Pomoc s 230V obvodem s Triakem spínaným Arduinem

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

jurassEb píše:Si tam dám arduino a mám pořádně udělané PID, a mám to o dost rychleji a nemusím strávit rok čtením knížek jak toho docílit pomocí analogových součástek a jak to celé naladit.
Dávat světu najevo zpupnost, není obecně ani taktické ani obdivuhodné.
Když je ta zpupnost podepřená nějakým neoddiskutovatelným nadprůměrem, můžeš si aspoň říct "nemáte na mě, tak závidíte".
Ovšem vystavovat současně jak zpupnost, tak propastnou neznalost...
... to ani nevím jak nazvat.
K připomínkám kolegů ještě dodávám, že z energetického hlediska je ten tvůj "zdroj" taky podivuhodný:
abys dostal pár set mW na zátěži, zmaříš cca 1 W na Zenerce a cca 15 W na odporu 2k. Bez komentáře.
Ohledně "nevyfiltrování aby mělo arduino kde brát synchronizaci" bych doporučil doplnit si základy vzdělání o integrační a derivační členy.
K dalším nesmyslům se ani nemá cenu vyjadřovat.
Takoví jako ty mi částečně dávají odpověď na otázku, kde se to bere.
Pak se může stát, že "servisák" zabývající se jinak sw konfigurací, řeší sedm měsíců opravu mikromotoru k zubařskému křeslu (vadná jedna žíla v 4žilovém kabelu), mj. doporučuje vyměnit ovládací panel za 70 kKč.

Uživatelský avatar
jurassEb
Příspěvky: 45
Registrován: 17 lis 2014, 01:00

#17 Příspěvek od jurassEb »

Já nevím jestli jste to přehlédlo, ale je tam video, ještě jednou ho postnu:

https://www.youtube.com/watch?v=Dim11IU ... %99%C3%ADK


To jsem si dal ten obvod to simulátoru. Jak vidíte, nemám to napájené optočlenem. O tom je celé tady to vlákno. A pokud to nebylo zřejmé a mysleli jste si, že jdu napájet arduino optočlenem, tak potom nechápu, kde jste vzali, že je to nebezpečná galvanicky-neoddělená kravina - když optočlen galvanické oddělení je.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od jezevec »

V první řadě se nauč kreslit normální a kompletní schéma a ne nějaké arduino omalovánky. Když sem dáš takovou malůvku, tak si tě každý zařadí mezi úplné začátečníky.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#19 Příspěvek od Ruprecht »

Když v tom falstadu vybereš file > Export as link > Create short URL, nemusíš dělat videa, jako např. https://tinyurl.com/29495p9t
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#20 Příspěvek od Milan_F »

jurassEb píše:Původní autor sice používá octocoupler, ale musí tam mít ještě zvlášť 12V zdroj napětí, octocoupler tam je jen pro zachycení střídy ze sítě.
Co to je, nějaká nová součástka? 8O

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#21 Příspěvek od DukeNuke »

Takže vlastně delay a další funkce nebudou využity. V tom případě si prohlédni třeba: Stmívač Bude regulovat bez komplikací. Jen nezapomeň propojit kovovou část s ochranným vodičem a přidat odrušovací člen. Ostatně ten by měl být u toho erdujína taky.

Uživatelský avatar
jurassEb
Příspěvky: 45
Registrován: 17 lis 2014, 01:00

#22 Příspěvek od jurassEb »

Hele ok, není to asi dobrý nápad ten bez transformátorový obvod, protože vždycky když si simuluju co se stane, když tam uzemním fázi za můstkem, tak to dopadne blbě.

Kde se dá najít nějaký malý transformátor co by se vlezl do rukojeti mikropájky? Stačilo by mi nějaký s nízkou kvalitou, třeba 20 závitů na primárním vinutí a jen 2 závit na sekundárním, stačí mi když to zvládně 50mA, potom tam dám můstek, kondík a zenerovu diodu.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Bernard »

Musíš respektovat fyzikální zákony. A pro primár napájecího transformátoru platí vzorec

U = 4,44·Bmax·f·Sž·N

Pokud má být rozměr (plocha Sž) a počet závitů malý, a s hodnotou Bmax se moc hýbat nedá, tak jedinou možností je použít vysokou frekvenci f. A tak se dostáváš k pulzním měničům, které už tu byly zmíněny.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#24 Příspěvek od HF_Tech »


Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#25 Příspěvek od Crifodo »

Bernard píše:Musíš respektovat fyzikální zákony. A pro primár napájecího transformátoru platí
...
Doporučuji to tady utnout a přesunout do HP.
vzhledem k tomu, že tazatel
Já mám elektro prumku, a nějaké základy elektro z VŠ. A garantuju ti, že 80% absolventů elektro prumek by nic takového sestrojit nedokázalo, natož pak učilišť. A jestli to nevíš tak jsi, jak už jsem řekl, hňup.
je buď provokatér nebo tu někdo pase nějakou nevyladěnou AI. O českém školství nemám přehnané mínění, ale že by produkovalo až takový 🤐, se mi přece jen nezdá.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#26 Příspěvek od rnbw »

Na 24V je to urcite bezpecnejsie, ale asi uz ma teleso na 230V. Najlepsie by bolo to vyhodit a pracovat s bezpecnym napatim.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#27 Příspěvek od mikollar »

toto by tam mohlo vojst
zdroj 1

alebo

zdroj 2

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#28 Příspěvek od bdn »

1/ Jestli chceš vymýšlet DIY pájecí pero, tak se nejdříve podívej na konkurenční výrobky. S jakým napětím pracují a jakým výkonem. Pájedlo klempířské na 230V jsem už viděl a není to nic pro práci s elektronikou.

2/ Jestli je tvým cílem pájet, kup si hotovou páječku, levněji to stejně nevyrobíš.

3/ U každého "Transformless" zdroje je specifické použití, které se neslučuje s běžným DIY použitím díky galvanickému spojení se sítí. Pro své konstrukce použij transformátorek za 30kč a budeš mít klidné spaní.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

jurassEb píše:Hele ok, není to asi dobrý nápad ten bez transformátorový obvod, protože vždycky když si simuluju co se stane, když tam uzemním fázi za můstkem, tak to dopadne blbě.
Kde se dá najít nějaký malý transformátor co by se vlezl do rukojeti mikropájky? Stačilo by mi nějaký s nízkou kvalitou, třeba 20 závitů na primárním vinutí a jen 2 závit na sekundárním, stačí mi když to zvládně 50mA, potom tam dám můstek, kondík a zenerovu diodu.
Boha Krista Máryja Skáre - Alláhu, ty to vidíš - TOHLE vypustí absolvent elektroprůmyslovky? Za to by ho snad měli jeho bejvalí vyučující lynčovat a ti co už nežijou by následně nad jeho viselinou měli strašit ... Dyť za tyhle grando žvejko stupýdo by hanba musela rovnou knokautovat i propadlíka z prvního ročníku elektroučňáku, natož údajnýho absolventa elektroprůmky ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#30 Příspěvek od ferdislav »

On to nemyslel vážně, nemohl ;)

Vidíš že teorii zná, dvě vinutí atd..

Zamčeno

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“