Připojení tří PC k bezdrátovému modemu po jeho přemístění.

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

Připojení tří PC k bezdrátovému modemu po jeho přemístění.

#1 Příspěvek od foxrider »

Dobrý den, prosím vás o radu s propojením několika počítačů.

Do baráku nemáme zavedený telefonní kabel tak máme od O₂ mobilní bezdrátový internet připojený pomocí tohoto čuda se SIM kartou:

B890-75 LTE Wireless Gateway.

Do něj jsou připojeny kabely ke třem počítačům LAN1 až LAN3.

Čudo stojí v přízemí na okně, ale protože signál je slabý a rychlost když běží internet na dvou počítačích je dost líná - tak uvažuju o jeho přemístění na půdu, těsně pod střechu.
Ta je prkenná s térákem a plastovými šablonami (tak předpokládám že vliv na VF mobilní signál bude zanedbatelný).
Z půdy až do přízemí je zazděný husí krk, ve kterém už ale vedou z půdy až do přízemí tři koaxy pro antény, plus ještě do prvního patra kabel k internetu sestry. Tak se obávám se že tři UTP už tam k nim dál neprocpu i když v půlce trasy je protahovací krabice.

Jeden kabel bych tam ale ještě určitě prostrkal.

Čudo má vzadu tři LAN konektory a jeden WAN konektor.
Tak mně napadlo že bych datový signál svedl jedním kabelem a dole ho nějakým rozdělovacím přístrojem rozvedl do třech počítačů.

Mohl by mi někdo z vás poradit, zda je to fyzicky možné a popřípadě jaký přístroj bych k tomu rozvedení datového signálu dole kdyžtak mohl použít a jak to celé zapojit?
Děkuji.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Staci 1 kabel a dole das na povodne miesto maly (5-portovy) switch.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#3 Příspěvek od foxrider »

Díky. Takže mam chtít v krámě - switch?

A ještě prosím - do kterých konektorů mám připojit ten hlavní kabelový svod?
Na čudu některý z těch tří LAN - a nebo WAN?
A dole na tom switchi, tam je to jedno?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

Switch a propoj LAN - LAN. Budeš ale muset mačkat kostky RJ45, máš na to kleště? Načti si na netu jak je propojit. Konektory a UTP mají dnes v skoro každým elektrokrámě se spotřebkou či elektroinstalačkou.
Kleště jsem viděl už za 2 stovky ale ty mají jen málokde.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#5 Příspěvek od foxrider »

Díky. Ano, lisovací kleště mám, i rezervní konektory. V podstatě téměř všechny kabely tady doma jsem sám lisoval. To pořadí barev vodičů u přímého propojení si kupodivu dodnes pamatuju.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

V jednom kábli je osem vodičov. Využité su len štyri.

Switche sú dnes lacné, že sa neoplati kupovať hub, ale existujú aj rozdeľovače bez potreby prídavného napájania.
https://www.kaufland.sk/product/457101635/

S čudom na streche je dobré sa zamyslieť aj nad nejakou prepäťovou ochranou.
Prípadne aj galvanické oddelenie cez LAN izolator.

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#7 Příspěvek od piCZus »

To tě obdivuji, já cvakám konektory párkrát ročně a pro jistotu mám u kleští zalaminovaný obrázek přímého a kříženého zapojení.

Ten switch vezmi gigabitový, i když by mělo to čudo mít jen 100 Mb/s porty na LAN, ale sdílení mezi PC budeš mít rychlejší, pokud na nich jsou gigabitové síťovky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Som zvedavy, kde by si chcel zohnat hub.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#9 Příspěvek od Charos »

Na půdě přepěťovku nepotřebuje

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#10 Příspěvek od judeware »

Do přízemí by šel nasadit i router (na lepší šíření "vnitřní domácí wifi", pokud by půdní O2 zadrhávalo), degradovaný na switch. Se zakázaným DHCP a s parametry, které nekolidují s nastavením přístroje od O2. Nebo výše zmíněný gigabitový switch. Záleží na preferencích rodinných příslušníků.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Klidně bych do přízemí umístil LAN/WiFi router, umožní i bezdrátový napojení případným návštěvám nebo pokud si někdo z rodiny pořídí zařízení typu tablet/šmatlafoun a bude chtít používat domácí WiFi připojení ... A pokud by do baráku někdy v budoucnosti byla zavedená optika, jen se obrátí směrování dat ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
MartyAA
Příspěvky: 111
Registrován: 25 črc 2004, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od MartyAA »

Mají do domu zavedený O₂ mobilní LTE bezdrátový internet. Ten nebude staèit ani na ty tøi poèítaèe, takže momentálnì je trochu zbyteèné radit další wifi router nìkde v pøízemí.
Trubkou protáhni jeden ETH kabel, nakrimpuj konektory, kup si switch tøeba tento: https://www.alza.cz/netgear-gs105ge-d232443.htm?o=1 a z nìj pak rozveï potøebné kabely k dalším poèítaèùm.

Jestli budeš nìkdy v budoucnu øešit pevnou pøípojku, tak pak má smysl øešit i kompletní sí￾.
MaRtY

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od dracekvo »

Nevím proč kupovat switch, když za velice podobnou cenu můžu koupit router, který má do budoucna další bonusy.

LTE pokud má dobrý signál a není přetížená BTS, tak funguje obstojně.

Uživatelský avatar
MartyAA
Příspěvky: 111
Registrován: 25 črc 2004, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od MartyAA »

To dracekvo: docela by mì zajímalo, kde za 7 stovek koupíš slušný router, který bude mít do budoucna jakýkoliv bonus.. a k LTE; to je na domácí pøipojení jen jako nouzovka, když nìní k dispozici nic jiného, jinak tak max jako záloha pevné pøípojky, když ti vypadne a pøesto potøebuješ pracovat z domova.
MaRtY

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#15 Příspěvek od foxrider »

Jako ono to LTE či co to je by i nějak lezlo, ale jeho signál je právě slabý. To vidím při přehrávání nebo stahování filmu. Když s tím čudem trochu hnu od okna kde stojí víc do místnosti (mám okno i na vedlejší, boční stěně) tak se načítání nebo rychlost stahování trochu zrychlí. Tak vycházím z toho když to dám nejvýš - pod střechu kde jsou jen prkna a plast tak to bude fajn.
Vysílače jsou v okolí tuším čtyři ale jen jeden který zrovna je nejdál je přímo proti oknu ale i tak zakrytý stromy, ostatní jsou na opačné straně nebo bokem - přes dvě zdi domu.

Kdysi před lety jsem to už tady na EB někde řešil, že bych zkusil k čudu externí anténu ale to by bylo v tom stavu dost komplikované, už takhle tím vším mám pokoj zadrátovaný ale hlavně v té době ještě neexistoval ten husí krk z půdy až do přízemí který se nyní přímo nabízí... Předtím by se musely všechny kabely tahat venkem po fasádě. :roll: O₂ mezitím trochu zlepšil pokrytí ale stejně to není zrovna super..

Dobře. Tak koupím Gb switch, klubko kabelu a pak se pustím do díla.

A nebo - z doby když jsme měli připojení přes WiFi mám ještě tuto krabičku:

WLAN 11g Mini Router WA2204B

Šla by použít? Má to čtyři porty LAN a jeden WAN, i malou anténku, místo které ale byla připojená koaxem velká anténa na komíně.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“