Help s autíčky na DO

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

Help s autíčky na DO

#1 Příspěvek od EKKAR »

Mám trošku neobvyklý problém. Poprosil mne kamarád, který pracuje v místním stacionáři pro mentálně postižené děti (no, děti - ono jim je často i 30, ale duševně to jsou 5-10leté děti), jestli bych se nepokusil o zprovoznění několika RC modelů aut. Když mi to nadělení přinesl, myslel jsem, že mě opláchnou - asi 15 nejrůznějších ovladačů a několik zjevně nepoškozených dálkově ovládaných aut, vše z asijské produkce. Několik jsem dokázal "rozhýbat" (roztomilé závady jako odtržené dráty od motoru nebo přerušený plošný spoj od IO vysílače k anténě, dokonce u některých stačilo jen najít a patřičně označit ten "jejich" ovladač - nejsou záměnné), se 2 si ale nevím rady. Jde zjevně o nové hračky. Protože jsem na obou našel nálepky s nápisy TESCO, obrátil jsem se na pomoc tam.
A narazil jsem - manažer místního oddělení elektro mi na rovinu řekl: ano, do místního stacionáře tyto hračky dodali oni, ale jednalo se o hračky odepsané, pocházející například z poškozených nebo vykradených dodávek zboží na jejich prodejnu, prostě dar bez nároku na záruku. A protože jde o zboží původem z PRC, není pro ně ani normálně zajištěn žádný servis, veškeré záruční problémy se řeší buď výměnou kus za kus, nebo (pokud už jsou stejné hračky vyprodány) vrácením peněz.

Protože hračky jsou mechanicky funkční, prosím fórum o radu a případnou pomoc se získáním některých komponentů: k Ferrari Enzo (jen podle vzhledu, nemá žádné označení - pochopitelně, vzhledem k původu) chybí akupack, nabíječka i ovládací vysílač, auto je cca 1m dlouhé a má ovládané kromě jízdy a zatáčení i minimálně 1 kanál světel a otevírání/zavírání dveří. Menší (asi 30cm) Nissan (asi - opět nemá žádné označení) má jen 2kanálové řízení (vpřed/vzad a zatáčení) - k němu ale chybí pouze dálkový ovladač - akumulátor i nabíječku jsem dokázal "splašit".

Neválí se někomu v rodině nebo blízkém okolí výše uvedené věci - bylo by to pro "děti", které si vždycky budou muset jen hrát...?
Přílohy
Nisssan XJ9.JPG
(27.31 KiB) Staženo 66 x
Enzo.JPG
(33.86 KiB) Staženo 61 x
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

To je hrozný, oni ušetří za likvidaci a ještě si dají punc charitářů. Já bych jim nakopal...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Furt je lepší, než by to vyházeli, aspoň nějaký užitek.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Nevím, jestli za likvidaci - ty hračky jsou nové, spíš se jedná o neschopnost/lenost zajistit doplňkový sortiment ND od výrobce aspoň pro servis střediskovým způsobem. A taky dost dobře nechápu, jak může někdo vykrást krabici s autíčkem a ovládačem v kontejneru, naloženém na náklaďáku nebo na železničním voze - ev. na lodi. Pokud budu myslet jako zloděj - tak když už beru, beru celou škatuli, ne jen například vysílač. Spíš mi to přijde jako zbavení se reklamovaného zboží bez hlášení nahoru s úmyslem "ať si to kri**ové vezmou a rozbijou, stejně to k ničemu není, nám to aspoň sníží daňový odvody".
Jenže teď už je pozdě nadávat na chování superbordelu, když "dětem" se hračka líbí a stálo by za to se pokusit o zprovoznění. U toho "Enza" by mi stačilo zjistit, jaké napájecí napětí používá to auto, nějaký akumulátor/akupack už bych vyšpatnil - nikde není žádný nápis, označení nebo nálepka a šachta na akupack je atypická, nemá rozměry na nějaký standartizovaný aku, spíš to vypadá na akupack vyrobený bodovým svařením několika článků a zapouzdřený smršťovačkou, nabíječku není problém ubastlit - a hlavně k oběma ty vysílače...
Ale když neseženu, zase tak moc se nestane, holt budou ta auta postrkovat ručo-fučo a dělat u toho BRRRRMMM BRRRMMM...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Kdybyste lidi znali, jaké jsou poměry mezi výrobou a prodejem takového zboží... většinou nelze zajistit nic náhradního, jestli to dělá nějaký OEM výrobce čehokoliv, tak vyrábí částo tohle jen pár týdnů a vzápětí se rozpracovaných zbytků a dílů zbaví, protože vzápětí třeba vyrábí elektroniku pro kopírky nebo cenově dostupné kardiostimulátory. Nedávno jsem mluvil s dovozcem jedné elektroniky, tak mi vysvětlil, jak to funguje.... ani na poměrně drahé věci 3 měsíce po dodávce do Evropy nic náhradního nelze, prostě se kanibalizují pro opravy nové kusy, a žádné díly nebudou.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Právě proto sháním to, co zbylo potom, co komplet ohryzal zub času a dětské obsluhy - a to nejčastěji bývají právě vysílače, klidně třeba s ulomeným teleskopem - ten jde nahradit, nabíječe a kdyby někdo věděl aspoň napětí baterky - autíčka samotná odcházejí povětšinou poměrně brzy a stávají se spíš statickým exponátem nebo předmětem určeným k likvidaci ve sběrném dvoře....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Lukas-Peca »

