Menič 12V/230V sínus

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

Menič 12V/230V sínus

#1 Příspěvek od PeteBurns »

Chcel by som sa spýtať, či niekto náhodou nevie o nejakej schéme takéhoto meniča, alebo či už niekto niečo podobné riešil, poprípade či by nebola možnosť úpravy kupovaného meniča s modifikovaným sínusom na výstupe, alebo aspoň akým spôsobom dosiahnuť sínus na výstupe..kupovaný menič má klasickú koncepciu, invertuje 12V= na 300V= spínaním dvoch IRF3205 pomocou PWM do trafáčiku, ale riadiaci integráč nemá popis (čo by to mohlo byť zač :?: ), to potom H-mostom pomocou IRF2151 spína na výstup štyrmi IRFP350, výkon je 600W..ak by niekto vedel akým spôsobom je možné urobiť na výstupe sínus bol by som nielen ja veľmi vdačný za informáciu..vdaka moc za vaše reakcie!

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#2 Příspěvek od jardajar »

Takové měniče jsou na úpravu celkem na nic... Měl jsem jeden 150W a musím ho komplet předělat. Sinus se z toho hodně těžko dostane... Modifikovaný na osciloskopu vypadá nic moc a dokonce je to v některých případech horší než obdélník... :(

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od tandel »

Sinusový měnič jsem řešil z důvodu silného rušení, způsobeného klasickým měničem. U čistě sinusového měniče jsou problémy od počátku do konce. Jednoduchost klasických měničů je ta tam. Když všechno vyřešíte, zůstanete viset na chlazení koncových tranzistorů. Dvojčinný stupeň je nutností, ale i tak při výkonech okolo 100-200W budou koncové tranzistory tolik moc hřát, že se téměř neobejdete bez nuceného chlazení. Někdo to řeší tak, že udělá několik stěn skříňky měniče přímo z žebrovaných chladičů. Je třeba si uvědomit, že narozdíl od např. nf zesilovače měnič v řadě případů pracuje pořád na plný výkon. Účinost bude samozřejmě mizerná, ale opravdu to neruší.
Modifikovaný sinus je podfuk, určený pro minimální nároky.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#4 Příspěvek od PeteBurns »

Práveže som myslel že by to mohlo byť vhodné, pretože samotný menič na vysoké napätie je hotový, a je stabilizované, pri rôznej záťaži nekolíše, nehovorím o tom - že v porovnaní so všetkými meničmi čo sú tu k dispozícii vo funkcii hľadať - je táto koncepcia oveľa lepšia ako použiť klasický veľký trafák 230/2x12V zapojený opačne na 50Hz..nielen výkonovo ale aj rozmerovo, trafák sa spína cca. 30kHz..preto ma napadlo či nie je k dispozícii nejaký riadiaci IO ktorý by nespínal štvoricu fetov obdĺžnikom, ale že by bol ten priebeh bližší sínusu..lebo továrne vyrobený takýto menič som ešte nevidel rozobratý, takže nemôžem pokukať ako je navrhnutý..ak hovoríš že ho musíš kompletne prerobiť - znamená to že tiež potrebuješ sínus na výstupe? Alebo prečo vlastne ho prerábaš? Ozaj a ako môže byť modifikovaný sínus, čo je v skutočnosti obdĺžnik s prednastaveným deadtime, horší ako obdĺžnik? Práveže v prípade indukčnej záťaže by mal byť čistý obdĺžnik najškodlivejší, skoková zmena amplitúdy z maxima nie na nulu ale na opačné maximum môže vyvolať veľké napäťové špičky, alebo tam je ešte niečo inšie? Vdaka za info!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

a co takhle nf zesilovač - samosebou patřičně výkoný :-)
nebo naprogramovat PWM, tak aby po filtraci pekelně velkou tlumivkou dala na výstupu sinus :-)

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#6 Příspěvek od dolac »

A prečo nepoužiješ SPWM ??Na nete máš o tom dosť informácii. Myslím že aj tu je niečo: http://www.ece.vill.edu/~singh/ece8830/88307a.ppt
Jednoducho sa pri modulácii šírka pulzov mení podľa sínusovky.
To PeterBurns: Ty chceš spínať fety sínusovým signálom??? :lol:

Uživatelský avatar
PavelN
Příspěvky: 274
Registrován: 13 bře 2008, 01:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od PavelN »

V Amaterském radiu PE(teď nevím číslo ale asi 4 roky zpátky) jsou popsány 2 modely(1x12/220 cca 200w a 1x24/220 cca 600w) se sinus výstupem, postavil jsem si je pro zálohu čerpadel ke kotli(na pilu Grundfos nejede a ale čerpadlo Willo ano) a funguje parádně mám trafo na výkon 150w(potřebuji cca 110w-odběr dvou čerpadel) a tranzistory jsou po hodině vlahé a při výkonu na 150 w žárovku klesne napětí asi na 218v.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#8 Příspěvek od tandel »

Měnič 12, 24/230V, 250W a 24V/230V, 650W je v PE 3/2003 a má TL494. Autor tam mj. píše, že prý do budoucna nelze vyloučit teroristický útok na elektrárny, případně jinou destruktivní činnost psychopatů nebo tzv. stmívačů. "Sinusovka" u podobných měničů je asi taková

Obrázek

Je to v podstatě jakási kombinace obdélníku a nějaké křivky, přičemž výsledek je někdy nazýván "sinusovka".

