plastové díly

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Petris

plastové díly

#1 Příspěvek od Petris »

Pøedem se omlouvám za možná nevhodnou rubriku, ale snad už jste nìkdo øešil podobný problém. Chtìl bych rozjet menší zákazkovou výrobu a potøebuji své elektronické zaøízení dát do obalu "na míru" a k tomu ještì potøebuji nìkolik jednoduchých plastových dílù. Ty UNI krabièky mi nevyhovují ani jedna a to jsem prošel snad všechny, co existují. Mìl bych proto dotaz, nezná nìkdo náhodou firmu, která by byla ochotna vyrobit dle dokumentace i malé série tìchto plastových dílù? Oslovil jsem nìkolik firem a naprosto bez úspìchù. Jenom forma by na úplnì primitivní díl stála desítky tisíc kè. Nechce se mi vìøit, že i v dnešní dobì je to takový problém a finanènì nároèné vyrobit naprosto jednoduché plastové díly, které bych pøi nejhorším zvládnul i na kolenì, akorát dìlat jich nìkolik desítek bych asi nedal :?
Snad už nìkdo øešil tento problém.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Plastove vyrobky se v malych seriich levne vyrobit nedaji. Je to proste fakt dany vlastnostmi materialu a technologii vyroby a nic s tim nenadelas. Existuji metody 3D tisku (hledej Rapid Prototyping) ale cena se ti asi taky nebude libit. Nektere veci se daji vyresit klasickym triskovym obrabenim, ale u drobnych vyrobku z plastu to byva problematicke.
Hledej spis rezervy v navrhu tveho zarizeni. Neni problem navrhnout pristroj se spoustou specialnich, obtizne vyrobitelnych dilu, ale za takovy navrh ti nidko nepodekuje. Pouzij seriovou krabicku, vyrabi se jich opravdu velke mnozstvi, pripadne se ji snaz modifikovat za pouziti technologii vhodnejsich pro maloseriovou vyrobu jako napr. laserem vypalovane dily, zinkove odlitky, triskove obrabeni... a nebo zvys mnozstvi vyrabenych vyrobku. Pokud si nechas vyrobit krabicek treba 10000 bude cena uplne jina nez u 100ks

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#3 Příspěvek od galjo »

Petris píše:Předem se omlouvám za možná nevhodnou rubriku, ale snad už jste někdo řešil podobný problém. Chtěl bych rozjet menší zákazkovou výrobu a potřebuji své elektronické zařízení dát do obalu "na míru" a k tomu ještě potřebuji několik jednoduchých plastových dílů. Ty UNI krabičky mi nevyhovují ani jedna a to jsem prošel snad všechny, co existují. Měl bych proto dotaz, nezná někdo náhodou firmu, která by byla ochotna vyrobit dle dokumentace i malé série těchto plastových dílů? Oslovil jsem několik firem a naprosto bez úspěchů. Jenom forma by na úplně primitivní díl stála desítky tisíc kč. Nechce se mi věřit, že i v dnešní době je to takový problém a finančně náročné vyrobit naprosto jednoduché plastové díly, které bych při nejhorším zvládnul i na koleně, akorát dělat jich několik desítek bych asi nedal :?
Snad už někdo řešil tento problém.
No asi bude jednoduchšie , ked im tu formu vyrobíš a prinesieš, vtedy to budeš mať o tu formu lacnejšie a náklady nebudú vysoké.

Uživatelský avatar
Ragnol
Příspěvky: 232
Registrován: 09 lis 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Ragnol »

řešil jsem podobnej problém a plastem jsem to nevyřešil . Nejlevnější variatna pak byla nechat si na lazeru vyřezat z duralu obal a nechat si to na stroji naohejbat. Rohy povařit a hodit celou krabičku do matnýho komaxitu.

Návštěvník

#5 Příspěvek od Návštěvník »

Bopla i Fischer ti vyfrézují do krabic co chceš, ale za peníze..

Uživatelský avatar
Josif
Příspěvky: 29
Registrován: 23 bře 2008, 01:00
Bydliště: Galanta-SR

#6 Příspěvek od Josif »

U nás vo firme si vyrábame formy pre vlastnú potrebu na (CNC) fréze+sústruženie,brúsenie na gulato a na plocho.Viem kolko roboty obnáša vyrobiť hoci aj jednoduchú formu,ale aj tak sú tie ceny nehorázne.Na malý počet kusov(väčšinou len na odskúšanie tvaru)sa použije na výrobu základných dosiek formy dural.Obrábanie ide tým pádom omnoho rýchlejšie,ale aj tak krabička bude drahá.

