Jak napájet 5V LED display 3.7V baterkou?

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jurassEb
Příspěvky: 45
Registrován: 17 lis 2014, 01:00

Jak napájet 5V LED display 3.7V baterkou?

#1 Příspěvek od jurassEb »

Ahoj,

na Arduino mini zvažuju připojení hodinového LED displaye:

https://dratek.cz/arduino/3072-hodinovy ... rveny.html


Který je napájen 5V napájením. Na 3.3V výstup mi display nefunguje.

Protože vyrábím budík, tak potřebuju nízkou spotřebu, a z toho důvodu chci Mini napájet 3.7V Lipol baterií. Display je bude rozsvěcovat pouze stiskem tlačítka nebo přerušením z Motion sensoru.

Napadlo mě proto, že koupím step-up měnič napětí z 1-5V na 5V, a tento bude napájet pouze ten display.

Nejsem si však jistý, zda-mi toto zapojení bude správně fungovat, tzn. jestli se 2 zdroje napájení, Baterka->Arduino a Baterka->Měnič->LCD nebudou nějak vzájemně hádat.

A to je moje 1. otázka - bude mi to takto fungovat?


A moje druhá otázka je, něměli by jste prosím nějaké jednoduché zapojení s tranzistorem, kde bych mohl IO výstup zapínat a vypínat obvod Měniče a toho Displaye? Abych mohl display vypínat a nežral mi v tomto stavu baterku. Vím, že potřebuju trazistor a k němu odpor, ale nevím jaký typ tranzistoru a jak velký ten odpor.

Děkuji
Naposledy upravil(a) jurassEb dne 13 srp 2023, 12:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od pocitujlasku »

tak si zozen display na 3.3V Ja mam presne takyto napojeny na esp a napajam to step-down z 5v usb na 3.3V
Dokonca tam ma dvojbodku. mam z toho urobene mini hodiny synchronizovane cez wifi a vies si to prepnut aj na odpocet - cez stranku :)
dokonca si viem menit aj jas displeja, prip. ho rovno vypnut.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#3 Příspěvek od ZVUK2000 »

A nemá ta LEDka předřadný odpor. Pak stačí snížit jeho hodnotu.

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#4 Příspěvek od patrikvarga »

TM1637 potrebuje 5V±10%.
Přílohy
TM1637-Display.png

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#5 Příspěvek od bdn »

Na trhu je OLED displej SSD1306, který je schopen pracovat na 3.3V i 5V. Zkusil jsem u sebe při 3.3V spotřeba 8.5mA. Viditelnost čísel je super. Arduino knihovna: U8Glib_OLED (legacy). Na výběr jsou různé fonty a velikosti číslic.
https://navody.dratek.cz/navody-k-produ ... d1306.html

PS samozřejmě i tvá variana se step-up měničem 3.7V->5V je možná. Princip spínání zátěže (hi-side) pomocí arduino např. zde:
https://forum.arduino.cc/t/switching-th ... pnp/288218
Naposledy upravil(a) bdn dne 13 srp 2023, 14:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jurassEb
Příspěvky: 45
Registrován: 17 lis 2014, 01:00

#6 Příspěvek od jurassEb »

Ten OLED mám taky, akorát výhoda červených ledek je, že to neruší při spaní - dělám totiž budík. Červené světlo totiž nenarušuje vyplavování melatoninu. Proto taky asi některé budíky do zásuvky co svítí pořád, tak svítí červeně.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#7 Příspěvek od bdn »

Pokud je to tak, že spotřeba hraje roli a zároveň bys chtěl LED display, pak se můžeš zbavit TM1637 a připojit 7 seg. v multiplexu přes rezistory na piny Arduino. Tím bys ses zbavil potřeby mít +5V.
Pro inspiraci třeba zde: AT89C2051 Digital 4 Bits Electronic Clock Electronic Production Suite DIY Kit
https://www.aliexpress.com/item/1005005909787356.htm

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pocitujlasku »

tak uz som vyhrabal to moje zapojenie. Takze oprava: displej mi ide na 5V z usb, a nasledne ide stepdown na 3.3V pre esp. i2c komunikaciu zvlada ten displej aj 3,3V, takze staci priamo prepojit.
A v tvojom pripade das na vstup ten menic na 5V.
ak pouzivas arduino kniznicu od autora: Avishay Orpaz, tak ta ma v sebe priamo aj nastavenie jasu displeja, pripadne ho vies priamo zapnut/vypnut cez arduino.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

Hoď tam OLED displej. Žádný binec se do těla vyplavovat nebude, když ten displej bude permanentně vypnutý. A ani kdyby svítil pořád, tak ten světelný tok bude tak nízký, že tě spíš bude štvát to, že v ložnici něco svítí než, že melatonin...
Ten high-side switch udělej z MOSFETů, ušetříš pár mA.

Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“