AOC 5GLR+ - duchové (přesunuto)

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

AOC 5GLR+ - duchové (přesunuto)

#1 Příspěvek od hrabosh »

Zdravím.
Mám monitor AOC Spectrum 5Glr+. Problém je v tom, že obraz má jakoby "duchy". Např. závorky ve WindowsCommanderu vidím se snižujícím se kontrastem asi 3x vedle sebe. Nevíte někdo, kde hledat závadu ??

Hrabosh

wiktor

#2 Příspěvek od wiktor »

nevim jestli ti to pomuze uz to tu bylo reseny s tema duchama melo by to bejt zakmitama v horyzontalni synchronizaci.

Uživatelský avatar
sikulama
Příspěvky: 73
Registrován: 13 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Tišnov
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od sikulama »

A mas poradnou propojovaci signalovou snuru? Jak neni stinena + ferity, takl se na to ve vyssim rozliseni neda divat...
Martin

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od hrabosh »

No šňůru mám normální, co k tomu byla (žádná prodlužovačka...). Tak je snad OK.
Ty zakmity...mohli byste me trochu nakopnout, co presneji mam hledat??
diky
Hrabosh

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

duch na monitoru

#5 Příspěvek od Mourek »

Pokud není na VGA kabelu prodlužovák ani není kabel zlomenej, tak bych zkusil připojit jiný monitor. Mně by spíš napadla vadná karta v PC. Prověřil bych nejprve PC (jiným monitorem) pokud to nebude tak bych prohlédl VGA kabel jestli nemá známky mechanického poškození. Maximálně bych otevřel vypnutý monitor - s vytaženou síťovou šňůrou - a prohlédl připojení VGA kabelu, např. zkontrolovat připojení stínění na kostru..Hledat nestability a zákmityy v horizontálu vyžaduje určité zkušenosti, znalosti principů a osciloskop. A pokud nemáte zkušenosti je to i poněkud nebezpečné , vysoké napětí na obrazovce je 25KV.

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od hrabosh »

PC je v pořádku, testoval sem na něm jiný monitor. VGA kabel je taky v pořádku, stínění OK.
Osciloskop mám. Co se týká zkušeností, povedlo se mi většinou opravit monitory s vadným zdrojem, nebo třeba zničeným tranzistorem před VN trafem a podobné, tj. víceméně jednoznačne se projevující závady.

Z.H.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

duchové

#7 Příspěvek od Mourek »

ještě mě napadá jedna věc . Co se stane, když změníte rozlišení monitoru? Prohlédněte taky pečlivě desku plošných spojů a proletujte podezřelé zašedlé popraskané spoje. Okolo VN trafa něco takového bude.
Vzal bych osciloskop, zkontroloval bych nejprve průběh na spínacím tranzistoru horizontálu, ( cca 1500v impuls, hlavně nesmí být zvlnění v sepnutém stavu. Pak by to chtělo vytvořit na obrazovce svislé černobílé pruhy a podívat se na průběhy na katodách obrazovky. Tam určitě tu věc uvidíte. Zkontroloval bych pro jistotu vstupní signál, a ověřil čistotu napájení RGB zsilovače.
Může to dělat nějaký vadný kond , teď jdu už spát a víc mě nenapadá. Jinak se mužete ozvat na mourek.k@seznam.cz co jste našel, pokud by mně ještě něco napadlo, zkusím poradit. Schéma asi nemáte?

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od breta1 »

dosti typická závada- dle popisu jde o zakmitávání konc. stupně RGB na desce CRT. Příčinou je vadný elyt v napájení konce RGB /filtruje napětí cca +60až 80V/, méně často též elyt pro +12V - oba jsou umístěné přímo na této desce CRT.

Uživatelský avatar
SEL
Příspěvky: 99
Registrován: 28 bře 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od SEL »

Já jsem se z duchy na monitoru už setkal, vždy to dělal obrazový zesilovač. Po výměně IO to bylo OK.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“