Uživatelský avatar
Chenzee
Příspěvky: 464
Registrován: 26 čer 2007, 02:00
Bydliště: Vysočina

#7 Příspěvek od Chenzee »

Předem upozorňuji, že to co napíši nemám podložené, pouze mi to říkal kolega. Údajně se dá nechat vyrobit nějaká forma z "gumy". Postup je prý asi tento - vyrobí se kus z kovu, ten se zalije do té hmoty a tím vznikne "forma" na díly. Prý se jedná o formy s životností cca 1000ks. Prý je to v nějakém točítku a odstředivou silou se zajišťuje zatečení mat. do všech míst. Nevím, zda to funguje i na plasty (spíše ne, on se zajímal o barevné kovy) a zda je to vůbec pravda nebo do jaké míry je to pravda. Ale za pokus by to stát mohlo. Víc o tom nevím. Hodně štěstí.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od workhard »

Plasty se vstřikují pod tlakem,takže gumová forma asi to pravé ořechové nebude. :roll:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Petris

#9 Příspěvek od Petris »

Díky všem za reakce na mùj dotaz.
Tak jsem nakonec z doprošování se "plastových baronù" rezignoval. Použiju jednu UNI plastovou krabièku a trochu ji upravím. Sice jeden díl budu muset vyrobit, tak èi tak, ale jak jsem zjistil, co je pro ty firmy všechno problém, tak se divím, co všechno mùže být dneska z plastu :D
Už tak jednoduchý díl jsem ještì více zjednodušil a nakonec si ho vyrobím i sám, akorát bych potøeboval nìkde splašit plastový polotovar, tj. kulatinu o prùmìru 3 až 4mm o délce aspoò 20cm na jeden ks. Udìlám si formu a podle té to jenom tepelnì naohýbám. Nevíte nìkdo, kde by se takové tenké plastové kulatiny daly splašit?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Třeba Řempo....

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Je až s podivem, že podobný problém, který byl za komoušů běžný, se vyskytuje i dnes. Kdysi jsme pro vlastní konstrukci, na kterou se krabička typu B5 nebo B6 (pamětníci vědí) nehodila, museli vyrábět krabičku vlastní konstrukce. Výběr byl zůžen na PVC (Novodur) nejčastěji v "masové" barvě a rázuvzdorný polystyren (Krasten). Koupili jsme ho v Řempu a nebo Chemoplastu, ale napřed jsme ho museli telefonicky "sehnat" a pak si pro něj zajet do jinýho města (Břeclav, Senetářov atd.), ale v maloobchodě se téměř sehnat nedal.
Nejprve jsme vyzkoušeli Novodur. Dobře se ohýbá po nahřátí topným páskem, lepí se lepidlem pro instalatéry (teď si zrovna nevzpomenu na jméno - L20, L22?). Nevýhodu má v tom, že se dá barvit až po zmatnění povrchu, jinak barva špatně drží. Také má tvarovou paměť; stalo se nám, že krabička v zimě v blízkosti kamen "rozkvetla" do tvarů, které si pamatovala z výroby. Proto jsme si zvolili nakonec Krasten. Ohýbání je stejně snadné pomocí tenkého topného pásku, dobře se lepí, barví.
Dnes je trh plný plastových polotovarů, stačí zagooglit.
Pro ohýbání větší plochy polystyrenu je nutné rovnoměrné prohřátí materiálu a poměrně přesné určení teploty. Ale na to člověk příjde sám po prvních neúspěšných pokusech.
:wink:

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Chenzee píše:Předem upozorňuji, že to co napíši nemám podložené, pouze mi to říkal kolega. Údajně se dá nechat vyrobit nějaká forma z "gumy". Postup je prý asi tento - vyrobí se kus z kovu, ten se zalije do té hmoty a tím vznikne "forma" na díly. Prý se jedná o formy s životností cca 1000ks. Prý je to v nějakém točítku a odstředivou silou se zajišťuje zatečení mat. do všech míst. Nevím, zda to funguje i na plasty (spíše ne, on se zajímal o barevné kovy) a zda je to vůbec pravda nebo do jaké míry je to pravda. Ale za pokus by to stát mohlo. Víc o tom nevím. Hodně štěstí.

