Jak se dá postavit detektor GSM signálu?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jurassEb
Příspěvky: 45
Registrován: 17 lis 2014, 01:00

Jak se dá postavit detektor GSM signálu?

#1 Příspěvek od jurassEb »

Zdravím,

vzhledem k tomu, že je tady spousta nápomocných lidí, jako je EKKAR (který už spěchá aby tu napsal), tak jsem se chtěl zeptat jak by se dalo něco postavit.

Měl by to být vlastně takový detektor lidské přítomnosti a přítomnosti různých el. zařízení (např. fotopastí s gsm modulem v lese). Je to jen takový fórek, jen si to chci promyslet.

Problém je, že ty GSM signály se pohybují okolo 900MHz, a já akorát jednou sestrojoval přijímač na 1khz. Tam to nebylo těžké, stačilo použít RLC obvod s anténou a ktomu přidat tranzistorový zesilovač.

Mám ale takové podezření, jestli vlastně na 900MHz se ještě dá pořád ten RLC obvod použít. K tomu předpokládám už mi nestačí použít tranzistorový zesilovač, ale nějaký s mosfety.

Totiž, mě nejde o dekódování signálu, jde mi jen o přibližné měření jeho intenzity. Případně, kdyby ta výsledná krabička s displayem se dala vlastně i natáčet a díky tomu by šlo zachytit směr, odkud nějaký ten signál jde.

Potom vlastně v kombinaci s Arduinem, GPS modulem a Kompas+Gyro modulem a tím, jak ty okolní signály slábnou a sílí, by se pohybováním třeba v lese šla rozpoznat relativní poloha těch okolních signálů.

Tak by šlo např. rozeznat jaký signál je GSM ústředna umístěná několik KM daleko, a jaký signál je fotopast umístěná na nějakém stromě v okruhu pár stovek metrů.

Ikdyž by to měření třeba nabylo extra přesné, stačí aby alespoň statisticky v čase přesné bylo, aby potom šly vidět gradienty na displayi.

Tzn. potom by vznikl takový radar 8-)

Tzn. moje otázka je, jak by tak šel postavit směrový přijímač GSM signálu. Když tohle budu mít, tak se zbytkem už si poradím.
Naposledy upravil(a) jurassEb dne 23 srp 2023, 13:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#2 Příspěvek od DukeNuke »

Asi nejjednodušší by bylo použít nějak gsm modul ze starého mobilu.
900MHz je jen jedno pásmo. Takže vše co bude v pásmu 1800MHz nezachytí.
Dále - u gsm je FHSS (freqency hopping spread spectrum). Tedy nikdy, ani během hovoru, se nevysílá na jediné frekvenci. Tedy ten tvůj přijímač by musel být širokopásmový v rozsahu 876 - 960 MHz.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Kdyby nic jiného, tak mobil se hlásí BTS velmi krátce a velmi málo často, takže pokud není aktivní trvalé spojení (hovor, data...), tak si toho moc nezaměříš, protože není co.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
jurassEb
Příspěvky: 45
Registrován: 17 lis 2014, 01:00

#4 Příspěvek od jurassEb »

Ale v dnešních mobilech přenosy dat jedou pořád.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od Valdano »

jurassEb píše:mě nejde o dekódování signálu, jde mi jen o přibližné měření jeho intenzity...
Mrkněte na článek Simple demonstration to explore the radio waves generated by a mobile phone. Na konci je tam jednoduchý plánek detektoru mobilních telefonů. Není tam žádné dekódování signálu jen prostá detekce signálu s vhodně naladěnou smyčkovou anténou, dvěma tranzistory v Darlingtonově zapojení a jednou LED diodou. V článku je i popis pro výpočet vhodné antény. Tak si to vyzkoušejte postavit a uvidíte nakolik to bude citlivé.

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#6 Příspěvek od piCZus »

jurassEb píše:Ale v dnešních mobilech přenosy dat jedou pořád.
Ale ne jen v GSM 900 MHz. V 700-800-1800-2100-2600 mohou být nahozeny 5G nebo LTE.

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#7 Příspěvek od Tom82 »

A ty chceš tedy detekovat přítomnost signálu nebo přítomnost zařízení, které přes GSM komunikuje? Jednoduchý detektor mobilního telefonu vyšel v AR 4/2004, včetně plošného spoje.
Přílohy
Screenshot_677.jpg
Screenshot_678.jpg

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

V dobách, kdy vibrační vyzvánění bylo nadstandart, dělaly se různý detektory GSM komunikace s výstupem na vibrační motorek. Mobil se položil poblíž a počátek příchozího hovoru se projevil zvýšenou činností komunikace mobilu s BTS. Dneska by to bylo trochu složitější, protože kromě hovorů si mobil udržuje spojení na Internet, takže tyhle hračky by signalizovaly falešný hovor. Hodně citlivý na GSM je i známý NF zesilovač LM386, bohužel u něj je to nežádoucí vlastnost. Tyhle signalizátory většinou používají jednoduchý VF zesilovač a diodový detektor. Anténka ani nemusí byt extra laděná. Měla by být schopná přijímat hlavně mobilní pásmo.
Jinak pokud máš TV kartu s RTL 2832, androidní tablet s OTG a tu redukci, můžeš použít aplikaci jako širokopásmový přijímač. Na vstup do tv karty připojíš GSM anténku přes redukci.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

jurassEb píše:Zdravím,

vzhledem k tomu, že je tady spousta nápomocných lidí, jako je EKKAR (který už spěchá aby tu napsal)....
Žvanile ... Elektronice nerozumíš ani tolik jako koza náklaďáku, ale budeš tady dělat chytráka a soudit starý psy. Stejně se bez naučení těch nejzákladnějších vědomostí nevobejdeš - a na ten elektroučňák, respektive učivo z něj, u tebe stejně nakonec dojde ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#10 Příspěvek od HF_Tech »

Mňo. Stačí rozbít prasátko nebo vyrazit na týden na brigádu a pak si mlaďoch objedná ADALM-PLUTO. Podle tutoriálu a s pomocí google translate si může naklikat detekci v jakém GSM pásmu je libo. Prácička na jedno odpoledne.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

A bude umět jezdit s autem, ale o technologii přípravy směsi a časování rozvodu bude stejně vědět kulový s přehazovačkou ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#12 Příspěvek od monterjirka »

jurassEb píše:Ale v dnešních mobilech přenosy dat jedou pořád.
Záleží na tom jaké aplikace jsou aktivní

Nespoléhal bych na to

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od sis2 »

... aby potom šly vidět gradienty na displayi... a pak se Chuck Norris probudil zpocenej, jednu ruku v nočníku...
- kolik (zase) bude zbytečných stránek?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“