Osciloskop z PC

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

Osciloskop z PC

#1 Příspěvek od NEONI »

Rozmyslam o kupe starsieho notebooku, ktory by som prevadkoval ako "nudzovy" osciloskop. Problem je v tom, ze cez zvukovu kartu to ide do 20 kHz,alebo niekde som sa docital 50 kHz. Je to dost nizka hodnota preto ma zaujima ci to nejde inou cestou ako dokupenim PCI karty za nehorazne (pre mna) peniaze - tym myslim ponuky roznych firiem,a co este k tomu v mojom pripade nehrozi do NB. Neda sa nieco podobne zbastlit napr ku COM portu? Ja som sa s tym este nestretol preto sa obraciam na vas. Samozrejme necakam ze to pojde do 50 MHz, ale takych 2-5 by som uvital. Cakam na vase nazory. N.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od stepa »

Nebylo by jednodussi misto nouta koupit scop? Tech par kilo preneses.

http://www.clexpert.cz/elektro/osciloskop/
http://www.bitscope.com/

Ten Bitscope je prej dobrej, ja nemam zkusenost, ten prvni vysel v PE 10/2006...zkusenosti s tim nemam zadny


EDIT// tak jsem koukal do toho AMARA a ten vychazi z toho bitscope...nicmene to vypada solidne, ale za ty prachy(cca 1k) uz mas peknej stroj

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#3 Příspěvek od NEONI »

No hej, nevyzera to najhorsie ale uvital by som viac variant, ale stepa dobra praca :wink: . Ten not budem musiet kupit tak ci tak, na vyske ho budem potrebovat ako sol :)
EDIT: zabudol som dodat ze by bolo velmi dobre keby bol dvojkanalovy

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od stepa »

Chces toho moc za malo penez...BTW kolik do toho chces vrazit? A to je takovej problem udelat 2 jednokanalovy? Akorat nebudes moct merit X-Y...v noutu muzes dat 2 okna pod sebe a mas dvoukanalovej :wink: . Lepsi varianta nez bitscope neni...vsechno z toho vychazi, vsadim se ze ses tam ani nepodival :lol:

BTW bez noutu se na vejsce obejdes...jsou to akorat pomluvy 8-)

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Masob »

Mám rozestavěné toto:

http://www.volny.cz/elecon/cz/pcoscilos ... kop_m.html
http://www.volny.cz/elecon/cz/elekon.html

Dělal jsem to přes USB do PC, mělo to měřit asi do 10MHz. Nakonec jsem koupil BM566A, tak to leží ladem.

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#6 Příspěvek od stephunk »

Podľa mňa dobrý digitál pod 20k asi ťažko zoženiete. Teda podľa toho čo od toho človek potrebuje..mne z digitálu bolo špatne, a prídavný k PC ešte horšie.
Dobré analógové klasiky, a dokonca nové 2x20Mhz sa dajú zohnať aj za 10k..

Karel IV

#7 Příspěvek od Karel IV »

Osciloskop do pc, myslím ten do zvukové karty, je naprosto k nièemu. Já jsem s tím experimentoval a nakonec jsem to celé vyhodil.
Jednak je problém s programama. Nic poøádného, ve smyslu dobøe funkèního jsem nenašel. Vyzkoušel jsem jich spoustu.

Další problém je s frekvencí oscilokopu. Je sice super že zvukovka má vzorkovací frekvenci 44k, ale na každé odeètení se zpotøebují dva vzorky (nìkde jsem vyèetl) - takže z toho máme 22k. Ale problém tìch 22k je, že se jedná o digitální snímání. Takže pro trochu slušné zobrazení prùbìhu potøebuješ tak min 10 sejmutí na periodu - to znamená výslednou frekvenci 2,2k!!!

Tento výsledek je dost smìšný. testoval jsem nìkolik programù a sinusovka z generátoru byla poznatelná tak do 3k. Pøi 4k už byla složená z plošek (projevil se malý poèet odeètení).

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#8 Příspěvek od tandel »

Není nad osciloskop z PC. Je fakt skvělý a jaké krásné průběhy z toho lezou!

Obrázek

Neznalí lidé si pak myslí, že ta sinusovka má fakt takle vypadat.

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#9 Příspěvek od zdenekxxx »

Karle a nešlo by body proložit funkcí sinc? Pak by těch bodů stačilo méně ne?

Mimochodem - audigi 2 má těch 192kHz vzorkování i na vstupu nebo jenom na výstupu?

Karel 4

#10 Příspěvek od Karel 4 »

Nevím co chtìl "tandel" svým pøíspìvkem øíci, ale jeho obrázek je perfektní ukázka toho, o èem jsem mluvil. Všimìte si, jak je ta sinusovka složená z plošek. Je to vidìt hlavnì v horní èásti, kde je zakøivení hodnì prudké. Pøi dalším zvyšování frekvence se ty plošky prodlouží. Pøi jaké frekvenci jsi to mìøil?

Parametry Audigi neznám, ale vycházejme z toho, že radiomatér vìtšinou nemá na elektroniku Audigi. Já to testoval na mém notebooku a dopadl jsem tak, jak píši výše.

Myslím, že je lepší si koupit nìjaký jednoduchý osciloskop a je to. Já tøeba koupil C1-77 a mám po problémech.

Uživatelský avatar
mihaldp
Příspěvky: 13
Registrován: 19 úno 2008, 01:00

#11 Příspěvek od mihaldp »

Osciloskop z PE mam postaveny, ma to velky problem, ovladaci program skoro kazdemu zamrza a teda sa s tym dost blbo nieco meria, ked stale musite nasilne zatvorit program a potom ho znovu spustit....a zase po case zamrzne :-/ Autor to nevie vyriesit, pretoze jemu sa tato vec nestava. Dalej je viditelne skreslenie obdlznikoveho signalu uz pri 5 kHz, pri sinusovke je pri 5 kHz pokles napatia o 0,02 V a 0,17 V pri 100 kHz. Generator som pouzil skolsky, nejaky AVON, typ si uz nespomeniem. Osciloskop predam ak niekto chce... :roll:
Přílohy
oscil2.jpg
pohlad dovnutra
(72.42 KiB) Staženo 143 x
oscil.jpg
(17.19 KiB) Staženo 117 x
100khz.jpg
100 kHz obdlznik
(15.51 KiB) Staženo 107 x
20khz.jpg
20 kHz obdlznik
(14.67 KiB) Staženo 108 x

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od radekrd »

Lepší koupit nějaký třeba starší analog. osciloskop. Je to pohotovější, obraz se vůbec nedá srovnat s těmi ubohými osmi bity a i ten nejpomalejší určitě pár MHz zvládne.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#13 Příspěvek od Atlan »

MAS to vykompenzovane ? lebo tie priebehy vyzeraju ze nie .....

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“