Vysílač - příjmač

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SJames
Příspěvky: 23
Registrován: 06 pro 2004, 01:00
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Vysílač - příjmač

#1 Příspěvek od SJames »

Zdravím !

Potřeboval bych (celkem nutně) poradit. Potřebuji si udělat vysílač, na kterém budu pohybovat např. potenciometry, tak abych měnil amplitudu napětí. Příjmač by tyto změny detekoval, zesílil a řídil by elektromotorek. Nejlepší by bylo, kdyby byla použita AM modulace (i FM je dobrá) a frekvence 35, nebo 40MHz. Potřebuju vyrobit vlastně autíčko na dálkové ovládání. Please help :help: :) :help:

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

mas nasledujuce moznosti:

A) Kup si hotove auticko alebo aspon RC sadu

B) Kup si hotove auticko a vymontuj z neho primac.

C) Zacni vyvijat vlastny prijimac - vysielac.

Ak mas more casu a si minimalne dobry vo vf technike, mas dostatok financii a vies aspon trochu programovat, tak si vyber C. (ja by som bezpochyby vybral A :lol: )

Takze ak mas stale chut na moznost C, tak:

1) pouzi kmitocet k tomu urceny 27MHz alebo 433MHz, samozrejme FM
2) pouzi modulaciu FSK alebo OOK
3) naprogramuj si kodery/dekodery (na pasmach je totiz rusno)
4) na riadenie otacok pouzi PWM

Pri vyvoji pamataj na nizke prikony, dobre citlivosti vf dielov a na cistotu vysielaneho spektra. Ked to budes mat hotove, nezabudni na schvalenie CTKU.
:wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

souhlas

#3 Příspěvek od Hill »

Představa o tom, že budeš řídit amplitudu vysílaného signálu a tím přenášet povely, ukazuje na naprostou absenci jakýchkoli znalostí.
Uvědomuješ si, že se vzdalováním by se ti informace měnila? Nehledě k totálně přecpaným pásmům, kde jen zřídka vystačíš bez kódování na vzdálenost nad 25m.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#4 Příspěvek od denis15 »

To je přesně to, proč jsem neměl ani chuť na toto reagovat. Představa, že po ujetí 15m pojede autíčko místo vlevo dopředu mě děsí. :D

Uživatelský avatar
SJames
Příspěvky: 23
Registrován: 06 pro 2004, 01:00
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od SJames »

Co se týká dosahu... mi stačí pár metrů... :) Jde jenom o to demostrovat přenos signálu a řízení na dálku (práce do školy)... jinak už proběhlo několik změn, a pravděpodobně bude celý modul řízený PICem... Co se týká řízení vozítka (pomocí PICu, s tím problémy nemám... ale co se týká radiotechniky, tak v tom se ale vůbec nevyznám... proto jsem chtěl poradit). Takže jakoukoliv radu vítám :D Chtěl bych rádiově přenášet dva signály (pro každý motorek jeden). Můžete mi teda aspoň poradit nějakej odkaz, kde hledat, nebo přímo schéma... nebo něco ? :)
(S tím, že mi jde tedy hlavně o domonstraci dálkového řízení a řízení PICem)

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Co třeba skusit moduly pro dálkové ovládání na 433MHz ?
Prodávají je v GM a i jinde.

jedná se o malý modul vysílače a malý modul přijímače, vše je naladěno a funguje to pěkně,.. stačí k tomu dodělat koder a dekoder,.. atd,...

Uživatelský avatar
pezis
Příspěvky: 52
Registrován: 22 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od pezis »

Jako koder muzes pouzit NE5044, k tomu je dekoder NE5045 (aspon myslim). Pripadne tam posilat data pomoci PC pres RS232, a na druhe strane to pomoci serioveho kanalu (pokud ho teda PIC ma) softwarove ridit...

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“