Regulovatelný lab. zdroj (ELV) 0-30V 0-10A

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

A nebylo by jednodušší pro pokusy s elektronkami si postavit jednu nebo dvě jednoúčelové škatule, ve kterých budou na pevno nastavené zdroje 6,3V ev. 12,6V s maximálním proudem řekněme 4-5A pro lampy s paralelním žhavením a případně zdroj proudu 0,3A pro sériové? Než na toto celé bastlit regulovatelný zdroj od 0V do 30V s maximálním proudem 10A?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#17 Příspěvek od honza_jan »

ViPali: Nevím, kde bereš informace ke svým závěrům, když jsi se ani nenamáhal podívat na celou dokumentaci a ani na stránky autora. Jinak bys tohle nevypotil. Já jsem na tento zdroj narazil v Elektoru někde v r. 2002, kde byl celý konstrukční návod popsaný ve 3 číslech včetně výsledků testů výkonnější verze, kdy byl zdroj zatížen na nejnepříznivější podmínky po dobu víc jak 8 hodin, což je už charakter trvalé zátěže. Teplota chladiče při tom nepřesáhla 70 stupňů. Navíc dodával samotné plošáky pro obě verze, nebo i celé stavebnice včetně naprogramovaného procesoru a trafo. Já na to narazil čistě náhodou, když jsem hledal podklady k řešení obsluhy časového multiplexu pro čtení a předávání dat pomocí PIC. Pár krát jsem s autorem komunikoval, jestli by nepustil "chlup", ale je to tvrdý byznysman, jedině prý celé vývojové prostředí za 50 Euro + porto. To se mi zdálo moc, tak jsme se nedohodli, protože jeho Pic-basic-1.3 tenkrát uměl jenom málo procesorů. Navíc jsem to mněl jenom jako zábavu a nemusel se s tím živit.
Všechno jde, jenom chcíplá koza ne.

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#18 Příspěvek od stefan31 »

Urèite zdroj pod¾a 2.verzie by stál zato, je to vec, ktorá spravidla slúži dlhé roky, škoda že chýbajú podklady na plošné spoje...

Stefan31

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#19 Příspěvek od honza_jan »

Všechno tam je. Stačí jenom číst celý příspěvek. Otevři si teda tuto domovskou adresu http://www.pic-basic.de, když nevíš jak si upravit odkaz, aby jsi se dostal kam je potřeba a prohledej poněkud netradičně řešené menu. Pan programátor a majitel stránky si trochu vyhrál. soubory v downloadu jsou sice v zazipovaném pdf, ale pokud použiješ Sprint Layout jako kreslící program a na příslušnou stranu desky si podložíš jako vzor potřebný obrázek, tak si i vytiskneš matrice na zhotovení i vícevrstvého spoje. S obrázkem jde různě manipulovat a jenom ho obkreslíš, eventuálně upravíš k obrazu svému. Pokud máš jiný program, tak dělej s ním.
Všechno jde, jenom chcíplá koza ne.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#20 Příspěvek od pole »

Pekny navod. Diky za najdenie a zverejnenie.
Len sa chcem spytat kde sa da kupit taky "tunelovy" chladic ako pouzili k zdroju? Potrebujem to aj na ine veci hlavne zosilnovace....

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#21 Příspěvek od stefan31 »

Myslel som odkaz v prvom príspevku, kde je "2.verzia..."toho istého zdroja v prevedení s display-mi - autor príspevku "gepard", ...."Staèí jenom èíst celý pøíspìvek".

Stefan31

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#22 Příspěvek od gepard »

pole píše:Pekny navod. Diky za najdenie a zverejnenie.
Len sa chcem spytat kde sa da kupit taky "tunelovy" chladic ako pouzili k zdroju? Potrebujem to aj na ine veci hlavne zosilnovace....
Zdárec,
jo, je to super propracované zapojení a jak jsem psal - klasické součástky, žádnej PIC ani "ex-součástka" (krom dvou v poho nahraditelnejch :wink: ). Ten chladič se sehnat dá, alespoň teda u nich - u sousedů v NDR :lol:,
odkaz: http://www.elv.de/output/controller.asp ... tail2=1089

Jinak jsem takovýto chladič jinde nenašel. Bohužel.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#23 Příspěvek od gepard »

Zdárec, našel jsem!!!! Mají velice široký výběr chladičů (včetně tunelů).



http://www.fischerelektronik.de/fischer ... /D02_E.pdf
Přílohy
LAM1.jpg
(65.79 KiB) Staženo 87 x
LAM4K.jpg
(148.7 KiB) Staženo 93 x
Naposledy upravil(a) gepard dne 24 led 2010, 18:20, celkem upraveno 1 x.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
djwoofer
Příspěvky: 80
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od djwoofer »

pole píše:Pekny navod. Diky za najdenie a zverejnenie.
Len sa chcem spytat kde sa da kupit taky "tunelovy" chladic ako pouzili k zdroju? Potrebujem to aj na ine veci hlavne zosilnovace....
do zesilovacu spis toto :) ( silna zakladna - zaklad pro dobre sireni tepla )

bud:
Parameters of article LA V 14 ( tento je dosti velky )

width [mm] 240 !
heigth [mm] 120 !
length on stock [mm] 100 / 150 / 200 / 250 / 300 / 400
thermal resistance [K/W] 0.05 - 0.14

nebo:

