Generátor sinusu 0-400MHz

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

Slušný generátor podobného typu může být celoživotní úkol. Mít potřebu něčeho takového, raději se poradím se Schwarzem.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#17 Příspěvek od FERYACT »

BOBSS:K čemu používáš spektrální analysátor?

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#18 Příspěvek od zdenekxxx »

Sám bych se do tak těžkého úkolu nepustil, mě stačí že vymýšlím svůj měřič RLC a do toho ještě stavím krystalový normál :-)

Pokud nevíš nic o PLL, přečti si tuto diplomovou práci. Mohl bys ji použit jako pomůcku při svém návrhu fázového závěsu.

http://www.ieee.cz/mtt/soutez05/prace/vagner/X.pdf

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#19 Příspěvek od FERYACT »

Existují frekvenční syntesátory např.UMA1017M/pro mobily/ ale ani to není procházka růžovým sadem.

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#20 Příspěvek od Deny »

bobss píše:No sice vf voltmetr nemám ale mám spektrální analizátor do 3GHz.
Je fak, že tomu nerozumim, ale někdy se to musim naučit, začátky jsou holt těšký. Ten generátor by se mi docela hodil, tak jsem si ho chtěl postavit
Musíš si klást reálné cíle. Každý chce hned od začátku udělat všechno nejlepší, nejsložitější a pod. a pak je zklamaný a jde od toho třeba na pořád, protože jedenkrát mu něco nevyšlo. Nemyslím si, že jsi ten případ, ale začni od nuly a postupně se naučíš víc a víc. Jsi ale na správném místě, borců přes elektroniku je tu opravdu dost. Patrně děláš tedy do vf techniky. No nevybral jsis zrovna nejjednodušší začátek, ale proti gustu ... Hodně zdaru.

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od ViPali »

Ak máš spektrálny analyzátor, tak máš takmer vyhraté.
Pozri si na internete niečo o "šteniciach" alebo "spy". Sú to vysielače na frekvencii okolo 100MHz - teda riadené (frekvenčne modulované) oscilátory.
Keď postavíš dva takéto oscilátory, jeden 100 MHz a druhý budeš ladiť varikapom 80 - 100 MHz, môžeš ich signály zmiešať, pričom dostaneš rozdielový a súčtový signál. Na výstupe zmiešavača budeš mať signál 0 - 20 MHz a 180 - 200 MHz. Za zmiešavačom dáš dolnú priepusť LC s frekvenciou 20MHz, čím zlikviduješ súčtový signál a súčty vyšších harmonických.
Zmiešavať signály môžeš na PN prechode diody, tranzistora, alebo dvojbázovým FETom (to je najlepšie). Pozri si zapojenie nejakého FM príjimača s FETmi.
Všetky bloky, - osc1, osc2, zmiešavač - musia byť v uzavretých blokoch (plechové tieniace krabičky), súčiastky pájané na plošnom spoji s krátkymi vývodmi (SMD). Všetky prepoje čo najkratšie.
Ak máš čas a trpezlivosť, mal by si to zvládnuť. Potom sa môžeš posunúť k vyšším frekvenciám. A napríklad dva oscilátory 1200MHz a 1600MHz (SAT technika) ti dajú aj tých tvojich 400MHz. Ale začal by som pri 100MHz.
Ako elektrikár sa cítim slobodne.
Môžem hovoriť do vedenia!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#22 Příspěvek od Sendyx »

Hmmm. Zkoušel jsi to ?

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od ViPali »

Kedysi dávno som tak začínal na OC170.
Ako elektrikár sa cítim slobodne.
Môžem hovoriť do vedenia!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#24 Příspěvek od Sendyx »

No jo, ale výsledky ? Když jsem viděl podobný generátor zevnitř, tak obsahoval poněkud víc součástek než 2 primitivní oscilátory a směšovač.

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od ViPali »

Bavíme sa o generátore sínusu. Ak nastane problém so stabilitou a presnosťou, potom budeme hovoriť o fázovom závese a termostatovanom kryštále. Ale na to aby videl na analyzátore frekvenciu, je to postačujúce.
Samozrejme aj tá dolná priepusť by mohla byť nahradená pásmovými priepusťami, ale základom je vždy záznejový generátor.

A povedzme si pravdu, každý kto sa pustil do stavby nejakého prijímača, či AM, alebo FM v podstate postavil takýto generátor na frekvencii 455kHz, alebo 10,7MHz.

Takže keď sa zamyslím, tak by stačilo do TDA7088 tlačiť frekvenciu jedného oscilátora a na výstupe zmiešavača by mal tých 0 - 20 MHz.
Ako elektrikár sa cítim slobodne.
Môžem hovoriť do vedenia!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od ZdenekHQ »

Někde tady mám schema od mýho polyskopu. Je to vyrobitelný (myslím ten přeladitelnej oscilátor) i v amatérských podmínkách, ovšem je to dost mechanické práce. Chodí 0-600, popř. 500-1100MHz.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

bobss

#27 Příspěvek od bobss »

Zdar,

Kdybych chtìl udìlat ten generátor pomocí DDS, jak bych mìl postupovat

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“