Přinejhorším bys je mohl přebastlit na ovládání přes kabel. Asi by ale bylo potřeba nějak snížit otáčky trakčního motoru, takhle to bude mít pěkný odpich.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Ber to tak, že je to pro lidi s postižením - ti za tím nemůžou letět jak poděs, jsou rádi, že chodí - někteří ani to ne - vozí je na vozejčku, protože sami nemají ani takovou koordinaci, aby ten invalidní vozík sami ukočírovali. Ale hrát si umí - a chtějí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
fero_b
Příspěvky: 582
Registrován: 17 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Kosice

#9 Příspěvek od fero_b »

Neviem kolko casu a usilia tomu chces venovat, ja som pred casom synovi ubastlil auticko na RC ale trocha netradicne - so 433Mhz modulmi, na kazdej strane je CPU (atmel) a hodnoty sa prenasaju ako par bajtikov. Ak by si tam chcel ubastlit nejake nove RC ovladanie mozem poskytnut schemu a software....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Jedině až jako poslední možnost - originální receiver v těch autech je, potřebuju tu druhou stranu - vysílač...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Jak říká Sendyx, náhradní díly na sortiment který se vyrábí a dodává několik týdnů a pak se bez dokumentace nad ním zavře voda, sehnat nelze. Všiml jsem si už před lety, že číňani mají snahu vyrábět a používat nestandardní IO které nefigurují v žádných katalozích. Co dělají s datasheety, to jsme si tu už popsali. Neřekl bych, že to je žlutý šlendrián, vidím to už spíš jako žlutý záměr.
Vždyť už tu skoro denně řešíme to, jak se někdo napálil a více nebo méně dojel na žlutý výrobek, zvykneme si na to?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Nesháním náhradní díly - sháním stejnou věc, kterou si lidi koupili a už jim to přestalo fungovat - a právě z takového důvodu jim to leží třeba doma na skříni. Kdyby byl někdo ochotný se svého funkčního ovladače od už nefunkčního auta vzdát, pomohl by tak udělat trochu radosti tam, kde nic jiného než hračky nefunguje - ze stejného důvodu tomu věnuju svůj čas i já - kdyby to bylo pro sebelepšího kamaráda, asi bych mu poradil, ať si podobnou anabázi zkusí absolvovat sám. A poslední možnost, jak už tady padlo (fero-b), je ubastlit něco s PICem a přenosem v pásmu 433MHz - ale na to se já osobně necítím, programování není můj šálek čaje...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Pánové, nemyslete si, ale podobně se chovají i evropské firmy, které sekají velkovýrobu v ČR. Bavil jsem se s klukem, který se u jedné uchytil, a je to naprosto stejné. Akorát se někdy dají "zbytky z výroby" odkoupit, jenže se tím nikdo nezabývá... koupit půl skladu materiálu a doufat, že se zařízení začne kazit a díly půjdou na odbyt ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Pamatuju situace, kdy spolužák požádal firmu a dostal po 60 letech dokumentaci k autoveteránu - všechny strojní výkresy a totéž u lampového rádia. Německé firmy. Ale bylo to ještě za bolševika u nás a za EHS u nich. Číňan byl v tu dobu takhle malinkej a četl si v rudý knížce.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#15 Příspěvek od Radix »

Taková firma Leica opraví jakýkoliv model svého fotoaparátu, třeba z roku 1923.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“