monitor samsung 7Ei zdroj

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kell_01
Příspěvky: 6
Registrován: 21 úno 2008, 01:00

monitor samsung 7Ei zdroj

#1 Příspěvek od kell_01 »

mozná ohraný problém se spínaným zdrojem nechce se nahodit poradil by mi nekdo jak mam postupovat pri oprave

Uživatelský avatar
bobecek
Příspěvky: 195
Registrován: 25 čer 2005, 02:00
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od bobecek »

Neznám schéma, ale ve většině případů bývá vadný elyt cca 47mikro/F na 50V. Pokud tam je, zkus ho vyměnit a uvidíš.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

:lol:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
DiGiCo
Příspěvky: 331
Registrován: 11 črc 2006, 02:00
Bydliště: Trutnovsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od DiGiCo »

bobecek píše:Neznám schéma, ale ve většině případů bývá vadný elyt cca 47mikro/F na 50V. Pokud tam je, zkus ho vyměnit a uvidíš.
A pokud tam není, tak je to v pr*eli... a nic neměň... :roll:

Takže já kontroluju smps přibližně takto :

1. Pokud zdroj jeví snahu naběhnout - kontrola zkratů na sekundáru (typicky tranzistor řádkového konce nebo nějaká dioda v usměrňovači atd...). Pomoci při hledání zkratů může odpojování jednotlivých větví sekundáru. Pokud se mi zdá z polovodičů na sekundáru vše OK, tak projedu polovodiče a kapacity na primáru a kapacity na sekundáru, většinou hned u zdroje.

2. Pokud zdroj nemá snahu naběhnout a je přerušena pojistka - kontrola celé cesty od přívodu střídavého napětí, přes můstek, filtrační elyt, trafo, emitor spínacího tranzistoru až po zem, na kterou je ubitý emitor téhož tranzistoru na zkraty. Samozřejmě pokud je zde závada, kontrolují se související součástky - IO zdroje, malé diody a odpory kolem.

3. Pokud zdroj nemá snahu naběhnout a pojistka je OK - typicky je špatný "startovací" elektrolyt řádově desítky uF (pokud je zdroj řízený integráčem, pak tento elektrolyt bývá mezi Ucc švába a zemí). Druhá typická závada je odpor řádově stovky kilo až jednotky megaohm, zpravidla zapojený mezi + filtračního elytu a přívodu Ucc řídícího švába. Pokud nenajdu problém tady, pak postupuji podle bodu 2. s tím, že typicky nehledám zkraty, ale přerušení cesty...

Hodně štěstí :wink:

Uživatelský avatar
soucek
Příspěvky: 656
Registrován: 24 bře 2005, 01:00

#5 Příspěvek od soucek »

To: DiGiCo Zapoměl jsi ještě na eventuální možnost závady ve zpětné vazbě, např optočlen apod. Teda pokud tam nějaká je.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“