Bubnový šrotovník-začal padat jistič

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Nojo, ale megmet určitě nemá. Já to v nouzi dělám na prasáka, připojím jen jednu fázi přes 25W žárovku postupně na všechna vinutí a měřím proud bloku motoru proti nule. To se aspoň trošku blíží megmetu. Měřit izolační odpor pár voltama multimetru je celkem k prdu.
Samozřejmě motor na izolovaný desce a bacha na facku, kdyby byla izolace seklá. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od otakarv »

Tak svod na kostru by tam neměl být, sice jsem to neměřil megmetem neboť jej nevlastním a ani kamarád jej nemá ale použil jsem nejvyšší rozsah (20MΩ) na multimetru a na všech vinutích ukazovalo nekonečno tak snad to bude v pořádku.

Tak se koukám že jsme odesílali příspěvky ve stejný čas. :wink:
Naposledy upravil(a) otakarv dne 20 srp 2023, 15:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

A vhodne bude vsetky merania zopakovat za teplal - po vypadnuti istica.

Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#19 Příspěvek od Vaseks »

Já bych to tedy zapojil do Y a zkusil zapnout. Nicméně podle mne se už v tom někdo hrabal. Chybí originální propojky, ukončení vodičů je hrůza, vlevo dole na svorkovnici chybí šroub. Nebylo už to někdy převíjené?

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od otakarv »

Syn mi včera donesl přepínač hvězda-trojúhelník ale mi se těch 16A zdá málo na ten motor. Co mi poradíte, namontovat jej nebo se poohlédnout po silnějším přepínači?
Přílohy
1692599900682 – kopie.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

No zrovna před pár dny jsem měl jeden VS16 rozebranej, předělával jsem ho z reverzáku I-0-II na čtyřpolohovej 1-2-3-4. Kontakty tam jsou čtverečky cca 2,5 x 2,5 mm a mžikový vypínání to nemá. Odskok kontaktů je 2 x cca 2 mm v sérii. Ty VS16 na motorech a to i dost slabších žádnou velkou výdrž nemají.
Dal bych radši VS25 nebo VS32. To jsou teda vačkový od Obzoru. Ale SEZ dělá podobný ekvivalenty, ty u Vás seženeš asi líp.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#22 Příspěvek od jenicek »

Pokud tam máš místo, lze tam taky dát stykač a tlačítka START / STOP .
Jinak třeba na míchačce jsem se už setkal s tím, že byl pakeťák uvnitř vysypanej a já furt hledal problém v motoru a pak i kabelu a původcem byl právě uvnitř propálenej vypínač.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#23 Příspěvek od ransom »

Jenicek:
Na rozběh bys potřeboval tři stykače a časové relé.

VS16 je už za hranou, opravdu by to chtělo VS25.

Prostě to zkus do hvězdy a děj se vůle boží. Bylo by dobré při tom měřit klešťákem odběry jednotlivých fází - nejjednodušší způsob jak odhalit mezizávitový zkrat.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Alebo prud merat ako ubytok na nejakom definovanom odpore, napr. predlzovacke.

Uživatelský avatar
jirika
Příspěvky: 132
Registrován: 30 čer 2021, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#25 Příspěvek od jirika »

Já bych to spínal tlačítkovým Motorovým spouštěčem 10-16A. Podle výpočtu jsem spočítal, že by motor měl brát MAX 13,75A. Na spouštěči nastavil např.13A(možná nastavit přímo na povolený proud). Pokud by spouštěč vypnul - je motor vadný.

Tento problém jsem řešil na šrotovníku obilí , ale měl jen 2,5kW (5A) - vyhazoval 16A jistič, ale byl spínán napřímo vypínačem. Takže ho jistil jen 16A jistič. Koupil jsem 3 kW motor (na štítku už přesně nevím ,asi kolem 6,3A), dal motorový spouštěč 4-6,3A, nastavil 6,1A , aby byla kapek rezerva, spínám ho přímo tím spouštěčem (přes originální ovl. krabičku s gumovými tlačítky) a už frčí.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od otakarv »

Mohl bys mi dát odkaz na ten Tlačítkový Motorový spouštěč 10-16A? Momentálně pomáhám synovi štípat haldu dříví tak až bude poštípáno tak se znovu pustím do toho šrotovníku.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#27 Příspěvek od ransom »

Ten spouštěč ale rozběhový proud neomezuje. Je to prostě stiskací motorový jistič s tepelnou ochranou, která chrání motor při přetížení. B25A před ním vylítne úplně stejně, protože je rychlejší.

Uživatelský avatar
jirika
Příspěvky: 132
Registrován: 30 čer 2021, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#28 Příspěvek od jirika »

Pokud byl dobrý a nevypadával, tak s motorovým spouštěčem taky nemuže vypadnout. Spouštěč chrání před přetížením ,na štítku je napsán MAX proud motoru při běhu.Já měl na štítku 3kW a 6,3A,( nastavil jsem cca 6,1A). Nemohu chránit motor jen B25 přece, B25 chrání vedení, spouštěč chrání motor před přetížením a zničením. Pokud je již vadný motor , bude vypadávat asi obojí, možná co je rychlejší. A šrotovník se zapíná vždy bez zátěže, aby se mohl rozběhnout. Pak teprve sypat .

https://www.elektromaterial.cz/Motorovy ... d18725.htm

https://www.elima.cz/v/25303/004600200- ... -mst25-eti

Odkazy jsou ilustrativní, musíš najít správný typ.

Samozřejmě , můžeš spínat troj/hvězda, ale materiál bude násobně dražší.

Vždyť se i v obchodek prodávají např. cirkulárky a mají na sobě hned podobný spouštěč.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“