Na co, který se používá Měřící dotek k Úchylkoměru?

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

Na co, který se používá Měřící dotek k Úchylkoměru?

#1 Příspěvek od Klob1 »

Vím, že to asi sem nepatří? Tedy se omlouvám, ale třeba tady někdo by mohl vědět.

Chci si zakoupit Úchylkoměr ( nic extra drahého), snad by mohl stačit jen s magnetickým stojánkem a jedním dotekem, který je na něm. Zatím použiji na házivost kotoučů po výměně. Ještě jsem narazil na sadu, kde jsou i výměnné doteky. Jenže na netu jsem nikde neobjevil, na co, který je? Jak se používají. Myslím, že ten základní Úchylkoměr jistě využiji.třeba na nějakou házivost rotoru. Takže, který dotek na měření je čeho? Snad někdo zde bude vědět… v okolí neznám , kdo by. A jeden člověk, co by mi poradil umřel. Hledat v okolí nikoho nechci a ptát se.
Děkuji.

Uživatelský avatar
Wolf70
Příspěvky: 141
Registrován: 24 úno 2012, 01:00

#2 Příspěvek od Wolf70 »

Ono to je individuální no u soustruhu bych použil kuličku jinak je tam pak jakoby kulatina a hrot obojÍ se používá na něco co se neotáčí a pak otázka i velikosti plochy na doteku hrot jí má malou plocha větší , pak jsou i prodlužovací nástavce .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Mne zase zajímá , co chceš se změřenou hodnotou prakticky dělat ?????

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#4 Příspěvek od Sandal »

Moc bych ty hroty nehrotil :lol: Používej podle selskeho rozumu. Já sám jsem strojař, ale přesné určení také nevím. Akorát tu kuličku na rotující části, jak povidal Wolf. To jsou ještě doteky z drahych kamenů, a to by jsme to tu řešili asi hodně dlouho.

Bobobo: Bude patřičně nasrán, že nový kotouče šmajdaj jak řemenice na cikánskym kolotoči :wink:
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#5 Příspěvek od ferdislav »

Jsou taky pákové i jiné typy, na vnější i vnitřní ohmat, středění, rovnoběžnost atd. Využití je poměrně široké, jen se dostat, resp. dosáhnout kam potřebuješ...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#6 Příspěvek od p32 »

Na to, co jsi psal a na vše na měření pro vyrovnání na soustruhu atd., tak ti bohatě stačí naprosto jeden kulatý měřící dotek. Pokud bys měl měřící mašinu, co jsou na výstupních kontrolách, tak musíš mít těch různých dotyků opravdu moc, ale to by ses už neptal tak, jak se ptáš.
Pokud toho začneš dělat víc, tak přejdeš na pákový měřák (jak psal ferdislav), protože s tím přímým klasickým měřákem nezměříš nic v díře, v zápichu a pod., protože se tam prostě nedostaneš.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#7 Příspěvek od Klob1 »

Wolf70 píše:Ono to je individuální no u soustruhu bych použil kuličku jinak je tam pak jakoby kulatina a hrot obojÍ se používá na něco co se neotáčí a pak otázka i velikosti plochy na doteku hrot jí má malou plocha větší , pak jsou i prodlužovací nástavce .
Děkuji i toto mně pomohlo.
Jsem tu sadu prohlížel, tak se mi jeví, že je to jako prodloužení o různé délce. Pak takové jehličkové, je třeba na nějakou drážku. Jak píšeš s tou kuličkou, tak dává mi smysl, že to rotuje, tak aby se to nedřelo. Tak jsem si to vysvětlil zlehka.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#8 Příspěvek od Klob1 »

BOBOBO píše:Mne zase zajímá , co chceš se změřenou hodnotou prakticky dělat ?????
Abych věděl, jestli třeba kotouč nebo buben hází, jestli je namontovaný ve správné poloze. A další věci, které mohou třeba na rotoru motoru, nějaké vibrování docházet. Tak měřit se dá moc věcí. Myslím, že si to najde, kde je potřeba něco vystředit, nebo zjistit házivost předmětu.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#9 Příspěvek od Klob1 »

Sandal píše:Moc bych ty hroty nehrotil :lol: Používej podle selskeho rozumu. Já sám jsem strojař, ale přesné určení také nevím. Akorát tu kuličku na rotující části, jak povidal Wolf. To jsou ještě doteky z drahych kamenů, a to by jsme to tu řešili asi hodně dlouho.

