Připojení tří PC k bezdrátovému modemu po jeho přemístění.

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Mozes pouzit aj ten router, len ho najprv pripoj samostatne k PC a vypni v jeho nastaveniach DHCP server. A tiez nastav IP adresu do rovnakeho rozsahu, ako mas hlavnu siet, ale aby nebol konflikt (tzn. napr. 192.168.1.2, ak hlavny router ma 192.168.1.1).

Router budes pouzivat ako switch, takze pouzijes len LAN porty, WAN nechas nezapojeny. Ak nechas zapnute wifi, tak budes mat druhu wifi siet.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#17 Příspěvek od foxrider »

Super! Děkuji za vysvětlení, takže stačí jen klubko kabelu...

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#18 Příspěvek od judeware »

Know how, které napsal Ondrej rnbw jsem stručně uvedl už včera v 18:31, poté přispěl ještě EKKAR. :)
Mají do domu zavedený O₂ mobilní LTE bezdrátový internet. Ten nebude stačit ani na ty tři počítače, takže momentálně je trochu zbytečné radit další wifi router...
Tato mladická připomínka mě rozesmála. Síťařina v baráku nerovná se "internet"!

Pro kopírování mezi počítači, z/do NASu, pro připojení lepších tiskáren (a mnohého dalšího) není drátařiny a portů nikdy dost. Takže když je uvážlivě nadrátováno, představuje sestava dvou routerů a gigabitového switche k tomu, dnešní "standard" (netvrdím, že v bytech). V porovnání s tím, co před lety síťové prvky stávaly... :roll:

V případě, že zakladatel tématu "přejde k někomu jinému", vymění jediný aparát provajdéra (kabelový adaptér, optický konvertor, či prvek dodaný v rámci instalace regionálního wifíčkáře), ostatní vyhoví i v budoucnu.

Dva routery, toť sestava v rozsáhlých rodinných domech poměrně častá, hlavně ve venkovských usedlostech stavěných "do délky". A rozšíření sítě gigabitovým switchem už jsem dělal nejméně 4×. Koho z lidu by to nenadchlo, když jeden brouzdá na notesu, druhý na PC, k tomu něco kopíruje do NASu, třetí člověk z NASu na placatici přehrává film a čtvrtý tiskne obsáhlou sestavu na síťové multifunkci! Bez zádrhelu, samozřejmě.

Ten modrý Z-COMAX WA2204B mám v zásobách hnedle 2×. :) U obou nešel zdroj. Dokonce mám i TpLinka s porty 100/1000. Lidi toho v rámci marketingové masážžž vyhodí... :( Switchů a routerů mám plnou bednu a zatím nemám důvod něco likvidovat. Vždyť i ADSL router starší generace poslouží jako podružný switch a šiřitel sekundární WLAN. Nebo někomu zdechne zdroj, případně při úklidu někdo něco rozbije... 8-)

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#19 Příspěvek od foxrider »

Ano, z příspěvků jsem pochopil jak to celé zapojit, a teď už začínám chápat jak to "dole" vůbec nastavit (= co s tím).
Já to tak možná udělám - po přemístění pak nahoře WiFi vypnu - ale jen pokud WiFi "neprosvítí" barákem dolů. Z toho důvodu protože už tam v čudu všechno mám přímo nastavené a zabezpečené.

Ta krabička má z výroby defaultně nastaveno 192.168.1.254, to můžu tedy nechat?
Akorát v ní budu muset zatím nějak vypnout tu WiFi, protože vůbec nevím jak se to tam nastavuje (má to tři možnosti funkce a kupu nastavení) a hlavně zabezpečuje heslem. Aby to prostě zatím fungovalo jen jako ten switch.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#20 Příspěvek od judeware »

Díky "číselné kapacitě" rozsahu 10.x.x.x jej rádi využívají typicky wifi provajdéři. Proto pro domácí sítě doporučuju adresy 192.168.0.1 a 192.168.0.2 (hlavní, resp. podružný router). Nebo i 192.168.1.1 apod., to je fuck. Pak dávám rezervu 192.168.0.3 ÷ 192.168.0.9 (např.) pro zařízení typu NAS, IP tisk, kamerovou centrálu, apod. Ono je snažší vytáhnout při návštěvě u lidí po dvou letech papír s poznámkami, než přístup do nastavení přístrojů hádat (vlastní IP), zvlášť pokud NAS dostává často dynamickou (málokdo to vzorně nastavuje). DHCP nastavuju na 192.168.0.10 ÷ 192.168.0.29, to by (snad) lidem mohlo pro aktuální počty PC, ntb., tab., tel. stačit. Zatím. :D Taky je dobré všechy klienty pojmenovat (pokud to umožňují). Kvůli přehlednosti př občasném procházení routeru(ů).

Ad wifi - většina chce zachovat šíření signálu od obou, takže např. NOVAKOVI1/NOVAKOVI2, wireless channel nastavit odlišně a samozřejmě zohlednit okolí.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#21 Příspěvek od foxrider »

Díky moc. To už je ale na mně jakožto "prostého silnoproudaře" :lol: poněkud náročnější.
Pro začátek zkusím jen vypnout v tom podružném routeru tu WiFi a DHCP, už jsem podle návodu našel kde to tam v menu je - a pak se uvidí co to bude / nebo nebude dělat = "děj se vůle boží..". 8O

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#22 Příspěvek od judeware »

Je-li přístroj od O2 někde na půdě, nemusí pokrýt všechny požadované místnosti v domě. Kdybych to dělal někomu ze známých, ponechal bych WLAN aktivní i u toho "v přízemí". A jako radil rnbw - pokud by byly vlastní IP obou routerů zkoordinované, dá se pak do nastavení routerů nahlížet z jednoho PC. Proč doporučuju nechat rozsah 10.xx.xx.xx regionálním wifíčkářům (často dodávají takové adresy pro nastavení WANové strany a pak vypadá blbě, když uživatel nastavuje LANové parametry "podobně") a použít druhý široce využívaný rozsah (typicky začínající 192.168.0.1, resp. 192.168.0.2, též 192.168.1.1, 192.168.2.1 apod., záleží na značce routeru), to jsem už naznačil.
Ale dá se využít i opak - krabice od O2 může mít adresu 10.0.0.138 (zavedli to už v době ADSL), pro PC v bytě implicitně vyhradili rozsah DHCP 10.0.0.1 ÷ 10.0.0.100. A vlastní IP podružného routeru nechat výchozí (nastavit jej separátně, dle přání). Pak by se z něj měl stát "pouhý switch s anténkovým rozhraním", anžto z počítače, který obdrží adresu od outúpiksly (např. 10.0.0.50) se do nastavení Z-COMAXu nikdo nedostane.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“