elektronické přepínání vstupů - zesilovač

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stuart
Příspěvky: 33
Registrován: 07 pro 2005, 01:00
Bydliště: Praha - Dablice

elektronické přepínání vstupů - zesilovač

#1 Příspěvek od stuart »

Mám zesilovač s elektronickým přepínáním všeho SU-V500. Po odpojení od sítě (i při vytažení vidlice ze zásuvky) si pamatuje poslední nastavení před vypnutím.
Tato vlastnost mi nevyhovuje, protože se nechávám budit rádiem (mám tuner se sleepem a timerem). Když večer poslouchám jiný komponent na sluchátka, ráno nehraje nic, protože jsou buď vypnuté bedny nebo přepnuto na špatný komponent atd.

Nešlo by nějak zařídit, aby se zesilovač po připojení k síti uvedl do základního stavu (power on, se zapnutými bednami A a přepnutý na tuner), bez ohledu na předchozí nastavení?
Jak jsem vyčetl ze schématu, tlačítka dávají povely mikroprocesoru, ten ovládá blok přepínačů vstupů a 3 relátka (power/standby, repro A, B).
Nevím, jestli se to obnoví vždy podle původního nastavení proto,
a)že přepínače a relátka jsou ve stabilním stavu bez ohledu na napájení a povely z mikroprocesoru způsobují jen změnu stavu
b)mikroprocesor si pamatuje poslední nastavení

Domnívám se, že minimálně u relátek to bude dle b), neboť po připojení k síti to "cvakne" a začne hrát až po pár sekundách (po ustálení napájení - odstranění lupnutí v reproduktorech).

Dík za odpověď, nejsem elektrotechnik, "ale jen jsem bráchovi pomáhal sestavit stereo", snad jsem to popsal srozumitelně. Uvítám komentáře, zda mají moje úvahy reálný základ, nebo jestli jsem ujel.

Uživatelský avatar
pezis
Příspěvky: 52
Registrován: 22 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od pezis »

nejpsis bude v procesoru interni pamet flash, pak pomuze nejspis prepsani firmaware - hodne stesti, nebo je tam externi pamet, tu pokud odstranis, tak si to nebude pamatovat nic.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Prepinanie

#3 Příspěvek od pole »

Da sa to jednodusie. Pokial tlacitka spinaju o plus alebo kostru, skus premostit to tlacitko pozadovanej predvolby kondikom tak 1uF - 2,2uF. Ked to zapnes kondik sa nabija tecie zezen prud a tak navoli danu predvolbu. Tiez je dobre sa pohrat s pridanim odporu aby tak vzikol RC clen a kondik sa mal cez co vybit. Ale ked ti to pojde bez R tak si vyhral a mas vybaveno.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

No nevim s tim kondikem. prepne to vstupo i kdyz bude navoleny ok. tak ho to vlastne vypne a navic co to bude delat kdyz za provuzu budes ty talcitka pouzivat. myslim ze tyto komponenty byly urceny k jinemu ucelu nez buzeni :wink:

Aladinek

Uprava sowrware.

#5 Příspěvek od Aladinek »

Èauky,
zjisti jaký je tam procesor. Pokuï budu mít ma to prostøedky, tak ti ho naprogramuji (nový, aby si mìl možnost jít zpìt). Jen mi napíšeš, co to má dìlat. Zadarmo :-)

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pole »

Niak takto s kondikom je to riesene na mojom zosiku. Ma elektronicke prepinanie vstupov a vzdy sa po zapnuti zvoli predvolby tuner lebo je tam ten C. Schema bola v AR dakedy rok 99 alebo 2000 a volalo sa to Inovovaná verze zesilovače 2x40W.

