodu. Vzduchová mezera indukčnost ovlivňuje.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Nevím jaká je logika původní/nepůvodní cívka, ale když už máš tu novou cívku s menší indukčností a potřebuješ přidat kapacitu, nevím co brání tomu tu kapacitu připínat externě k cívce.
Protože jsi nejspíš nedodržel Q cívky a ohmický odpor, bude to mít beztak jinou šířku pásma.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#12 Příspěvek od kutilmil »

odpor cievky 480mH orginál je 50ohm
odpor cievky 200mH mnou navinutá je 100ohm

Málo závitov tam nebude. Ešte som teda pôvodnú zlomenú feritovú tyč vymenil za druhú rovnakých rozmerov. Zobral som z antény z rádia.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#13 Příspěvek od Eleman »

kutilmil píše:odpor cievky 480mH orginál je 50ohm
odpor cievky 200mH mnou navinutá je 100ohm
Tohle nesedí, protože drát má větší průměr a cívka stejný počet závitů.
kutilmil píše:Ešte som teda pôvodnú zlomenú feritovú tyč vymenil za druhú rovnakých rozmerov. Zobral som z antény z rádia.
A jsme doma...

Obávám se, že nebude v tvých silách to(neznámé zařízení) uspokojivě rozchodit.
Naposledy upravil(a) Eleman dne 06 srp 2023, 20:19, celkem upraveno 1 x.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#14 Příspěvek od kutilmil »

Ani mne to s tým odporom nesedí, ale je to tak. Meral som to viacej krát.
Myslíš, že materiál tej tyče by mohol mať za následok takú zmenu indukčnosti? rozmery sú dodržané.

ešte to teda doplním. To sú dve rôzne cievky. Malá a veľká. Obe sa používajú na to isté. Malá má podla návodu len menšiu citlivosť. Malú som prevíjal. neviem jej pôvodný odpor ani indukčnosť. porovnávam to s velkou.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Zase na začátku . Ptá se na rezonanční vzoreček . Asi je to stále do toho krámu , co tady měl . Ale je to nepočítající ignorant . Přesně , třebovák taky nezná indukčnosti . Ono se zeptat , jestli má vliv ferit , to je tedy dotaz . A další - styl vinutí - nadivoko, sekčně, křížově, lakovaným, opředeným atd ...,

Odpovědět

Zpět na „Poradna“