LCD moduly do zdrojov

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
UnReSt
Příspěvky: 315
Registrován: 10 črc 2006, 02:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

LCD moduly do zdrojov

#1 Příspěvek od UnReSt »

Nazdar, pocul som že sa daju kupit nejake LCD moduly, ktore sa len napoja a zobrazuju veľkosť U a I zo zdroja. Chcem si spraviť nejaky zdroj s regulaciami a toto by mi mohlo služiť namiesto ručičkovych merakov. Ma s tym niekto nejake skusenosti, ako sa taky modul presne vola?
{AG&I}UnReSt
Odvaha býva postrachom smrti ale ajtak ju to vôbec neobmekčí.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#2 Příspěvek od Killroy »


Uživatelský avatar
UnReSt
Příspěvky: 315
Registrován: 10 črc 2006, 02:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od UnReSt »

a zvladne to aj meranie asi tak max. 37V a 1A? bolo by dobre keby to zobrazovalo naraz aj prud aj napatie.
{AG&I}UnReSt
Odvaha býva postrachom smrti ale ajtak ju to vôbec neobmekčí.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#4 Příspěvek od Killroy »

Projdi si to vlákno a pochopíš co to může ukazovat. Co se týče měření U/I, volil bych určitě dvě samostatná měřidla. Přepínat jedno dle potřeby je zrovna u zdroje dost na 3,14ču..

Killroy

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

UnReSt píše:a zvladne to aj meranie asi tak max. 37V a 1A? bolo by dobre keby to zobrazovalo naraz aj prud aj napatie.
To by musel byť dvojriadkový, a taký nezoženieš. Riešenie je alebo dva samostatné, alebo ručne prepínať. V starých dobrých dobách ak sme nemali na dva prístroje, tak sa to riešilo práve tým ručným prepínaním.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#6 Příspěvek od Devo70 »

Ja mám postavený zdroj z A9/94. Pôvodne k nemu boli navrhnuté analógové meráky, ja som dal digitálne s LCD. Napájanie má každý vlastné. Ale meranie prúdu neukazuje správne pri malých hodnotách. Treba to vykompenzovať, ale neviem ako. Kto mi poradí?
Přílohy
Zdroj.gif
(46.73 KiB) Staženo 106 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

A hodnotu "0" ukazuje správně? :wink:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od stepa »

masar píše:A hodnotu "0" ukazuje správně? :wink:
ROFL...to je zasadni otazka.

to UnReSt: Mohl by si taky zacit hledat na foru, minuly tyden se to tady resilo 2x!

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#9 Příspěvek od Devo70 »

masar píše:A hodnotu "0" ukazuje správně? :wink:
Správne, asi (neviem určite). Teraz ho mám na rozahu 19,99 A kôli tej chybe. Keď nieje zaťažený výstup zobrazuje 0,00. Problém robí prúd tečúci z výstupu LM317 cez R6. Ten spôsbuje rozdiel asi +10 mA pri malých prúdoch.

Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Jancis1 »

Devo70 píše:Ja mám postavený zdroj z A9/94. Pôvodne k nemu boli navrhnuté analógové meráky, ja som dal digitálne s LCD. Napájanie má každý vlastné. Ale meranie prúdu neukazuje správne pri malých hodnotách. Treba to vykompenzovať, ale neviem ako. Kto mi poradí?
Dobre Ti funguje ten zdroj, si s ním spokojný? Ja si chcem postaviť podobný, tak preto sa pýtam.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od stepa »

Devo70 píše:Správne, asi (neviem určite). Teraz ho mám na rozahu 19,99 A kôli tej chybe. Keď nieje zaťažený výstup zobrazuje 0,00. Problém robí prúd tečúci z výstupu LM317 cez R6. Ten spôsbuje rozdiel asi +10 mA pri malých prúdoch.
Kompenzace pujde dost tezko, kdyz se ten svodovy proud meni podle nastaveni vystupniho napeti...to by chtelo dynamickou kompenzaci. Napada me vymenit potenciometr za tandemovy, jeden pro regulaci napeti a ten druhy zapojit do serie nastaveni ampermetru a pohrat si s jeho hodnotou tak(paralelne zapojit rezistor), aby menil nastaveni ampermetru podle otoceni hridele(ale asi by ti to neukazovalo nulu bez odberu).

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#12 Příspěvek od Devo70 »

Funguje dobre, ale našiel som na ňom nejaké muchy (ja ich nájdem všade a na všetkom :wink: )

1. ak mám skratnuté svorky a zapnem ho - vyrazí poistku v sekundári trafa (bez nej by asi odišiel T1)
2. nedajú a ním merať zenerky, lebo ich odpáli
3. diódy C1-C4 treba dať silnejšie

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#13 Příspěvek od Devo70 »

Pozeral som, ako sa rieši kompenzácia u iných zdrojov (napr. zdroj KAZ z Amara), ale vôbec tomu nechápem. A čomu nechápem, nerobím! :(

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#14 Příspěvek od salzvo »

Místo nějaké kompenzace by se dal dát ještě jeden bočník úplně na výstup a paralelně k němu píchnout ten LCD metr. Jediná nevýhoda - na bočníku by vznikl úbytek, takže při větším zatížení by trochu kleslo napětí na výstupu.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od stepa »

salzvo píše:Místo nějaké kompenzace by se dal dát ještě jeden bočník úplně na výstup a paralelně k němu píchnout ten LCD metr. Jediná nevýhoda - na bočníku by vznikl úbytek, takže při větším zatížení by trochu kleslo napětí na výstupu.
Vidis covece...vymyslim tady blbosti s tandemovym potenciometrem. Dej na vystup bocnik 0,1Ohm a mer paralelne na nem. Pri 1A ti to udela ubytek 0,1V, coz nijak nevadi, voltmetr dej az za ten bocnik. V jednoduchosti je krasa.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“