Stan3

#9 Příspěvek od Stan3 »

V Amaru 1999/1 a 2 byla konstrukce spínaného zesilovaèe. Pøi úpravì pro napájecí napìtí 300V,by to bylo øešení.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#10 Příspěvek od PeteBurns »

To dolac: spínať sínusom nie, myslel som ovládať klasický H-most, kde spodné tranzistory spínajú a vrchné fungujú ako sledovače..vdaka za link, ešte to pokukám lebo moc tomu nerozumiem, finta je v tom že tie PWM obvody sú robené tak aby cez trafáčik vyrobili nové stabilné napätie, v prípade meniča cca. 300V= lenže ako potom toto napätie sínusom dodať na výstup :?
To cust: niečo podobné som uvažoval, len tam treba súmerný zdroj, vyriešil by to ten H-most, len kurňa ako ho ovládať pri tých napätiach :evil: Lebo tie IC čo poznám ovládajú H-most iba obdĺžnikom, preto som bol zvedavý či neexistuje nejaký IC čo by dokázal iný priebeh..
To tandel: prosím ťa a nebola by možnosť poslať nejako tú schému alebo existuje nejaký link? Doma nemám jediné AR :oops: Lebo som pozeral ten TL494 ale ozaj netuším akoby sa dal využiť na tento účel 8O Ešte raz veľká vdaka všetkým za odpovede!!!

Stan3

#11 Příspěvek od Stan3 »

Podívej se na www.danyk.wz.cz má tam nìjaké zapojení mìnièe 12/230V.Líbilo se mi to s IR2153.
Kdysi jsem stavìl mìniè a jako øídící obvod jsem používal SG3526N, pro buzení MOS-FET byl lepší než TL494. Výstup obdélník s merou(9ms puls,1ms mezera,9ms puls,1ms mezera). Pro napájení vìtšiny zaøízení to bylo v pohodì(PC+monitor,obìhové èerpadlo u kotle),jen u zesilovaèe to "vrèelo".Zkusil jsem i použít trafo z PC zdroje, udìlal napìtí cca270V= a H mùskem s IRF830 udìlal støídaè na 50Hz. Pro øízení H mùstku jsem použil 4047 a 4093. Fungovalo to docela dobøe, jen když chtìl kámoš abych mu to taky postavil,tak jsem musel znovu navrhovat DPS. Každý výrobce má jinak udìlané vývody tráfka.
Dnes bych si radìji koupil tovární UPS-ku,nebo mìniè. Koukal jsem na aukro a dají se sehnat celkem levnì.

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#12 Příspěvek od dolac »

PeteBurns píše:To dolac: spínať sínusom nie, myslel som ovládať klasický H-most, kde spodné tranzistory spínajú a vrchné fungujú ako sledovače
čo chceš hornými tranzistormi kúriť?
PeteBurns píše:..vdaka za link, ešte to pokukám lebo moc tomu nerozumiem, finta je v tom že tie PWM obvody sú robené tak aby cez trafáčik vyrobili nové stabilné napätie, v prípade meniča cca. 300V= lenže ako potom toto napätie sínusom dodať na výstup :?
Jednoducho máš DC napätie a potrebuješ si vyrobiť SPWM signál (Sinusoidal PWM) a týmto spínať most (4 tranzistory) do sieťového trafa, ktoré ti do učitej miery aj vyfiltruje vyššie harmonické. Ak budeš mať trafo s vyvedeným stredom, stačil by aj polomost.
Ak však nemáš skúsenosti s takýmito konštrukciami, radšej sa do toho nepúšťaj.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#13 Příspěvek od PeteBurns »

Ved práve to, nechce sa mi zabíjať kopec času s experimentovaním :? Ozaj ako by sa dala vypočítať výkonová strata na tých horných tranzistoroch pri 50Hz sínuse? Preto by som najradšej videl aspoň blokovú schému továrne vyrábaného meniča, aby som mal predstavu..ide o to že sú niekoľkonásobne drahšie ako obyčajné meniče toho istého výkonu..preto mi kvôli tej cene nejde do hlavy, ako to tam riešia..ved keby ten princíp bol ako píšeš SPWM tak je to podobný princíp, prečo teda stoja tak moc? 8O Tandel prosím ťa nedalo by sa ti poslať schému z toho PE 3/2003? Ešte raz vdaka moc všetkým za odpovede!

Uživatelský avatar
djwoofer
Příspěvky: 80
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od djwoofer »

dybys mel soumernou zatez 3f tak muzes pouzit napr toto ale musel by si sehnat neco co by ti ridilo ty "ventily" ( trandy )
Přílohy
3f.JPG
(37.3 KiB) Staženo 490 x

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#15 Příspěvek od PeteBurns »

Lenže ten znázornený priebeh je presne to čo majú na výstupe klasické nesínusové meniče - modifikovaný sínus..ono to síce nie je obdĺžnik, ale je tam tá medzera medzi nimi, takže tie zmeny napätia nie sú až také skokové..lenže spôsobuje to rušenie, ktoré sínusové meniče nespôsobujú, pretože tam napätie rastie a klesá plynule..ozaj sa nenájde nikto kto už by videl ako je zostrojený kupovaný sínusový menič ? :cry:

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“