Bobobo: Bude patřičně nasrán, že nový kotouče šmajdaj jak řemenice na cikánskym kolotoči :wink:
Děkuji. Ona i ta informace s tou kuličkou je dost podstatná. Sice to může být logické, ale také nemusí to napadnout kolikrát.

Myslím, že v sadě u Úchylkometru, který je do 1000kč budou nějaké obyčejné. Nějaký kov? Tak nějaké z drahého kamenu tam nebudou, ale i to může někdy člověk narazit.

Kolikrát jsem se setkal, jak jsou brusné kamínky, tak kolikrát ani v obchodě nevěděl na jaký materiál konkrétně je. Bílý a světle červený(nebo je to oranžový), hnědý. šedý. Nejvíce mě tehdy zajímali ti první dvě barvy. Železo(kov) jsem tak odhadoval.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Jestli se ptáš na výměnný hroty se závitem M2,5 na "hodinky", tak na mým s přesností 1/1000 je kuličkáč, pak válcová karbidová tyčka fí 2 a dýlka 15 mm a potom špička se safírovým hrotem. Byla k tomu ještě spička s diamantem, ale tu někdo ještě před privatizací šlohnul. Ale používám pouze kuličkáč. S ním srovnáš vše rotační na soustruhu i lineární na frézce. Kromě magnetickýho držáku používám i různý pevný držáky, třeba na upnutí do kostky soustruhu místo kudly.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#11 Příspěvek od Klob1 »

Klob1 píše:
BOBOBO píše:Mne zase zajímá , co chceš se změřenou hodnotou prakticky dělat ?????
Abych věděl, jestli třeba kotouč nebo buben hází, jestli je namontovaný ve správné poloze. A další věci, které mohou třeba na rotoru elmotoru, nějaké vibrování docházet. Tak měřit se dá moc věcí. Myslím, že si to najde, kde je potřeba něco vystředit, nebo zjistit házivost předmětu.

Uživatelský avatar
Klob1
Příspěvky: 303
Registrován: 18 bře 2014, 01:00

#12 Příspěvek od Klob1 »

Celeron píše:Jestli se ptáš na výměnný hroty se závitem M2,5 na "hodinky", tak na mým s přesností 1/1000 je kuličkáč, pak válcová karbidová tyčka fí 2 a dýlka 15 mm a potom špička se safírovým hrotem. Byla k tomu ještě spička s diamantem, ale tu někdo ještě před privatizací šlohnul. Ale používám pouze kuličkáč. S ním srovnáš vše rotační na soustruhu i lineární na frézce. Kromě magnetickýho držáku používám i různý pevný držáky, třeba na upnutí do kostky soustruhu místo kudly.
Díky. Přesně na ty hroty. začal jsem uvažovat jen o hodinkách, pak jsem narazil, že možnost i magnet držák(stativ,stojan), nakonec jsem narazil i možnost s hroty.

U všech je Hodinek
Rozsah: 0-10mm
Přesnost: 0,01mm
Průměr hodinek: 58mm

Variabilní magnetický stativ se sílou přítlaku 60kg, vypínatelný

22ks výměnných pomocných hrotů

Jen ty pseudoznačky jsou jiné, ale myslím, že to stejně jede na jednom pásu, jen pod jiným názvem.

Festa, jen budík
ENERGY NE00658 + s držákem
GEKO G02624 5 + s držákem
Vorfal 9904 F07101 (FTCZST) , ten má držák i hroty.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Nedávno jsem to kupoval: hodinky, stojánek.
Hlavně k soustruhu, abych srovnal uchycení ve sklíčidle a pak nastavil paralelní chod saní (mám trochu specifický).

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“