wattmeter PE 3/2002 prerobenie

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

wattmeter PE 3/2002 prerobenie

#1 Příspěvek od Split »

Chcem pri tejto konstrukcii zmenit LCD za LED displeja narazil som na mensi zadrhel...pri povodnej konstrukcii bolo potrebne spinat desatinne bodky striedavym prudom..v pripade ze je tam LED nedalo by sa cele zapojenie hradiel IC2 nahradit obycajnymi tranzistormi?Pre kazdy vystup jeden NPN tranzistor ?A popripade NAND hradlo pre vystup po stlaceni pre 20kW?
Přílohy
obr1.jpg
(191.21 KiB) Staženo 88 x
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

Počítáš doufám s tím, že ti nebude fungovat systém napájení přístroje přes "srážecí" kodenzátor? LED má mnohem větší odběr.

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#3 Příspěvek od Split »

samozrejme..staviam mu zdroj s trafom a usmernovacom...sice neviem este aky vykon budem potrebovat ale robim to do klasickej krabice...teraz mi ide o ten displej..zdroj budem riesit potom...tak mohlo by to fungovat?
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Mělo by to fungovat. Na vstupech č.5, 8 a 13 IC2 máš potřebné signály.
IO IC2B, C a D můžeš vypustit a dát místo nich tranzistory. Musí se ale přizpůsobit úrovně, protože je to napájeno z +- 7V.

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#5 Příspěvek od Split »

ja som myslel ze aj IC2A...a dat NAND z Q1 a Q2 namiesto neho...
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

Nevím, Je to asi jednoduchý logický úkol, ale přepadla mě lenost nad tím dumat a nemám tu ani to Amaro.

Můžu ti ale sdělit, že v původním neopraveném zapojení jsou chyby. Jedna i dost zásadní, neměří to dobře při jednocestněném usměrněném proudu do zátěže. Další nedostatky jsou v návrhu tišťáku (proto to autorovi ukazovalo např. 120W(!) naprázdno. Na něco vyšla oprava v pozdějším čísle.

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#7 Příspěvek od Split »

to si mi uz vysvetloval...nieco so zlym zemnenim(s tym si hlavu nerobim lebo vyrobim novy plosak)..nieco si este spominal s odpormi pri zosilnovacoch..v oprave sa spomina rc clanok(v oprave je spominany ten tvoj problem s jednocestnym usmernenim) ,prud ledkou a este nieco s napajanim desatinnej bodky(to ma netrapi)...
ten logicky ukol je asi takto...ked sa stlaci tlacidlo 2kW tak zopne Q1 ked fazomer tak Q2...ale tlacidlo 20 kW nastavi R2 a R1 takze vystupy oboch bude 0 a nand by to vedel vlastne nahradit...polovicka schemy je tu..hodim tak aj druhu aby si nemusel hladat
Přílohy
obr2.jpg
(168.05 KiB) Staženo 60 x
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Nějak nemůžu přijít na to, jak to myslíš , jak by to mohlo chodit s NAND, když jím nahradíš hradlo XOR.
Proč chceš XOR nahradit hradlem NAND ?
Namaluj to a uvidíme.

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#9 Příspěvek od Split »

neviem..mne sa to tam nelubi kvoli tomu ze sa mi to zda prilis prekomplikovane...dufam ze som nenakreslil hovadinu ale dle mne by to teoreticky mohlo ist...
Přílohy
obr3.JPG
(176.94 KiB) Staženo 57 x
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

To nebude fungovat. Při stisku "2kW" bude svítit DT3 společně s DT2.
Při stisku "Fí" bude svítit DT2 i DT1.
Dobře to bude pouze při stisku "20kW".
Úspěšnost 1/3.

Ještě mi řekni, co se tím zjednodušilo. Místo jednoho hradla tam máš jiné hradlo. IO má stejný rozměr a počet nožiček.

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#11 Příspěvek od Split »

preco?sak ked sa stlaci S1 tak sa aktivuje S1 a R2 a Q1 sa nastavi a nuluje Q2..preco by to nefungovalo...alebo trepem hovadiny?
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Nula na libovolném vstupu hradla NAND znamená automaticky jedničku na jeho výstupu.
Nula na výstupu Q2 znamená sepnutí tranzistoru od DT2.

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#13 Příspěvek od Split »

dobre tak by som nand nahradil NOR hradlom...
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Nehodlám to zkoumat. Nechápu tě. Zapojení jsi vůbec nezměnil, pouze dosazuješ na místo původního hradla XOR hradla s jinou funkcí a myslíš, že to bude fungovat. Můžeš vyzkoušet ještě NOR, AND, OR,.. ale chodit to bude jenom s původním XOR. Máš proti němu něco osobního? Pokud ano, musíš překopat zapojení, aby odpovídalo původní funkci obvodu.

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#15 Příspěvek od Split »

preco by to chodilo len s xor?Ja som to menil kvoli tomu ze 7107 nema backplane...sak ked bude nor tak vystup bude v jednicke..alebo myslis to ze je tam presne nastaveny ten prud ledkou atd atd?Dobre tak kedbyze treba tak tam tu sustavu xorov necham len porad mi ako to upravit...na vystup tych xorov dat tie tranzistory?
Naposledy upravil(a) Split dne 21 bře 2008, 21:56, celkem upraveno 1 x.
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“