Uživatelský avatar
stuart
Příspěvky: 33
Registrován: 07 pro 2005, 01:00
Bydliště: Praha - Dablice

#7 Příspěvek od stuart »

To Pole:
Diky za tip, s tim kondikem to vypada jednoduše. Dokonce si pohrávám s myšlenkou, že bych na přední panel osadil malý otočný přepínač, kterým by se zvolilo tlačítko, které se má kondíkem přemostit.
Horší to je s repráky. Když je relé zapnuté, má být na výstupu mikroprocesoru (MP) +5.2V. Když je vypnuté tak 0V.
Na tlačítkovém vstupu MP ma být +5.4V. Sepnutí tlačítka proti zemi způsobí změnu stavu (a já to chci vždy zapnout, bez ohledu na to co bylo předtím).
Myslel jsem, že bych to tlačítko zkusil přemostit kondíkem ne proti zemi, ale proti výstupu mikroprocesoru. Když by tam bylo 5.2V, tak by se snad nic nestalo (rozdíl 0.2V). Když by byly repraky vypnuté (0V), nabíjel by se kondík přes MP. Ale ten výstup MP má asi i při 0V nějaký odpor, a na tlačítkovém vstupu jsou paralelně 3 tlačítka (power, repro A, B) oddělená odpory - MP to přepíná asi podle veliosti proudu. A tím odporem MP na výstupu pro relé by se to mohlo celé posunout...

Ještě bych se rád zeptal, jestli jsou na to vhodné elektrolytické nebo keramické kondenzátory, nebo je to dáno tou velikostí?

Uživatelský avatar
stuart
Příspěvky: 33
Registrován: 07 pro 2005, 01:00
Bydliště: Praha - Dablice

#8 Příspěvek od stuart »

To Rezis:
U přepínání vstupů se daný vstup tlačítkem vždy zapíná, (nelze vstup vypnout, jen přepnout na jiný). Horší je to s bednama viz To Pole.

Radiobudik hrozne škvrčí. A kdyby lide využivali věci jen k tomu, k čemu jsou určené, byla by země planetou opic...

Uživatelský avatar
stuart
Příspěvky: 33
Registrován: 07 pro 2005, 01:00
Bydliště: Praha - Dablice

#9 Příspěvek od stuart »

To Aladinek:
Nemám teď u sebe schema, ale typ určitě zjistím.
Ideální by bylo, kdybych si na přední panel přidal tlačítko, po jehož stisknutí by se do paměti uložilo aktuální nastavení všech přepínačů. Toto by se pak používalo vždy při připojení k síti 230V, bez ohledu na pozdější volby, dokud by se to nepřepsalo zase tím novým tlačítkem.
Pokud by to takto nešlo, pak:
power: on
repro A: on
repro B: tak jak bylo
source: tuner
tape: source

Ještě se ozvu...

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#10 Příspěvek od Mirda »

stuart píše:To Rezis:
U přepínání vstupů se daný vstup tlačítkem vždy zapíná, (nelze vstup vypnout, jen přepnout na jiný). Horší je to s bednama viz To Pole.

Radiobudik hrozne škvrčí. A kdyby lide využivali věci jen k tomu, k čemu jsou určené, byla by země planetou opic...
A co takhle upravit radiobudík? Mám z něj vyveden výstup na aktivní třípásmovou reprobedýnku sice jenom pár watíků a jen mono s pomalým narůstáním hlasitosti (žádný šok po ránu) a kolikrát se mě nechce ani vstávat jak to pěkně hraje.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od pole »

OK nasiel som schemu toho prepinaca kde boli pouzite tie kondiky a dal som ti to na web. Dufam ze ti to pomoze :)
http://www.aerosolart.sk/bubnovacka/ine/prepinac vstupov.gif
Inak je to z AR 10/98 strana 16 - 18.

Kondiky ktore zabespecuju tu funkciu su oznacene cervenou bodkou.
Skus to len tak zapojit o tvoje tlacitka ze co to spravi :)

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od pole »


Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od rezis »

nevim jestli to bude chodit nebot kdyz u receiveru sa ex100 pridrzis tlacitko vstupu a pak ho zapnes neprepne ten vstup. nejdrive ho musis zapnout a pak neco po nem chtit coz ten kond asi neudela :idea:

Uživatelský avatar
Destroyer
Příspěvky: 47
Registrován: 11 srp 2006, 02:00
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Destroyer »

Ahoj, potřeboval bych poradit od někoho zkušenějšího , nedavno jsem se dostal k problému nedostatku vstupů na mém zesilovači a potřebuji 4X vstup s jedním výstupem aby se to dalo elektronicky přepínat, a nechci připojovat relátka neznáte někdo prosím nějaké schéma či obvod ,který toto umí.. ? děkuji

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Zkus se podívat po datasheetu obvodu TDA1029
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“