Oscilator/prevodnik

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Zimi

Oscilator/prevodnik

#1 Příspěvek od Zimi »

Cau, potreboval bych poradit s oscilátorem jehož výstupem ma byt sin a cos (fáz. posuv 90 stupòù) s frekvencí okolo 10KHz. Problem je v tom ze potrebuji posunuti co nejpresnejsi a oba signaly musi mit stejnou amplitudu. Nevite nekdo treba o navodu na dvoufázový oscilator s OZ, nebo jak nejlepe byste to resili.

Jeste jeden problem: hledam schema Pøevodník unipolarniho NRZ na bipolarní NRZ

Pøedem díky

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

Jednoduchy sin generator s wienovym clankom je tu http://sound.westhost.com/project22.htm, a ak si to pamatam spravne tak v mieste styku R1 a R2 mas posunuty vystupny signal o 90st.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#3 Příspěvek od mihal »


Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

to je omyl

#4 Příspěvek od Hill »

-->Mihal: to správně nepamatuješ: Wienův článek má maximální přenos při nulovém fázovém posuvu. Takže fázový posuv v uzlu mezi R1 a R2 je na kmitočtu, na němž právě oscilátor kmitá, nulový.
-->Zimi:
Lze ale pro jediný kmitočet použít RC články, jeden zapojený jako horní propust, jeden jako dolní a jejich kritický kmitočet se musí shodovat s kmitočtem oscilátoru: na jednom bude fáze otočená o +45, na druhém o -45 stupňů. Jestliže budou buzené ze zdroje s nepatrným výstupním odporem (což lze u daného zapojení předpokládat) a budou pracovat do tak vysokého vstupního odporu, že nezpůsobí změnu parametrů, lze dosáhnout velmi slušné přesnosti.
Pokud bys chtěl oscilátor přelaďovat, lze to udělat v omezeném rozsahu dvěma fázovacími obvody natáčejícími fázi stejným směrem, ale jeden "točí o 90 stupňů napřed". Vyhledej si zapojení kvadrofonních dekodérů (je celkem jedno, jestli SQ Columbia nebo QS Sansui), tam se to používalo. Fázový posuv přibližně 90 stupňů to zaručovalo v rozsahu asi 300Hz až 6,5 kHz, samozřejmě na krajích pásma už tam ten pravý úhel nebyl.
...a ještě něco: k čemu ti bude dobrý bipolární NRZ? Na to snad stačí dioda nebo složitější zapojení s tranzistory, ale musí být jasno, co má dělat.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#5 Příspěvek od mihal »

chcem spet do skoly :-(

zimi

osc

#6 Příspěvek od zimi »

Diky za rady
Osilator mam zatim jenom na simulovanej ale nakonec jsem pouzil wienuv oscilaror. Pak jsem nasel zapojeni OZ ktery otaci fazi o 90 st. a oproti RC clankum snizuje amplitudu jen 1/2. (RC prej o 1/4). A nakonec invertujici zapojeni OZ jsem dorovnal amplitudu na puvodni hodnotu. V simulacich to chodi tak doufam ze to pojede i ve skutecnosti.

K prevodniku.
Signal sin z vysse popsanyho osc budu poustet do analogovy nasobicky AD633 a druhy signal bude ruzny(-1+1-3+3-5+5atd) a to potrebuju ridit uP A kdyz z procesoru leze 1(5V) 0(0) tak potrebuji prevodnik. Asi nejaky zapojeni 4066 s OZ

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

OT

#7 Příspěvek od Hill »

-->Mihal: komu se nikdy nepovedlo šlápnout do howning, nech ho zmrznout a hoď po mně. Nevím, jestli zrovna na Bastlírně, ale na některých jiných fórech se mi to šlápnutí taky párkrát povedlo. Někdy se prostě zadaří.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“