Elektronkový zesilovč

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

Když vše vyjde dobře, budeš si moct za pár let na tohle téma koupit moji publikaci. Zatím mám 80 stran a je toho tak třetina zamýšleného textu. Ptát se na podobné zásady na fóru je špatný vtip.

Ale abys nebrečel, zásady jsou : je třeba zvolit postup, jehož výsledkem bude bezpečný výrobek s požadovanými parametry.

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 60
Registrován: 04 led 2005, 01:00
Bydliště: Lubenec

#17 Příspěvek od Pete »

Jasně to bych si rád přečetl pošlu ti do soukromých zpráv svůj mail, jestli budeš tak hodný a pošleš mi to :-), narazil jsem na tuto diskusi ale myslel jsem, že už je to zapomenuto :-)

dík za konstruktivní pomoc

Pete

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od masar »

jsem myslel, že "diskuzní fórum" je to proto, že se o problémech diskutuje, samozřejmě, že sháním literaturu a studuju to než se do něčeho pustím, spíš mně zajímaly zkušenosti ze stavbou
Ano, o problémech se zde diskutuje a to někdy dlouze, neúnavně a někdy i zbytečně. Ale ty jsi žádný problém zatím nepřednesl, tak se hned neurážej. Stavět elektronkové nf zesilovače je dnes velmi módní a tady na bastlírně velmi často diskutované téma. Když si je jen zběžně projdeš, zjistíš, že problémů může být velmi mnoho, že do stavby se pouští i totální laikové, kteří neznají ani Ohmův zákon. Já jsem stavěl el. zesilovače kdysi, když tranzistory ještě velké výkony nezvládaly. Při jeho konstrukci je třeba dbát na jisté obecné zákonitosti. Např. je nutno zajistit, aby elektronky neohřívaly svým teplem okolní součástky. Elektronky pracují obvykle s relativně velkým napětím a vysokými impedancemi. Z toho důvodu je nutné dobře zvážit rozvržení vstupních a výstupních obvodů z hlediska ovlivňování nežádoucími zpětnými vazbami a důsledné používání stínění signálových cest a způsob jejich vedení (krátké spoje, zamezení kapacitních i indukčních vazeb). Zajistit dostatečnou vzájemnou vzdálenost síťového a výstupního transformátoru a jejich natočení popř. stínění. Použití kovového šasi je nezbytné (byly tu i konstrukce "na prkénku"). Sám se zmiňuješ o nebezpečí přeskoků mezi napěťově namáhanými místy. Těmito místy jsou hlavně spoje vedoucí k primáru výstupního transformátoru, což je zvláště důležité při snaze je zároveň stínit. Při konstrukci je třeba nejprve "oživit" žhavicí okruhy, které by měly být samostatně pro výkonovou a budící část zesilovače. Zásady správného vedení uzemňovacích vodičů z hlediska zamezení nežádoucích smyček platí samozřejmě i zde. Používat kvalitní konstrukční materiály (sokly pro elektronky).
Tohle všechno a mnoho dalšího se samozřejmě dočteš i v literatuře. Nemá cenu zde všechno rozepisovat.
Píšeš, že to bude kopie zesilovače Marshall, ale jedním dechem dodáváš, že transformátory budou z Music-70. Takže pozor na dodržení pracovních impedancí konc. elektronek.
Ode mne zatím vše. :wink:

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 60
Registrován: 04 led 2005, 01:00
Bydliště: Lubenec

#19 Příspěvek od Pete »

předně musím říci, že jsem se neurazil, jen počínající diskuze o ničem mi vadila, jinak díky moc za tvé postřehy, mimochodem jsem tu přečetl o tomto problému snad všechno a většinou to byly poučné příspěvky, ani jsem nechtěl aby tu někdo opisoval knihu :-), zabývám se elektronikou spousty let ale elektronkový zesilovač jsem nikdy nestavěl tak mně spíš zajímali názory kolegů, řeším totiž základní otázku jestli se do toho vůbec pouštět, jestli se při dodržení nějakých zásad dá dosáhnout uspokojivého výsledku a tak .......... diskuze která se rozběhla byla myslím trošku "mimo mísu"........ jestli něco napsat či nenapsat mne nezajímá.... kdo chce ať napíše, kdo nechce ať píše na jiné fórum :-)

jěště jednou Ti moc dík Pete

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od stepa »

Pete píše:Jasně to bych si rád přečetl pošlu ti do soukromých zpráv svůj mail, jestli budeš tak hodný a pošleš mi to :-), narazil jsem na tuto diskusi ale myslel jsem, že už je to zapomenuto :-)

dík za konstruktivní pomoc

Pete
:D to si delas srandu ne? Uz vidim, jak ti Sendyx posila rozepsanou knihu, ktera pujde do tisku a bude chtit patrne dostat nazpet nejakou "odmenu" za vynalozeny cas na jeji sepsani. :wink:

Nejake zasady by mohly byt v Lamparne, kterou vydava BEN. Ale vysvetlovat to v diskuzi je fakt nerealizovatelne. Jedine rozumne je brouzdat, brouzdat a brouzdat a shanet a shanet a shanet po stripkach informace. Vychazet z funkcnich konstrukci, jejich layoutu, usporadani soucastek a vodicu, atp.

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 60
Registrován: 04 led 2005, 01:00
Bydliště: Lubenec

#21 Příspěvek od Pete »

ach jo..... já od nikoho žádnou knihu nechci já pouze odpovídal radixovi

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od stepa »

Pete píše:ach jo..... já od nikoho žádnou knihu nechci já pouze odpovídal radixovi
:sorry: , vetsinou se reaguje na predchozi prispevek, kdo se pak v tom ma vyznat.
Naposledy upravil(a) stepa dne 25 dub 2008, 12:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#23 Příspěvek od Radix »

Zatím žádná SZ nepřišla.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:Když vše vyjde dobře, budeš si moct za pár let na tohle téma koupit moji publikaci. Zatím mám 80 stran
člověče, ty jedeš jak Státní nakladatelství technické literatury, tam taky v roce 1979 člověk koupil publikaci, která šla k autorské korektuře v roce 74! :D

Dnes je zvykem vybalovat na krámě z palety životopis včetně nekrologu v takovém termínu, že na Olšanech je ještě vlažná urna!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#25 Příspěvek od Sendyx »

No jo, jenže já ke tvorbě nemám 6 tajemníků a 40 bidelníků.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:No jo, jenže já ke tvorbě nemám 6 tajemníků a 40 bidelníků.
Na co tajemníky, buď to nosíš v hlavě a nebo ne, jestli ano, tak s věkem to už bude jenom horší :twisted:
Text namluvíš do mp trojky a předáš dé té péčku, obrázky nakreslíš na papír a předáš k překreslení nebo editování tamtéž. Osobně se mi víc zamlouvala schémata malovaná kresličkou než novodobé BENácké výtvory které smrdí Eagly a Orcady na sto lánů, labely jako kráva a popisky větší než to co popisují :barf: navíc k lampám by mi to připadalo jak pěst na oko.
No a až to bude, jen zkoriguješ nad pstruhem a moselským někde ve vinárně a za týden to jde do tisku! :roll:
V dnešní době se železo kuje horké, nebo spíš stříká plast, za dva roky už může být po boomu lampáčůchtivých bastlířů a my se tu budeme boxovat o rýži!

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Oldradio »

Zasada elektronkových věcí je nešmatat do toho, když je to pod napětím.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“