Rika se tomu odstredive liti, odleva se to jak uz jsem psal vyse ze zinkovych slitin. Na plasty je to zcela nepouzitelne.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Petris píše:Díky všem za reakce na můj dotaz.
Tak jsem nakonec z doprošování se "plastových baronů" rezignoval. Použiju jednu UNI plastovou krabičku a trochu ji upravím. Sice jeden díl budu muset vyrobit, tak či tak, ale jak jsem zjistil, co je pro ty firmy všechno problém, tak se divím, co všechno může být dneska z plastu :D
Už tak jednoduchý díl jsem ještě více zjednodušil a nakonec si ho vyrobím i sám, akorát bych potřeboval někde splašit plastový polotovar, tj. kulatinu o průměru 3 až 4mm o délce aspoň 20cm na jeden ks. Udělám si formu a podle té to jenom tepelně naohýbám. Nevíte někdo, kde by se takové tenké plastové kulatiny daly splašit?
Pro ne neni problem to vyrobit, problem je, ze ty jim to nezaplatis.
Z jakeho plastu by ona kulatina mela byt?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

galjo píše:
Petris píše:Předem se omlouvám za možná nevhodnou rubriku, ale snad už jste někdo řešil podobný problém. Chtěl bych rozjet menší zákazkovou výrobu a potřebuji své elektronické zařízení dát do obalu "na míru" a k tomu ještě potřebuji několik jednoduchých plastových dílů. Ty UNI krabičky mi nevyhovují ani jedna a to jsem prošel snad všechny, co existují. Měl bych proto dotaz, nezná někdo náhodou firmu, která by byla ochotna vyrobit dle dokumentace i malé série těchto plastových dílů? Oslovil jsem několik firem a naprosto bez úspěchů. Jenom forma by na úplně primitivní díl stála desítky tisíc kč. Nechce se mi věřit, že i v dnešní době je to takový problém a finančně náročné vyrobit naprosto jednoduché plastové díly, které bych při nejhorším zvládnul i na koleně, akorát dělat jich několik desítek bych asi nedal :?
Snad už někdo řešil tento problém.
No asi bude jednoduchšie , ked im tu formu vyrobíš a prinesieš, vtedy to budeš mať o tu formu lacnejšie a náklady nebudú vysoké.
Forma na dil 20cm dlouhy bude mit hmotnost v radu stovek kg. Nic takoveho doma rozhodne nevyrobis.

Petris

#15 Příspěvek od Petris »

Tak jsem dneska úspìšnì vyrobil cviènì 1ks onoho dílu za cca. 20 minut. Jinak aby to nebylo s tím polotovarem tak jednoduché, tak ony kulatiny (tyèe) se standardnì dìlají až od 6mm více.
Polotovar jsem nakonec sehnal za pár kè v jedné lisovnì plastu, kde jsem naštìstí trefil na velmi ochotné a schopné lidi a dobøe mi poradili. Ohýbat to jde krásnì i za studena a drží to tvar jakobych to ohnul za tepla, ani po zahøátí se to nemá tendenci narovnávat. Pøedèilo to veškerá má oèekávání, prostì to nemá chybu :D S takovou mì to vyjde na pár kè a vypadá to jako od tìch vydøiduchù z lisoven plastù a jako bonus navíc má ten plast i certifikaci pro použití ve zdravotnictví a potravináøském prùmyslu :wink:
Pro ne neni problem to vyrobit, problem je, ze ty jim to nezaplatis.

To máš pravdu, nejvíce mì pobavil jeden týpek, co uvedl, že jenom forma by stála kolem 100 000kè a jeden díl by vyšel na 25 000kè a pak, že to nejsou vydøiduši. Teï si to jsem schopen vyrobit ve stejné kvalitì do 50kè / 1ks tak, že nepoznáš rozdíl :wink:
Forma na dil 20cm dlouhy bude mit hmotnost v radu stovek kg. Nic takoveho doma rozhodne nevyrobis.
Neblázni, já jsem chtìl díl do 20cm a ne 2 metrù :D
Ale vyrobím, už se stalo, je to jednoduchý díl, sic pro mechanický pohyb, takže žádná složitá krabièka, to jsem vyøešil úpravou jedné UNI krabièky, sice je to pracnìjší, ale nesrovnatelnì levnìjší.

Díky všem za nápady a reakce na mùj dotaz, nakonec jsem jej úspìšnì vyøešil.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“