regulátor otáček

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pulpi
Příspěvky: 9
Registrován: 03 led 2008, 01:00

regulátor otáček

#1 Příspěvek od pulpi »

Zdarek,
mam obvod pro rizeni otacek motoru (napajen 6V), ktery se ovlada potenciometrem (tedy myslim ze se to tak jmenuje). Problem je v tom, ze moturek bud bezi nebo ne - cili nejde regulovat. Obvod je z vyrobku(zadna domaci vyroba). je tam jeste nejakej kondik a myslim ze NPN tranzistor. Nevite, kde by mohl byt problem nebo jak to zjistit? Moooc Ď za kazdou odpoved

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od echinus »

Možná kdybys přiložil nějakou fotečku, nebo to lip popsal, takhle naslepo toho nejde moc říct. Jestli tam jsou opravdu jen ty tři součástky tak moc možností jak to může být zapojeno není, a jseš si jistý že to někdy šlo regulovat?, jestli to neni jen nějaký ovládací obvod. odkud to je?Jaky je to trandik, a kondik je elyt v kolektoru nebo nejaký keramický?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Zkus to popsat blíž - hlavně:
- z čeho ten "regulátor" je - je z vrtačky, hračky nebo z nějakého průmyslového zařízení?
- vyfoť ten obvod a pověs sem buď fotky, nebo je hoď na nějaký úložný server a sem pověs odkaz - na rovinu, lepší je sem dát fotky, protože ten server je může za 2 měsíce vymazat a tady zbyde vlákno bez fotek...
- pokud to na fotkách nebude zřetelné, opiš popisy na součástkách.
- na fotkách vyznač (pokud to nebude jasně zřetelné), kam vedou napájecí vodiče, kam je připojen motorek atd.

Pak to nebude věštění z křišťálové koule a někdo z nás si s tím určitě poradí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pulpi
Příspěvky: 9
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#4 Příspěvek od pulpi »

Tak tady je obrazek. na desce je jeste jedno ovladani moturku,ale to funguje. Jedna se o to v tom kolecku.
Přílohy
obvod1.jpg
(125.11 KiB) Staženo 59 x
obvod.jpg
(132.19 KiB) Staženo 66 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Opatrně odšroubuj ten křížový šroubek na ovládacím potenciometru a prohlédni jeho střeva - tohle vypadá na špatný dotek jezdce s dráhou, takže vymýt izopropylalkoholem a opatrně namazat parafínovým olejem nebo jemnou vazelínou - určitě nepoužívej "zaručené" recepty jako je DIAVA (leštěnka na nábytek), pokud tedy nevlastníš 30 roků starou láhev - novější je FŮŮŮŮJ!!!
Pokud nepomůže vyčištění, připrav se na výměnu regulačního potenciometru - co možná nejbližší hodnotou, odchylka by neměla překročit 10%, aby se to neprojevilo na funkci.
Příklad - za potenciometr 47k jde dát klidně 50k nebo v nouzi 33k, ale 25k nebo 100k už je moc velká odchylka.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pulpi
Příspěvky: 9
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#6 Příspěvek od pulpi »

EKKAR píše:Opatrně odšroubuj ten křížový šroubek na ovládacím potenciometru a prohlédni jeho střeva - tohle vypadá na špatný dotek jezdce s dráhou, takže vymýt izopropylalkoholem a opatrně namazat parafínovým olejem nebo jemnou vazelínou - určitě nepoužívej "zaručené" recepty jako je DIAVA (leštěnka na nábytek), pokud tedy nevlastníš 30 roků starou láhev - novější je FŮŮŮŮJ!!!
Pokud nepomůže vyčištění, připrav se na výměnu regulačního potenciometru - co možná nejbližší hodnotou, odchylka by neměla překročit 10%, aby se to neprojevilo na funkci.
Příklad - za potenciometr 47k jde dát klidně 50k nebo v nouzi 33k, ale 25k nebo 100k už je moc velká odchylka.
Tak jsem ten poťák vypajel a promeril, ale vypada, ze je v poradku

