zesílení TDA2050

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vysocan
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2008, 02:00

zesílení TDA2050

#1 Příspěvek od vysocan »

Ahoj,

potřeboval bych poradit jak zmenšit zesílení u TDA2050. Postavil jsem si stavebnici od http://www.ezk.cz/stavebnice_moduly/k1x50-k6x50.htm ezk k2x50, a to jako zesilovač k PC. Napájení je +-15V.

Zapojení je podobné tomu refernečnímu http://home.eunet.cz/rysanek/pdf/tda2050.pdf pdf . Ve stejném dokumentu je i doporučení na změnu hodnot rezistoru R2 R3, s tím, že zesílení má být větší než 24 dB. Nevíte jak to spočítat. Nechtěl by to hledat metodou pokus omyl. Navíc citlivost toho zesilovače je 400mV, což každá zvukovka hravě zvládne, měla by mít výkon okolo 2W ( zkoušel jsem to, po připojení mi v polovině zesílení moje 20W bedničky skákaly po stole ). Škoda že nemám skener, v tom zapojení je od ezk jsou dva operační zesilovače jako jako vstupní propust. Ten druhý se dá vyřadit pokud bych chtěl lineární zesílení.
Naposledy upravil(a) vysocan dne 09 črc 2008, 22:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nejbezpečnější je dát na vstup dělič - některý "můstky" či atypicky zapojený konce nemají rády experimenty. Pokud je to klasika,jako v pdf strana 1, tak má zisk jako operační zesilovač "1+R3/R2".
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 09 črc 2008, 22:11, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Zesílení se počítá úplně stejně jako u operačního zesilovače, protože 2050 je jen výkonnější verzí 2030 - a ta je deklarovaná jako "výkonový operační zesilovač". Nemůžu se na ten plánek nějak dostat, ale zesílení zmenšíš tím, že zmenšíš hodnotu odporu, který vede z výstupu k invertujícímu vstupu - nebo zvětšíš hodnotu odporu, který jde od toho samého invertujícího vstupu k zemi. Vzorečky jsou shodné s těmi pro OZ.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od radekrd »

Výpočet je jednoduchý:
Au = 1 + R3/R2 .......................................... (poměrné)
Au(dB) = 20 x log (1 + R3/R2) ................... (v dB)

Uživatelský avatar
vysocan
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2008, 02:00

#5 Příspěvek od vysocan »

Ten poměr přesně sedí, je to zesílení 33 jak píšou i v popisu. Pokud tedy rozumím musím spočítat R2 R3 tak aby bylo 24 a větší. S tou vstupní citlivostí to nemá co dělat ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Zesílení je přece přibližně A=(R2+R3)/R2 , pokud tedy nepřekročíš A=16 (to je těch 24dB), tak to bude skoro přesně.
To znamená, že R3 nemá být větší, než 15krát R2. Zmenšováním R3 nebo zvětšováním R2 zmenšíš zesílení. Můžeš obojí najednou.

Uživatelský avatar
vysocan
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2008, 02:00

#7 Příspěvek od vysocan »

upravil jsem odkazy, nevím proč nejdou html značky.

takže jsem spočítal:
R3 18k
R2 1k

zesílení 18-19 x

cože je asi přesně to co potřebuji. Ještě lama dotaz, citlivost je práh při kterém zesilovač funguje? Takže pokud je vstup 1W zesilovač zesílí 18x dostanu výkon zrovna v rozmezí mojich bedniček.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od radekrd »

vysocan píše:Ten poměr přesně sedí, je to zesílení 33 jak píšou i v popisu. Pokud tedy rozumím musím spočítat R2 R3 tak aby bylo 24 a větší. S tou vstupní citlivostí to nemá co dělat ?
Ano, je třeba zpočítat poměr R2 R3. Jeden zvol a druhý k tomu vyjde. Vstupní citlivost je závislá na zisku. Je to napětí při kterém ti dodá zesilovač na výstupu určitý výkon (do určité zátěže) - opět lze zpočítat.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#9 Příspěvek od nxn »

Ty odpory bych dal 180k a 10k....neni potřeba takovej prou děličem....jako u předešlejch hodnot.... :)
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

vysocan píše:Ten poměr přesně sedí, je to zesílení 33 jak píšou i v popisu. Pokud tedy rozumím musím spočítat R2 R3 tak aby bylo 24 a větší. S tou vstupní citlivostí to nemá co dělat ?
Pleteš jabka s hruškama.
Samozřejmě to má co dělat se vstupní citlivostí. Ale to zesílení, co nastavuješ těmi odpory, je jen bezrozměrná hodnota, "jen" poměr napětí na výstupu ke vstupnímu.
Když budeš vědět, jaké napětí potřebuješ mít na zátěži pro plný výkon, podělíš to napětí zesílením a vyjde ti vstupní citlivost.
Údaj o vstupní citlivosti znamená, že právě tímto napětím Uin na vstupu způsobíš na zátěži o impedanci Z [v Ohmech] výkon P.
Zesilovač bude hrát samozřejmě i s nižším napětím, jen ne na plný výkon.

Jo, a R2 radši nezvedej přes 1k, ona příliš vysoká impedance ve smyčce zpětné vazby bývá někdy zdrojem nestability zesilovače. Ne, že by se kácel, ale rozkmitává se a pak topí a odhořívá.

Uživatelský avatar
vysocan
Příspěvky: 4
Registrován: 09 črc 2008, 02:00

#11 Příspěvek od vysocan »

Panove dekuji, overim to v praxi :o]

Uživatelský avatar
abrusin
Příspěvky: 14
Registrován: 18 zář 2010, 02:00

Výstupní proud

#12 Příspěvek od abrusin »

Tda 2050 používám,na zvětšení výstupního proudu jsem ho posílil kd čkama ale více jak 5A do 1ohmové zátěže z toho nemůžu dostat.Potřeboval bych tak do 8-10A.Neví někdo jak na to?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“