Tesla condor k304

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
honza7306

Tesla condor k304

#1 Příspěvek od honza7306 »

Ahoj všichni.Potøeboval bych poradit s úpravou ladìní tuneru -rozšíøit pásmo ladìní z 88-104Mhz na 88-108Mhz .honza7306@seznam.cz díky Honza

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od pajosek2 »

ahoj,del jsem na upload schemaCONDOR,je to v sekci SCEHEMATA-RADIA.
A teď k tomu ladění. Obecně se dá říct,že musíš zvýšit vliv ladícího kondenzátoru a to uděláš ta,že zvětšíš kapacity,které jsou v sérii s ladičákem i u oscilátoru,i u vstupu a to v tomto případě jsou kondy C125 a C114. zvětšil bych je tak o 10procent,ale pak to musíš celé znovu sladit. Máš tolik zkušeností? Jestli si na to netroufáš tak někomu řekni,protože se TI může stát,že už to nedáš dohromady.

Uživatelský avatar
tapedeck
Příspěvky: 23
Registrován: 09 črc 2008, 02:00

#3 Příspěvek od tapedeck »

Ahoj odborníci.Nechci zakládat nové téma.Určitě se mají ty kapacity v sérii s těma sekcema otočňáku o deset procent zvětšit?Mě totiž přijde,že pro dosažení vyšší frekvence je potřeba kapacitu kondu zmenšit.Tak jsem z toho jelen.Najde se někdo,kdo poradí?Já si ho totiž kdysi koupil,udeělal propisotem pracně stupnici,šoupnul to do parádní krabičky a teď je mi ho líto vyhodit.Potřeboval bych ho roztáhnout do těch 108MHz.Dík.
Obrázek
P.S.Trošku mimo tém,našel jsem zajímavou stránku se schémátky:
http://www.radiojournal.cz/schemata.htm :)

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od pajosek2 »

Jo,ikdyž to tak nevypadá,tak kapacitu těch kondů musíš zvětšit. Celé pásmo se Ti posune dolů a,ale zvětší se vliv ladičáku.Pak to musíš ladícími prvky doladit do toho pásma kde potřebuješ,je to dost náročné a pokud nemáš dost zkušeností,tak to nedělej.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
tapedeck
Příspěvky: 23
Registrován: 09 črc 2008, 02:00

#5 Příspěvek od tapedeck »

Aha.Noa co tam přidat rovnou místo kondíků kapacitní trimry a pokusit se o souběh rovnous nima?Když se to nepovede,tak je zase odpájím a bude to v původním stavu.Takže říkáš přidat takovou kapacitu,aby výsledná byla cca o 10procent vyšší? :)

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od pajosek2 »

S těma trimrama je to dobrý nápad.Těch 10% jsem odhadl,tak to zkus a dej vědět.Hodně štěstí.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

...Když se to nepovede,tak je zase odpájím a bude to v původním stavu....
Nebude, protože přidáním kapacit dojde sice k žádoucímu zvýšení vlivu ladicího kondenzátoru, ale zároveň k posunutí rozsahu pod 88MHz, což budeš muset kompenzovat původními nastavovacími prvky. Pro uvedení do původního stavu to budeš muset stejně sladit znovu.
Osobně bych raději připájel pevné keramiky stejné kapacity a použil ke sladění jen původní prvky. I tak jich bude dost.
:wink:

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#8 Příspěvek od Hifista »

V době kdy končily prodejny Tesla, se tam daly za malý peníz zakoupit kompletní moduly radiopřijímačů z Condora. Měly jinak vlnové rozsahy, dále tam bylo místo některého vlnového rozsahu tlačítko AFC a ty byly právě do 108MHz. Určitě se to mnohým dosud povaluje doma.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od pajosek2 »

masar píše:
...Když se to nepovede,tak je zase odpájím a bude to v původním stavu....
Nebude, protože přidáním kapacit dojde sice k žádoucímu zvýšení vlivu ladicího kondenzátoru, ale zároveň k posunutí rozsahu pod 88MHz, což budeš muset kompenzovat původními nastavovacími prvky. Pro uvedení do původního stavu to budeš muset stejně sladit znovu.
Osobně bych raději připájel pevné keramiky stejné kapacity a použil ke sladění jen původní prvky. I tak jich bude dost.
:wink:
Jo to je pravda,jak už jsem napsal je to dost náročné a bez zkušeností se nadělá více škody než užitku.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Postup by měl být takový:
1) Paralelně k C125(27pF) připájet kondenzátor 3,3pF. Vývody samozřejmě zkrátit na minimum. Tím se celé pásmo posune poněkud dolů.
2) Ukazatel stupnice na levý doraz a nastavením cívky L105(oscilátor) zachytit vysílač na 87,6(radio Impuls). Mělo by to jít bez dolaďování vstupního obvodu, pokud byl před tím naladěn.
3) Ukazatel stupnice na pravý doraz a nastavením trimru C122 naladit nějaký vysílač v okolí 107,2MHz(Proglas, ČR2 atd.).
---
Body 2 a 3 opakujeme do pro dosažení správného rozsahu stupnice.
---
4)Odpájet kondenzátor C156 (8,2pF) od vstupního obvodu. Tím se zvýší rozsah i kmitočet vstupního laděného obvodu.
5) Ukazatel stupnice na levý doraz na dříve naladěnou stanici(radio Impuls). Nastavit cívku L102 (vstupní laděný obvod) na maximální signál.
6) Ukazatel stupnice na pravý doraz na dříve naladěnou stanici (Proglas?) a trimrem C111 nastavit maximální amplitudu signálu.
---
Body 5 a 6 opakovat k dosažení souběhu.

Popsaný postup je jen velmi přibližný a nevylučuje jiné metody dosažení souběhu bez použití měřících přístrojů.

pepik9

#11 Příspěvek od pepik9 »

Hifista píše:V dobì kdy konèily prodejny Tesla,....a ty byly právì do 108MHz.
Tady je k tomu schema (kvalita tisku mizerna).
http://uloz.to/623028/condor_ccir.zip

Uživatelský avatar
tapedeck
Příspěvky: 23
Registrován: 09 črc 2008, 02:00

#12 Příspěvek od tapedeck »

Děkuji oběma pánům.Tohle bude asi to pravý ořechový,co jsem sháněl.Tu brožurku se scematem jsem tenkrát dostal k tomu,jenže se jí marně pokouším dva měsíce najít. :oops: Dík. :)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“