Výroba DPS osvitkou či plotterem?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

Výroba DPS osvitkou či plotterem?

#1 Příspěvek od krutor »

Zdravim. Už mi přestává bavit kreslení DPS ručně, tak se rozhoduji, na jakou metodu přejít. Buď výrobu fotocestou nebo kreslení pomocí nějakého plotteru. Pořizovací ceny náčiní obou metod by mohly být cca stejné, osvitku bych musel vyrobit (koupit) a plotter také koupit (např. Aritma 0512). Jaké máte kdo zkušenosti s těmito metodami?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Začni s fotocestou, nakonec bys u ní stejně skončil.

Uživatelský avatar
stanleyv
Příspěvky: 123
Registrován: 21 led 2007, 01:00
Bydliště: Trnava

#3 Příspěvek od stanleyv »

Tiez som nedavno riesil tento problem, skusil som fotocestu a teraz by som nemenil za nic....

Uživatelský avatar
Mendor
Příspěvky: 223
Registrován: 16 dub 2008, 02:00
Bydliště: Kladno

#4 Příspěvek od Mendor »

Žádnou osvitovou jednotku kupovat nemusíš. Stačí obyčejná halogenka 500W ve vzdálenosti 30 cm a doba osvitu je 6-7 min. V Eagle nakreslíš, vytiskneš na obyčejný pauzovací papír inkoustovou tiskárnou, přiložíš na fotocup, zatěžkáš sklem, osvítíš, vyvoláš, vyleptáš, vyvrtáš a nakonec osadíš. Práce tak na 45 minut. Dělám to tak léta.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

pro občasné amatérské použití není rozdíl zásadní (fotoemulze je kvalitnější ve vyšší třídě přesnosti, ale pomalá, plotter rychlejší a nepotřebuje tolik propriet), jestli toho budeš muset dělat víc nebo na lepší úrovni (hlavně vrtání, potisk) tak zjistíš že je nutná "třetí cesta" - desky jen navrhovat a zadávat do profi služby.

Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

#6 Příspěvek od krutor »

Také jsem přemýšlel spíše o fotocestě. Jaký zdroj UV záření je pro osvitku vhodnější, nějaké UV zářivky (horské sluníčko) nebo Hg výbojka?

Uživatelský avatar
stanleyv
Příspěvky: 123
Registrován: 21 led 2007, 01:00
Bydliště: Trnava

#7 Příspěvek od stanleyv »

Ja pouzivam ortutovku (HG vybojku) 125W, pauzak, 45cm a cca 13 min.....celkom pohoda....ale zalezi moc od kvality nastreku laku .....

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

JA to davam na 15min pod normalnu ziarivku.... 2x40(36w) obrazec na pauzaku vzdialenost caa30-40cm

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#9 Příspěvek od stephunk »

V poslednom čase sa orientujem na predstriekané dosky s modrou nálepkou. Len ich treba o 2-3minútky dlhšie smažiť pod 500W halogénom. Navyše sú dostupné aj z FR4-ky..

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od markoni »

Mendor píše:Žádnou osvitovou jednotku kupovat nemusíš. Stačí obyčejná halogenka 500W ve vzdálenosti 30 cm a doba osvitu je 6-7 min. V Eagle nakreslíš, vytiskneš na obyčejný pauzovací papír inkoustovou tiskárnou, přiložíš na fotocup, zatěžkáš sklem, osvítíš, vyvoláš, vyleptáš, vyvrtáš a nakonec osadíš. Práce tak na 45 minut. Dělám to tak léta.

Toto by byla také pro mě cesta:
jen bych potřeboval něco si ujasnit a to typ halogenky a kde se koupí dále typ vývojky kde se koupí jak dlouho se vyvolává

opravdu na inkoustové tiskárně??? já jsem pochopitelně slyšel o této cestě ale tam figurovala laser tiskárna
v té tiskárně musí být černý inkoust nebo může modrý díky za pomoc..

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Masob »

Ten modrý by musel být hodně sytý, proti světlu nesmí prosvítat. Já když jsem tiskl na stařičké 10let staré ingoustovce, tak jsem kvůli kontrastu lepil dva pauzáky přes sebe a taky to šlo.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Jenys »

Už jsem to tu psal, normálně stačí vytisknout na inkoustovce na kancelářský papír a v práci to svítím zářivkami ze vzdálenosti asi pět cm, po dobu 3 a půl minuty. Když papír namastím olejem a osuším, přes další starý papír, je to jako pauzák a vycházejí z toho velmi dobré DPSky, čas je kratší asi tři minuty. Mám to mnohokrát vyzkoušené a pohoda. Tisk byl obyčejný, ne nejkvalitnější, ale lepší bude zadat nejlepší tisk.
Ta prosvěcovačka je nějaký fabrický výrobek a ani nevím co je tam za zářivky, vypadá to na ty 18W, ale musel bych se na to dovnitř podívat. Jinak s takovým klišátkem to půjde udělat na jakémkoli osvětlovadle, jen si nazkoušet časy. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
stanleyv
Příspěvky: 123
Registrován: 21 led 2007, 01:00
Bydliště: Trnava

#13 Příspěvek od stanleyv »

Ja to tlacim na HP atramentovej tlaciarni na pauzak, sytost farby som nastavil skusmo (aby sa to nerozpijalo ale aby to dobre krylo), nechavam v cinnosti obe kazety (farebnu aj ciernu - pri len ciernej nebolo kvalitne krytie a kontrast). Nastrieknuty plosak POSITIVom, na to pauzak farbou na plosak, zatazit sklom cca 4mm (ja to este zopnem kanc. spojkamy), ortutovka 125W (ako som pisal vyssie) cca 40cm a priblizne 13 min. Celkom pohoda ....

Odpovědět

Zpět na „Poradna“