Parameters of article LA V 9 ( akorat do zesiku ! 80*80 mm :) )

width [mm] 80 !
heigth [mm] 83 !
length on stock [mm] 100 / 150 / 200 / 250 / 300
thermal resistance [K/W] 0.1 - 0.26


jinak web : http://www.fischerelektronik.de/index.php?id=114&L=1 tam jsou podrobnejsi informace ( neslo linkovat jednotlive produkty, na strankach maj javascript :( )
Přílohy
LA_V14.tif.jpg
(61.78 KiB) Staženo 77 x
spd_och5.jpg
mensi inspirace jak to taky de, ze stranek aldaxu, realizace pana Ondřeje Chlupáče ze Semil
(232.89 KiB) Staženo 222 x

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#25 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
tak celou konstrukci zdroje -verze č.1- jsem náhodně našel v Amáru - č.1 a 2 - 2004! Viz. úvod.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#26 Příspěvek od PavelFF »

Zdárec,
tak celou konstrukci zdroje -verze č.1- jsem náhodně našel v Amáru - č.1 a 2 - 2004! Viz. úvod.
V tom Amatérském RÁDIU jsou docela bez skrupulí - oprásknou cizí práci a vůbec neuvedou zdroj, odkud to ukradli. Člověk by si mohl klást otázku, jestli to je redakce časopisu či nestydatá verbež. Přitom by jim to neuškodilo, ve starých Amárech byl taky jako zdroj uveden např. Elektor a nikomu to nevadilo.
Ve schématu mají chyby (možná i na desce) a není tam vysvětlení funkce některých obvodů.

V jiných článcích mají evidentně nefungující konstrukce (přehozené vstupy OZ !). Nechápu to.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#27 Příspěvek od EKKAR »

PavelFF píše:V tom Amatérském RÁDIU jsou docela bez skrupulí - oprásknou cizí práci a vůbec neuvedou zdroj, odkud to ukradli. Člověk by si mohl klást otázku, jestli to je redakce časopisu či nestydatá verbež. Přitom by jim to neuškodilo, ve starých Amárech byl taky jako zdroj uveden např. Elektor a nikomu to nevadilo.
Ve schématu mají chyby (možná i na desce) a není tam vysvětlení funkce některých obvodů.

V jiných článcích mají evidentně nefungující konstrukce (přehozené vstupy OZ !). Nechápu to.
Amatérské rádio (pozor - neplést s AR-PE) vzniklo jako trucpokus bývalého šéfredaktora Krause o znovuoživení časopisu, který krachl odchodem prakticky celého redakčního mančaftu a založením konkurenční Praktické Elektroniky. Jako takové je skládané téměř výhradně z popisu produktů Krausovy firmy na vývoj a výrobu zesilovačů a stavebnic těchto zesilovačů - viz rubrika "Světla a zvuk" a pak z návodů na výrobu nejrůznějších pitominek a udělátek, jejichž schémata byla stažena z internetu a pravděpodobně publikována často i bez svolení původního autora (nanejvýš je uvedena stránka autora s odkazem na možnost stažení "náplně" do procesorů) - DPS jsou navrženy nějakým layoutovým softem, mnohdy jsou nesprávně popsány nebo zaměněny obrázky... Původních konstrukcí je v něm asi tolik, jako za krejcar plutonia. Pochybuju, že ty "zaručeně funkční" udělátory jsou po digitálním návrhu a nanejvýš simulaci skutečně testovány, zda jsou reprodukovatelné...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#28 Příspěvek od gepard »

Mrknul jsem na to blíže a co k tomu dodat? Je to tak, našel jsem chyby (třeba na IC5-B pin6 není spojen se zemí). Opravdu je to totálně oprásknuté, ale i s chybama. Tak to jsem měl redakci AR za slušnější spolek. No každopádně dokumentace z ELV je origoš k prodávané stavebnici, ze servisní sekce. Nezbývá tedy než jen z té vycházet pro případné úpravy.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
endthe
Příspěvky: 56
Registrován: 07 bře 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od endthe »

gepard píše:
1. verze konstrukce - bez trafa na desce a bez čelní desky - bez displejů U a I / linky obnoveny 30.11.2008

http://new.flyshare.cz/stahni/21678/1.v ... zdroje.rar (0,68MB)
nebo
http://rapidshare.com/files/168914361/1 ... zdroje.rar

2. verze konstrukce - s trafem na desce a s čelní deskou s displejem U a I / linky obnoveny 30.11.2008

http://new.flyshare.cz/stahni/21679/2.v ... zdroje.rar (1,94MB)
nebo
http://rapidshare.com/files/168915857/2 ... zdroje.rar

http://rapidshare.com/files/178508375/Z ... 2-2004.pdf
prosim o reaploud

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#30 Příspěvek od gepard »

... linky obnoveny ... viz. 1. strana.
-- Gepard --

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“