Schéma, návod na slušný NF generátor pulzů. Nemáte někdo?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#76 Příspěvek od tandel »

Zapojení generátoru funkcí s obvodem XR2206 by mělo být v Elektoru č. 12/1984. Autor, jestli mě pamět neklame, tam pečlivě o d s t r a n i l téměř všechny známé nedostatky generátorů s XR2206:

1. Potlačil překmity na sinusovém a trojúhelníkovém průběhu.
2. Zajistil lineární průběh nastavení kmitočtu.
3. Použil tranzistorový koncový zesilovač s dostatečnou šířkou pásma místo těžko sehnatelných OZ.

Od té doby se neobjevilo žádné zapojení, lépe řešící výše zmíněnou problematiku GF s XR2206. Mám pocit, že řada dalších autorů z toho Elektoru čerpala, ale nikdo nepřevzal ten konec.

Elektor asi není k dispozici (prý jsou jen jákesi španělské, a kdoví jestli to tam vůbec je, a kdoví jesli je tam tišťák).

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#77 Příspěvek od PavelFF »

Zapojení generátoru funkcí s obvodem XR2206 by mělo být v Elektoru č. 12/1984.
Český překlad je v modrém AR-B 4/86 str.141. Je se součástkami TESLA, ale zkoušel jsem různé koncové stupně ke generátorům z tranzistorů a velmi nedoporučuji náhradu čs. typy KF507/KF517. Mnohem lepší je použít 2N2219/2N2905 - na kmitočtech kolem 1MHz už to s čs. tranzistory chodilo dost bídně. A místo KC507 použít raději 2N2222.

Složitější koncový zesilovač je v B4/85 str.128 .

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#78 Příspěvek od Masob »

PavelFF píše:Český překlad je v modrém AR-B 4/86 str.141.
Díky moc za tip, už jsem si to stáhnu a jdu to sudovat. :wink:

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#79 Příspěvek od Masob »

Takže je to v podstatě naprosto stejné zapojení jako u výše zmiňovaného, kterým jsem se nejvíce inspiroval, jen výstupy jsou pomocí tranzistorů. Na výstupu obdélníku je podobné zapojení, jako jsem použil já, jen bez zenerek. Na výstupu sinus/pila je jeden SC. Jako koncový zesilovač je použito klasické zapojení jednoduchého OZ (dvojčinný SC, pootevření pomocí dvou diod, buzené SE a na vstupu rozdílový zes.). Přesně takto jsem si to představoval, jen jsem neměl dost odvahy udělat návrh a vývoj sám. Takže se obejdu bez OZ a snad ten 1MHz z toho vycucám. :roll:

Ještě jednou díky, to jsem přesně potřeboval.
Přílohy
gen_xr2206.jpg
S tranzistory
(91.1 KiB) Staženo 659 x
gen_xr2206_1.JPG
S OZ
(186.98 KiB) Staženo 716 x

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#80 Příspěvek od tandel »

PavelFF napsal:
Český překlad je v modrém AR-B 4/86 str.141

Nemohl by jsi prosím, někde hodit tišťák na zapojení GF z tohoto modrého AR?

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#81 Příspěvek od Masob »

DPS tam není, jen to schéma, co jsem dal nahoře.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#82 Příspěvek od tandel »

Tak to je teda škoda.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#83 Příspěvek od Jenys »

tandel píše:Tak to je teda škoda.
Ty budeš dělat tuto úpravu na generátoru? Docela by mě to zajímalo. Už mám dost na tom rozpracovaného a dojde i na řešení chybějícého CA3100E, takže budu rád, když se o tom dozvím víc. Pokud by někdo potřeboval ty tranzistory KSY62B, mám jich dost, můžu poskytnout. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#84 Příspěvek od Jenys »

S kolegou v práci jsme objevili CA3130E a CA3080, kolega říkal že by to mělo stačit, jaký na to máte názor vy? Cena je kolem 35Kč a mají je v GM.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#85 Příspěvek od tandel »

3130 je vcelku běžný operák, tedy o dost pomalejší než 3100. 3080 je transkonduktanční zesilovač. Ty jsou sice rychlejší, ale jako náhrada obvyklých typů OZ se moc nehodí, běžně se nepoužívají. Udělej tranzistorový konec na malou destičku a hotovo.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#86 Příspěvek od Jenys »

tandel píše:3130 je vcelku běžný operák, tedy o dost pomalejší než 3100. 3080 je transkonduktanční zesilovač. Ty jsou sice rychlejší, ale jako náhrada obvyklých typů OZ se moc nehodí, běžně se nepoužívají. Udělej tranzistorový konec na malou destičku a hotovo.
Tak díky, škoda že to nejde použít. Ale já bych asi nepotřeboval velkou rychlost, zatím se tím nezabývám. Spíš mi šlo o generátor, se sinen a nějaký ten obdélník. Zkusím udělat ten tranzistorový konec a nějak ho nabastlím místo toho OZ. Zkusil bych tam nechat patici a do ní bych dal ten tranzistorový konec a kdybych sehnal něco lepšího z OZ, tak by to šlo přehodit. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#87 Příspěvek od Masob »

Pokud ti stačí obdélník do 100kHz, tak to postav s těmi operáky a mělo by to stačit.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#88 Příspěvek od tandel »

Pokud ti stačí obdélník do 100kHz, tak to postav s těmi operáky a mělo by to stačit.

Ale raději se napřed podívej (nějaké obrázky už tu byly), jak ten obdélník bude při použití běžného OZ zhruba vypadat. Dobrý OZ pro daný účel je např. LT1210, ale ten stojí tak 400-500 Kč a těžko se shání.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#89 Příspěvek od Jenys »

tandel píše:Pokud ti stačí obdélník do 100kHz, tak to postav s těmi operáky a mělo by to stačit.

Ale raději se napřed podívej (nějaké obrázky už tu byly), jak ten obdélník bude při použití běžného OZ zhruba vypadat. Dobrý OZ pro daný účel je např. LT1210, ale ten stojí tak 400-500 Kč a těžko se shání.
No tak stačil by mi do těch 100KHz, nejdřív ten generátor musím vůbec dostavět a pak budu zkoušet co to bude umět a když tak zbastlím něco z těch tranzistorů. Zatím to mám vše jen zhruba rozdělané a pomalu osazuji desky a připrvuji tu bedýnku. Taky chci udělat popisy panelu, takže práce je dost a to krom toho je spousta jiných prací, takže nudu neznám :D No těch 500Kč je docela dost, to by se mi do toho asi nechtělo dávat :roll:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#90 Příspěvek od Masob »

Kdyby náhodou někdo stavěl ten konec s tranzistory, tak je ve schématu otočený T7, má být samozřejmě emitorem nahoru. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“