úprava AT zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

úprava AT zdroje

#1 Příspěvek od ACDC »

Zdravím všechny, potřebuji poradit s úpravou AT zdroje viz. http://www.danyk.wz.cz/at_atx.html , nemůžu se dostat pod hranici 7,7V, zdroj se vypne, horní hranice je bez problémů. Řídicí obvod TL494, dík za každou radu.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

To je pochopitelný, kdyby ses podíval do datasheetu, tak bys viděl, že TL494 má minimální napájecí napětí 7V a je napájen přes diodu z výstupu 12V. Menší napětí musíš brát z původního 5V výstupu.

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#3 Příspěvek od ACDC »

Dík za pomoc, tak s tím už si nějak poradím.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Ve větvi, připojené k obvodu TL494 vývod 15 je odporový dělič - každá modifikace má jiné konkrétní hodnoty a počet odporů, ale celkový účel je hlídat výstupní napětí. Jinak z osobní zkušenosti nedoporučuju jít pod určitou hodnotu Uvýst, protože se to děje (snížení Uvýst) zkracováním doby sepnutí primárních tranzistorů. Hlavně bez zátěže, která vytvoří potřebný pokles napětí, tedy při chodu naprázdno nebo téměř naprázdno se vstupní tranzistory snadno dostanou do takového režimu, kdy potřebná doba sepnutí je kratší, než doba, za kterou jsou použité tranzistory vůbec schopné přejít přes lineární oblast - prostě nejsou dostatečně rychlé, aby se stihly naplno otevřít i zavřít, takže se vlastně téměř pořád nacházejí v lineární oblasti své převodní charakteristiky. Ergo kladívko, bleskově se přehřejí, pouzdra prasknou a PŠŠŠ - dým, jejich pracovní médium, z nich unikne a tranzistory se tím stanou nefunkčními...(sic Jandu...)
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mysak323f
Příspěvky: 45
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

#5 Příspěvek od mysak323f »

Este bych dodal ze pro upravu je dobry prekopat stabilizaci jen na tu jednu potrebnou vetev kterou budes pouzivat. Pokud totiz nastavis napeti jedny vetve jak chces zdroj se muze vypnout protoze nameri spatny napeti an druhy vetvi (5/12V)

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#6 Příspěvek od ACDC »

Pravě že snimá napěti pouze z větve 12V, asi snížím rozsah regulace 8-14,5V, takhle funguje bez problému.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#7 Příspěvek od jandu »

ACDC píše:Pravě že snimá napěti pouze z větve 12V, asi snížím rozsah regulace 8-14,5V, takhle funguje bez problému.
To je iba regulačná vetva. Ekkar píše o napätí, ktoré má byť na pine 15. Na pine 15 má byť napätie 5V +/- niečo. A okrem toho ešte je vetva na kontrolu napätí / spätná väzba/ na pin 1.

Záleží od toho ktorého zdroja, osadenia vyhodnocovacích obvodov tranzistormi alebo OI, ako bude na zmenu riadiaceho napätia reagovať.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#8 Příspěvek od tandel »

ACDC napsal:
nemůžu se dostat pod hranici 7,7V, zdroj se vypne, horní hranice je bez problémů.

Nicméně Danyk v tom odkazu píše:
Potenciometrem je možné regulovat napětí v rozmezí 3 - 15V

Někde tam taky uvádí, že to všechno vyzkoušel. Tak nevím. Asi měl Danyk úplně jinak řešený zdroj.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#9 Příspěvek od jandu »

Danyk neuvádza na akom zdroji úpravu robil. Rovnako sa tam nepíše, ako ošetril/ošetriť obvody kontroly napätí.

Tieto obvody sú viac/menej citlivé podľa toho, či riadiaci IO je 494, SG6105 alebo niečo z 2003/2005. U tých posledných je to riešené priamo vlastným obvodom a sú značne citlivé na zmenu, u 494 je to väčšinou ešte cez niekoľko tranzistorov alebo cez druhý IO /LM339, 393/. Tie sa dajú skôr "oblbnúť".
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od breta1 »

