Sinus

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Nebster
Příspěvky: 129
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Sinus

#1 Příspěvek od Nebster »

Zdravím, potřeboval bych poradit, jak spočítat součástky na dolní propust typu RC, tak aby mi udělala z obdelníku sinus. Potřebuju to upravit protože si chci udělat generátor tůnů pomocí PWM ale ta umí jenom obdelník.

Předem dík za rady.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nemůžeš vyrábět (EDIT kvůli korektnosti : jednoduchou RC) dolní propustí z obdélníku sinus. Pouze vyrobíš něco, co se sinusu dost podobá, ale bude to spíš trojúhelník než sinus.

Ale můžeš dolní propustí získat z PCM stejnosměrnou složku. Teď nevím, co je spráně.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 09 kvě 2008, 13:24, celkem upraveno 2 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

ZdenekHQ píše:Nemůžeš vyrábět dolní propustí z obdélníku sinus. Pouze vyrobíš něco, co se sinusu dost podobá, ale bude to spíš trojúhelník než sinus.

EDIT: Ale můžeš dolní propustí získat z PCM stejnosměrnou složku. Teď nevím, co je spráně.
Proč nemůže?

Nebster
Příspěvky: 129
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Nebster »

Aha, a nevíš náhodou jak tedy dostat sinus, abych měl nějaký tón z PWM??

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od mtajovsky »

Nebster píše:Aha, a nevíš náhodou jak tedy dostat sinus, abych měl nějaký tón z PWM??
Dolní propustí samozřejmě z obdélníku sinus udělat můžete, jak bude dobrý záleží jen na strmosti poklesu přenosu propusti na hraničním kmitočtu.

Jiná věc je, proč chcete dělat generátor tónů z PWM. PWM bude mít typicky konstantní kmitočet a proměnnou střídu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

mtajovsky píše:Dolní propustí samozřejmě z obdélníku sinus udělat můžete, jak bude dobrý záleží jen na strmosti poklesu přenosu propusti na hraničním kmitočtu.
To je krásnej teoretickej příklad, ale v praxi velmi složitě realizovatelnej, jedině za cenu přelaďování dolní propusti při změně kmitočtu obdélníku.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Potřebuju to upravit protože si chci udělat generátor tůnů pomocí PWM ale ta umí jenom obdelník.
Prosím tě, k čemu to má sloužit? Zdá se mi to poněkud patologické. :wink:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od mtajovsky »

ZdenekHQ píše:
mtajovsky píše:Dolní propustí samozřejmě z obdélníku sinus udělat můžete, jak bude dobrý záleží jen na strmosti poklesu přenosu propusti na hraničním kmitočtu.
To je krásnej teoretickej příklad, ale v praxi velmi složitě realizovatelnej, jedině za cenu přelaďování dolní propusti při změně kmitočtu obdélníku.
Však mluvíme zatím teoreticky. A tazatel psal o PWM, nikoli o frekvenčním modulátoru. Sice by chtěl tónový generátor, ale asi mu nedošlo, že PWM je šířkový modulátor, nikoliv frekvenční.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

To je tak, když se položí nepřesně otázka a každej vlastně odpovídá na něco jinýho....

Vyrábět z obdélníku sinus metodou RC typu dva kondíky, dva odpory dost dobře nejde (ani matematicky - vždyť přece integrací konstnanty či lineární fce nikdy nevznikne sinus, max. nějaká exponenciální fce). Ovšem vyrábět sinus metodou PWM+dolní propust naopak jde velmi dobře.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Nebster
Příspěvky: 129
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Nebster »

Dá se i pomocí PWM, když budu vždycky vypínat PWM, a přenastavím registr tak to jde. Ty změny jsou tak rychle ( mikrosekundy) že to nejde poznat. Ale taky bych to mohl realizovat pomocí přerušení mikropočítače, ale to je ted jedno. mi jde hlavně o to abych z toho vygererovaného obdelníku mikropočítačem dostal tón na repráku.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Můžeš tu sinusovku složit/aproximovat třeba jen z 20 bodů/stavů PWM - pak to není ani moc náročný na výkon procesoru a výsledek ujde. Pokud je to jen na poslech bez dalších nároků na spektrální čistotu, tak vyhoví i ten obdélník a dolní propust RC - pak vůbec nemusíš PWM používat.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Nebster
Příspěvky: 129
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Nebster »

Chci si z toho udělat doma zvonek u dveří. takže mi ani tak nejde o čistotu signálu, ale potřebuju hlavně aby to šlo nějak rozpoznat. A když teda můžu pouří obyčejný RC článek, nevíte někdo jak spočítat hodnoty rezistoru a kondenzátoru?? (ono by ta DP měla vlastně propustit jenom jednu až dvě harmonické pokud se nepletu)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

Kdyby bylo k dispozici alespoň 5 - 6 nožiček na procesoru, tak je lepší dát tam 5/6 bitový R-2R D/A převodník a generovat to přímo z tabulky přímou číslicovou syntézou (DDS). Dá se tak generovat třeba i DTMF

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

EDITED : Blbost smazána.

Ovšem pro trochu rozumnej výsledek budeš muset použít DP alespoň třetího řádu s OZ - výpočty jsou v sekci Teorie/operační zesilovače (pdf) - a držet se jedné oktávy. I tak ti bude kolísat amplituda.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 09 kvě 2008, 17:30, celkem upraveno 2 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Nebster
Příspěvky: 129
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Nebster »

Už jsem taky uvažoval o propisti 2. a vyššího řádu, ale hodnoty si zkusím zjistit pomocí programu od microchipu. ten to má pěkně udělané, akorát snim ještě neumím ;) , ale jinak díky za rady.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“