Tesla Condor mechanika

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Ale, když se kontaktní plošky zespodu unašeče vyleští a v pravidelném intervalu zakryjí proužky matného autolaku (na přesnosti nezáleží, stačí opakovat mezírky v meandru) a nakonec neškodí ty lesklé plošky přelakovat transparentním lakem, aby moc nezašedly, tak do té díry po špuntu s kontakty se vejdou malá LED a fototranzistor, já jsem tam tehdy vlepil tenké trubičkové LEDku a fototranzistor ze čtečky děrné pásky, či z čeho to bylo.
Výstupem zapojení podobného tomu, které je uvedené v tomto článku jako snímač otáček, byl přes odpor asi M1 spínaný tranzistor KC509 kolektorem na kontakt 822, emitor a vůbec zem optického snímače spojené s kontaktem 821.
Možná jsem použil i poněkud odlišné hodnoty součástek, než jsou v tom schémátku, už si nepamatuji, bylo to někdy před 30 lety, ale asi to bylo dlouhodobě stabilní, už se mi to nevrátilo.
Po úpravě díry v šasi by se tam dalo použít i něco takového a podobné.

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#17 Příspěvek od lopez »

Ja som to tiež podobne riešil ako písal Hill.
Diodu + fotorezist + 2-3? tranzistory doladil trimrom (snímanie,citlivosť) a potom som tam šupol rezistory.

A použil som čiernu izolačku a lesklé plochy som ani neriešil len preleštil.

Bolo to dávno - teda čo po ruke bolo som použil.:D

Uživatelský avatar
Misak
Příspěvky: 10
Registrován: 27 črc 2023, 02:00

#18 Příspěvek od Misak »

Koncáky jsou nastaveny a už to frčí.
Bohužel,to frčí moc rychle. Potenciometr otáček motoru posuvu kazety, už nestačí.
Pořadí někdo co s tím?
Děkuji.

Uživatelský avatar
Misak
Příspěvky: 10
Registrován: 27 črc 2023, 02:00

#19 Příspěvek od Misak »

Pardon, trimr otáček.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#20 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

To může být opět špatně osazený kryt s kartáčky motoru. Pokud se špatně pootočí tak se dokáže roztočit na vyšší než jmenovité otáčky a značně se zvýšit klidový odběr.

Uživatelský avatar
Misak
Příspěvky: 10
Registrován: 27 črc 2023, 02:00

#21 Příspěvek od Misak »

Tak to bude problém, najít tu správnou polohu…

Uživatelský avatar
Ingwarr
Příspěvky: 37
Registrován: 08 čer 2023, 02:00
Bydliště: Trnavský, Ružindol,

#22 Příspěvek od Ingwarr »

Misak píše:Tak to bude problém, najít tu správnou polohu…
Naučiť sa jednu vlastnosť, keď sa niečo rozoberá urobiť si značky. Fotky a pod. V minulosti som si kreslil čo a ako, dnes to je jednoduchšie.

Uživatelský avatar
RomanoREPAIRS
Příspěvky: 611
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#23 Příspěvek od RomanoREPAIRS »

Taková hrubá metoda zjištění přibližně správné polohy může být zapojení na zdroj 12V, do obvodu ampérmetr a hledat polohu při které bude nejmenší odběr bez zátěže (měl by být max. desítky mA).

Uživatelský avatar
Misak
Příspěvky: 10
Registrován: 27 črc 2023, 02:00

#24 Příspěvek od Misak »

Tak na motory jde okolo 3V, metodou postupného otáčení kartáčů jsem docílil odběru mezi 20 - 30mA. Nyní vše motoricky běží jak má. Zdá se ,že se dost zahřívá tranzistor VT703 BD135 deska ovládání mgf (po chvíli přetáčení se na něm nedá udržet prst). Změřím napětí dle schématu a uvidím.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“