Zdroj k dig. foťáku OLYMPUS

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

Zdroj k dig. foťáku OLYMPUS

#1 Příspěvek od Devo70 »

Pri prenášaní fotiek, videí cez pomalé USB chcem využiť domácky vyrobený adaptér. Môžno aj na občasné fotenie v interiéri. Aparát má konektor 6,5V=. Mám adaptér z mobilného telefónu. DC Output 4,5-9,5V max 800mA. Je to spínaný zdroj, napätie na ňom trochu kolíše podľa záťaže. Pri 150mA je na výstupe 12V. Preto zaň pridám stabilizátor 7805 podoprený odporom, aby výstup bol 6,5V. Zajíma ma, ako výstup ochrániť pred prípadnou poruchou (prehriatím, prepätím...). Adaptér je odolný proti skratu. Špičkový odber fotoaparátu je 700mA. Stabilizátor bude umiestnený v samostatnej plastovej krabičke.
Naposledy upravil(a) Devo70 dne 09 čer 2008, 11:30, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od Radix »

Já mám originální spínaný zdroj Olympus a dává 2A. 800 mA bude asi málo. Jak jsi změřil tu špičku? Pokud není zdroj dost tvrdý, fotoaparát se nezapne.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#3 Příspěvek od Devo70 »

Najvyšší odber je pri nabíjaní blesku. Meral som ručičkovým ampérmetrom aj multimetrom METEX s funkciou MAX. Je možné, že špička bude reálne vyššia, ale foťák s tým komplet funguje. Mám to odskúšané. Funguje všetko (od prezerania foto a videí, zaostrovania, fotenia, zoomovania a blesku). Dokonca to šlapalo aj s univerzálnym adaptérom 3-12V/500mA. Radix, ty máš asi foťák a zdroj na nižšie napätie. Tie papajú viac.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#4 Příspěvek od Radix »

Já mám Olympus na čtyři tužky, zdroj je na jmenovité napětí 6,5 V/2A.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#5 Příspěvek od Devo70 »

Radix píše:Já mám Olympus na čtyři tužky, zdroj je na jmenovité napětí 6,5 V/2A.
A meral si tomu svojmu odber?

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#6 Příspěvek od Radix »

U toho, co teď mám ne. Ale jestli ten proud dostačuje, tak není co řešit. Jen bych dal na výstup pro jistotu zenerovku asi na 7 - 8 V. Při takovém napětí se fotoaparát nemůže poškodit.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#7 Příspěvek od Devo70 »

Ineligentnejšie riešenie sa nenájde? Viem, zenerka pri preťažení ide do skratu. Možné riešenie je aj tyristor, zenerka, poistka.
Pri tepelnej ochrane uvažujem zaradiť na vstup tepelnú poistku, ktorá sa dáva na primárne vinutie transformátorov. V krabičke je trochu sauna.

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#8 Příspěvek od Deny »

Devo70 píše:Zajíma ma, ako výstup ochrániť pred prípadnou poruchou (prehriatím, prepätím...). Adaptér je odolný proti skratu.
TRANSIL tj. polovodič, pracující podobně jako zenerka, ale má daleko vyšší povolené zatížení, běžně 0.6 a 1.5kW. Vyrábějí se verze unipolární i bipolární. Mám je odzkoušeny a jsou velmi spolehlivé a dostatečně levné vzhledem k uchráněným hodnotám (cca 15 - 25,-Kč). Prodává je např. GM, GES a další a vyrábějí se v mnoha hodnotách. Neznám bohužel dobu odezvy, takže nevím přesně jak jsou rychlé. V mém případě a mnoho jich nebylo, vždycky stihly zareagovat včas. :roll: :D 8-)

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#9 Příspěvek od stevo59 »

má daleko vyšší povolené zatížení, běžně 0.6 a 1.5kW.
To je impulzné zaťaženie pre osamelý impulz. Napr. pre transil 1.5KExxx je to 1,5 kW, ale trvalá záťaž je 6,5 W.

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#10 Příspěvek od Deny »

To je impulzné zaťaženie pre osamelý impulz. Napr. pre transil 1.5KExxx je to 1,5 kW, ale trvalá záťaž je 6,5 W.
Samozřejmě se transil použije jako ochranný prvek, který nebude trvale stabilizovat napětí, jak to dovede zenerka. Pro to také není určen, že. Při jeho aktivaci se přepálí pojistka a transil se již dále neuplatní. Když vyleze napětí ve zdroji nad mez, pro který je určen, tak je někde patrně chyba a stejně se musí zařízení opravit. Asi musí člověk vždycky psát úplně všechno podle tech. specifikací, aby ho někdo nesetřel. A někdo si to domyslí...
A stačilo jenom napsat : TRANSIL tj. polovodič, pracující podobně jako zenerka, ale má daleko vyšší povolené IMPULZNÍ zatížení, běžně 0.6 a 1.5kW.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#11 Příspěvek od Devo70 »

Tak to bude vyzerať. Tepelná poistka na 77°C je pri chladiči.
Přílohy
Zdroj k Olympusu.gif
(6.03 KiB) Staženo 116 x

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#12 Příspěvek od DolfiG »

Devo70 píše:Pri 150mA je na výstupe 12V. Preto zaň pridám stabilizátor 7805 podoprený odporom, aby výstup bol 6,5V.
Radšej nejakú LED-ku na 1,5 V ...

A čo takto paralelný stabilizátor na 6,5 V kruto na výstup zdroja, (prípadne s nejakým odporíkom). Bude to síce kúriť trochu viac, (najmä naprázdno), no môžete výstupné napätie zdroja využiť do posledného mV-tíka.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“