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Jen vypadá, nebo JE v pořádku? To je dost důležitá podmínka, podle mne moc v pořádku není, protože to je jediná věc, která se v tom regulátoru nastavuje - takže na jednom dorazu to nefunguje a jak pohneš poťákem, motorek vyje v maximu - prohlédni DPS a otestuj na přerušení cestičky kolem toho potenciometru, jestli to není způsobeno prasklým spojem. A pro klid duše bych tam pomocí drátků zkusil zapojit jiný potenciometr, tutově dobrý, s hodnotou jak jsem psal výše. Pokud se jím dál nebude dát regulovat, jsem v (_!_), protože takhle podle fotky a bez schématu opravdu jen hádám - a Pýthie nejsem...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pulpi
Příspěvky: 9
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#8 Příspěvek od pulpi »

EKKAR píše:Jen vypadá, nebo JE v pořádku? To je dost důležitá podmínka, podle mne moc v pořádku není, protože to je jediná věc, která se v tom regulátoru nastavuje - takže na jednom dorazu to nefunguje a jak pohneš poťákem, motorek vyje v maximu - prohlédni DPS a otestuj na přerušení cestičky kolem toho potenciometru, jestli to není způsobeno prasklým spojem. A pro klid duše bych tam pomocí drátků zkusil zapojit jiný potenciometr, tutově dobrý, s hodnotou jak jsem psal výše. Pokud se jím dál nebude dát regulovat, jsem v (_!_), protože takhle podle fotky a bez schématu opravdu jen hádám - a Pýthie nejsem...
Nasel jsem tam zrejme zenerovu diodu a myslim si, ze by to tim mohlo bejt nebo ne?

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#9 Příspěvek od Banda »

Jo určitě. A pro jistotu vyměň i ten tranzistor. A pokud to pořád ještě nepůjde, tak vyměň zbylé součástky. Bude to rychlejší, než nějaké měření a dohadování.

Uživatelský avatar
pulpi
Příspěvky: 9
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#10 Příspěvek od pulpi »

A nevíte někdo, jake hodnoty by mela mit ta zenerka? (staci priblizne) Ď

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#11 Příspěvek od Deny »

pulpi píše:A nevíte někdo, jake hodnoty by mela mit ta zenerka? (staci priblizne) Ď
1.2 - 250V, tedy přibližně. Nejsi náhodou z Českých Budějovic ? ...

Uživatelský avatar
pulpi
Příspěvky: 9
Registrován: 03 led 2008, 01:00

#12 Příspěvek od pulpi »

Deny píše:
pulpi píše:A nevíte někdo, jake hodnoty by mela mit ta zenerka? (staci priblizne) Ď
1.2 - 250V, tedy přibližně. Nejsi náhodou z Českých Budějovic ? ...
Nene, momentalne ziju v Praze (blééé), ale jinak pochazim od Liberce. A Ta zenerka trochu podrobneji? :D

Uživatelský avatar
jakub199
Příspěvky: 73
Registrován: 19 bře 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jakub199 »

pulpi píše:
Deny píše:
pulpi píše:A nevíte někdo, jake hodnoty by mela mit ta zenerka? (staci priblizne) Ď
1.2 - 250V, tedy přibližně. Nejsi náhodou z Českých Budějovic ? ...
Nene, momentalne ziju v Praze (blééé), ale jinak pochazim od Liberce. A Ta zenerka trochu podrobneji? :D
Počuj z čoho to napájaš ?? ono ta zenerka tam bude pravdepodobne spĺňať úlohu stabilizátora.


(ak sa mýlim tak prosím neukameňovať)

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od piitr »

Já jsem z Českých Budějovic. :)

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#15 Příspěvek od Deny »

piitr píše:Já jsem z Českých Budějovic. :)
Gratuluju.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“