LCD TV FSC Myrica V32-1, vadný zdroj Phihong PSM192-240

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

LCD TV FSC Myrica V32-1, vadný zdroj Phihong PSM192-240

#1 Příspěvek od tomasjedno »

Televize po zapnutí ze standby modu někdy naběhne, a dosud se nestalo, že by třeba i po několika hodinách chodu lehla.
Někdy ale po zapnutí po několika sekundách lehne. Ještě před naskočením obrazu, nebo cca v 1. sekundě běžícího obrazu. Pokud tento okamžik zdárně překoná, běží bezproblémově.
Lehnutí se projevuje tak, že se přepne do standby, a další pokus o zapnutí zpravidla vede k rozblikání červené LED signálky na panelu. Po několika minutách blikat přestane a je možno pokus o zapnutí opakovat.
Začala to dělat cca před 2 měsíci - nejdřív cca 1x týdně, před Vánoci už ob den, včera její křísení trvalo přes hodinu.

Takže šel ven zdroj. Docela mě překvapilo, že u dosud neopravované TV byly na plošňáku zdroje zřetelné stopy opravy - ruční pájení, přepálená kalafuna.
Ellyty vypadají OK. Na netu jsem našel jen jeden popis identické závady - byla odstraněna propájením všech SMD součástek zespodu plošňáku.
Vzhledem k absenci olova se mi do toho moc chce :( na pohled to vypadá zapájené dobře.

Taky jsem na netu našel spoustu sháněk po schématu, ale žádné schéma ani náznak, že by ho někdo sehnal.

Setkal se někdo s touto závadou? Pokud ano, jaká byla příčina?

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#2 Příspěvek od hosab »

Elyty většinou vypadají OK.Po změření to může být jinak.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#3 Příspěvek od KUBO »

skontrolovať kapacity. to bezolovo dokáže zázraky, radím prespájkovať.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#4 Příspěvek od Killroy »

PSM192-240 jsem viděl myslím někde na eBay. A kdysi se dal objednat i v AME z Aswa, nicméně už je nedodatelný a jeho schéma asi neseženeš. Ale vzhledem k tomu, že je to zdroj jen s jedním napětím a navíc poruchová srágora, vykuchal bych ho a nahradil kvalitním průmyslovým zdrojem 24V. Už se to tu probíralo. Ta telka má sice už svojí slávu za sebou, ale pořád je jí ještě dost škoda a tohle řešení jí vydrží až do jejích posledních dní.. (a potom ho ještě využiješ na něco jinýho)
.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#5 Příspěvek od tomasjedno »

Na ebay jsem je viděl taky, jeté. Dát 40 US$ + doprava + DPH za kus, který mi může příští týden zdechnout, to mě zrovna nebere.
To už spíš něco jako MEAN WELL SP-200-24 (v GME za 1380). Vypadá to, že by se tam mohl i vejít. Myslels něco takového, nebo máš lepší tip?

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#6 Příspěvek od Killroy »

Asi tak. Měl jsem tip na jednoho Wellemanna, ale cenově vyjde nastejno a navíc je delší (237x114x49mm). Tyhlety Meanwelly jsou sice taky nějaká čína nebo Taiwan, ale z té lepší třídy a mají slušné reference. Klidně bych ho použil, protože cpát do toho cokoliv ještě lepšího=dražšího, to už je zase zbytečnost..

.
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#7 Příspěvek od tomasjedno »

Takže přece jenom ellyty.
Provizorně jsem na výstup zdroje přidal 4G7/25 - když to nejde silou, půjde to větší silou :-) a po jeho zformování (20 let se válel v šuplíku) už se mi nepodařilo vyvolat poruchový stav (kdy zřejmě nějaká odběrová špička aktivovala nadproudovou ochranu).

Asi je zítra prokleju každý zvlášť a vyměním je preventivně všechny.

Uživatelský avatar
hosab
Příspěvky: 226
Registrován: 25 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od hosab »

Výraz preventivně se mě nezdá.Kde mám jistotu v novém elytu,že je "lepší "bez změření.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#9 Příspěvek od tomasjedno »

Jistotu nemáš nikdy. Ale když se výrazně zhorší celá baterie 5 paralelně zapojených ellytů (1G8+ 3x1G +470M) téhož výrobce se 6,5 lety provozu na hrbu, jen beznadějný optimista může předpokládat, že některý z nich má před sebou ještě dlouhý život.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#10 Příspěvek od tomasjedno »

Slovo tělem učiněno jest. Doufám, že se mi TV odvděčí hodnotnějším programem :D
P.S. dal jsem tam alespoň papírově lepší ellyty, 105°C low ESR. Nechal jsem původní jen 220M/450V/105°C na primáru, ten je lepší sorta než byly ty ellyty na sekundáru a navíc je pro provoz na 230V~ silně (2,3x) předimenzovaný.

Edit: změřil jsem kapacitu vyndaných ellytů, a je víceméně OK (v tolerančním pásmu +- 20%). Takže nejspíš přechoďáky mezi vývody a polepy - ale ty už nejspíš nezměřím, protože jsem je "opravil" připojováním na tvrdé napětí resp. do zkratu.

Mimochodem, teď po výměně ellytů nabíhá zdroj cca 2x déle, což naznačuje, že byl přechoďákem vyřazen z akce pravděpodobně ten největší ellyt 1G8 případně ještě jeden z těch 3x 1G.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#11 Příspěvek od tomasjedno »

Dneska jsem přeměřil ty vyletované ellyty znovu - půldruhého měsíce se válely na stole. Dost času na to, aby se přechodové odpory zase pošpatnily. A dal jsem si sakra pozor, abych je náhodou nenabil.

Kapacity jak jsem psal minule. A ESR je OK (u kapacit 1G8, 1G i 470M 0,1 ohmu, u kapacit 47M a 100M 0,3 ohmu. Přesněji neumím - stupnice testeru je 1-3-10...).

Tak nevím, co si o nich mám myslet. Že bych si dal patentovat metodu opravy ellytů šokem?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#12 Příspěvek od tomasjedno »

Jen tak pro zajímavost - po té opravě sloužila dalších 8 let. Pak jsem ji odstavil, anžto jsem se ulakotil na větší a více HD kousek. Poslední kapkou bylo to, že začal zlobit zvuk, musel jsem to pouštět do zesíku a beden Technics.
Dnes jsem se rozhodl, že bych ji jako nouzovku zprovoznil, a začal jsem pátrat po příčině poblbaného zvuku. Elektricky se jevilo všechno OK, ale koukněte, co udělaly reproduktory.

Asi jí nadělím tyhle.
Přílohy
IMG_3846.jpeg
IMG_3843.jpeg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Rovnaky problem som riesil v notebooku - nakoniec som transplantoval do ozvucnice menic rovnakej velkosti z ineho typu: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... &p=1036231

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

Dobrá práce!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#15 Příspěvek od tomasjedno »

Rozměrově by mi tam perfektně sedly Loudity LD-SP-2908, ale bohužel mají 8 Ω, já bych potřeboval 16 Ω (2 repráky paralelně). Ale vyšťoural jsem tohle: https://www.waveshare.com/8ohm-5w-speaker.htm asi to tam dám.
Přílohy
IMG_3847.jpeg

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“