ACDC píše:Zdravím všechny, potřebuji poradit s úpravou AT zdroje viz. http://www.danyk.wz.cz/at_atx.html , nemůžu se dostat pod hranici 7,7V, zdroj se vypne, horní hranice je bez problémů. Řídicí obvod TL494, dík za každou radu.
Chtěl bych uvést pár poznámek k těmto přestavbám:
Obecně si myslím, že tato přestavba by měla opravdu fungovat již od 3V pro AT i ATX zdroje.
1. K pozn. JEZEVEC - napětí v AT zdroji pro TL494 se sice bere z větve +12V, ale před tlumivkou, kde jsou velké impulzy a po usměrnění stačí pro napájení TL494 i při výstupním napětí 3V
2. K pozn EKKAR - takové zkušenosti z praxe nemám, třeba se mýlím, ale nevidím důvod, proč by se měly tranzistory při velmi krátkých budících impulzech dostat do lineární oblasti -při spínání se navíc střídají s dostatečně velkou pauzou na odpočinek
Problém vypnutí zdroje v tomto uváděném konkrétním případě je určitě způsoben obvody kontrol, jejichž výstup vede na PIN 4 obvodu TL494. Zapojení obvodů kontrol je velmi různorodé, některé kontrolují přítomnost všech napětí, , některé jen některých, obvody jsou třeba jen s tranzistory a ZD, jindy s operačními zesilovači, zde jsou rovněž připojeny obvody přetížení či zkratu atd. V těch obvodech je potřeba se při přestavbě trochu rozebrat, porozumět zapojení a zapojení upravit, zkušenější je mohou při zkouškách vyřadit (jen při jistotě správnosti funkce zdroje, bez možnosti zkratování výstupů- ať začátečníci teď nečtou - vyřadit zkratováním PIN4 TL494 na zem).
Podle typů zdroje lze některé zdroje nastavit i na +20V/až 10A, při přidání dalších 2 diod a "plovoucí zemi" dostaneme 40V/až 10A.
Takže přesný obecný návod na přestavbu obecného AT/ATX zdroje neexistuje, ale kdo si s tím pohraje, určitě zvítězí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

breta1 píše:... K pozn EKKAR - takové zkušenosti z praxe nemám, třeba se mýlím, ale nevidím důvod, proč by se měly tranzistory při velmi krátkých budících impulzech dostat do lineární oblasti -při spínání se navíc střídají s dostatečně velkou pauzou na odpočinek ...
Kdo to zkoušel, ví, o čem mluvím - prostě při pokusu o regulaci "dolů" jsem se i s oblbnutým zpětnovazebním řetězcem nedostal o moc níž než ACDC - zapojil jsem do zpětné vazby potenciometr a spočítané odpory k vymezení regulačního rozsahu, chtěl jsem to mít od 3V - ale "stáhnul" jsem to jen asi na 8,5V, pak se i přes připojenou žárovku 12V/21W z primárních trandů začalo ozývat pískání a při dalším snížení z nich "uniklo pracovní médium" (dým) a z radosti nad tím vystartovala i primární pojistka, takže mi nezbylo nic jiného, než si shánět další oběť pro trápicí pokusy. Samozřejmě, totožný typ AT už jsem nesplašil, takže martýrium s vyčenicháváním řetězce "hlídacích" odporů v podpěťové ochraně se opakovalo nanovo...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#12 Příspěvek od ACDC »

Zdravím, dík všem za pomoc. Dneska jsem vytáhnul ze skříně částečně rozebraný AT zdroj, dal jsem ho dohromady, provedl úpravy a regulace funguje v rozsahu 3-15V, řídicí obvod je KA7500, stabilita výstupu při změně zatížení je vynikající.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#13 Příspěvek od tandel »

Takže plná shoda s Danykem.

Uživatelský avatar
bulanek88
Příspěvky: 15
Registrován: 17 bře 2008, 01:00

#14 Příspěvek od bulanek88 »

Zdravím, mám takovej problémek, potřebuju něčim napájet autorádio a chtěl bych mu dát tak 14V, tak přestavuju AT zdroj podle návodu Danyka(v příspěvku vejš), vyhodil jsem teda odpor z pinu č.1 TL494 na 5V a misto odporu na 12V mám trimr, zdroj se nerozběhne bez zátěže, tak mám na 12V větvi žárovku 12V/21W, všechno de jak má, ale když zvedám napětí tak při 11,7V na 12V větvi a 5,65V na 5V větvi se zdroj vypne, když zatížím 5V větev na asi 1A, tak se vypíná při 5,54V a 12,6V, nevíte kde může bejt problém?, co tam dělá takovou neplechu a jestli by se to dalo nějak vyřadit?
Díky za jakoukoliv radu.

http://sdhdusejov.ladinek.com/x/zdroj1.jpg
http://sdhdusejov.ladinek.com/x/zdroj2.jpg

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#15 Příspěvek od breta1 »

Precti si, co jsem psal ohledne obvodu kontrol [PIN4]

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“