Pentium II 266MHz (Klamath) - prehrievanie

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

Pentium II 266MHz (Klamath) - prehrievanie

#1 Příspěvek od Devo70 »

1. Na tomto procaku sa mi zdá, že veľmi topí cache. Na chladiči je uprostred malý vetráčik, ktorý chladí samotný procesor. Keď sa dotknem chladiča na kraji až páli. To všetko pri nezaťaženom systéme.
2. Keď zapnem PC sieťovým vypínačom, ihneď sa rozbehne. Nezdá sa mi to v poriadku. Mám podozrenie na zdroj. Našiel som vydutý kond vo vetve +5VSB 2200uF/10V. Zaujímavé, že kapacitu má plnú. Vymením a uvidím.
Naposledy upravil(a) Devo70 dne 11 srp 2008, 21:39, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

1. Tie procesory dost piekli, takze to bude normalne (ak vsetko funguje).
2. To je vec dosky. Na tych najstarsich ATX doskach sa to po zapnuti napajania bud vzdy zapne alebo ostane vypnute, na niektorych je na to jumper, na novsich sa to da nastavit v BIOSe. Ked su v zdroji nafuknute elyty, tak ich skontroluj radsej vsetky. Ak su to nejake smejdy, tak nezaskodi vymenit vsetky velke na sekundare (plus ak je v primare pomocneho zdroja nejaky maly, tak aj ten).

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

mal som tiez p233 mhz a chladic mizerny...uplne o ho_ne...dostal lepsi ventilator a bolo..a potom aj chladic-pekny velky hlinikac z duronu-sockety mali ten isty rozmer a uchytenie...pekne sa potom chladil...a tiez sa rozbiehal okamzite...

Uživatelský avatar
michal12
Příspěvky: 163
Registrován: 03 srp 2008, 02:00
Bydliště: Náměšť n/H

#4 Příspěvek od michal12 »

Ten stav po zapnutí napájení jde u každé ATX desky nastavit v BIOSu. Bývá to v Power Management. Hledej položky jako State after power fail, System after AC back nebo podobně. Určitě to tam bude

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Rozhodne to nevie kazda doska. Specialne na tych starsich tam ta funkcia vobec nemusi byt.

Chladic z Duronu na PII? Co je to za blbost? Na PII ma ist uplne iny chladic, kedze je to do Slotu 1. Najlepsi chladic je original Intel, su tam rebra po celej dlzke a ventilator taha vzduch cez celu ich dlzku (preto je na tom ten plastovy kryt).

Uživatelský avatar
michal12
Příspěvky: 163
Registrován: 03 srp 2008, 02:00
Bydliště: Náměšť n/H

#6 Příspěvek od michal12 »

Však jo, u prvních ATX desek to nemusí být, ale taky to tam často bývá. Mám tady teď kámošův PC s deskou Intel AL440LX a tam to je. U ještě starší AOpen AX53 (stará šunka s i430HX) co máme v práci v serveru to taky je. Mohl bys napsat co je to za desku.
to Keemo: Nebylo to spíš Pentium MMX?

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#7 Příspěvek od Devo70 »

Doska je Tomato 6ABX (Zida) s chipsetom i440BX.

Uživatelský avatar
michal12
Příspěvky: 163
Registrován: 03 srp 2008, 02:00
Bydliště: Náměšť n/H

#8 Příspěvek od michal12 »

To už je poměrně nová deska (samozřemě oproti tomu co jsem uvedl já). Ovšem podle manuálu tam žádná položka v BIOSu ani jumper není. S tímhle asi nic nenaděláš, dost pochybuju že by za to mohl ten kond ve zdroji. U některých levných desek to tak prostě je. Třeba takový Gigabyte tu položku měl i u AT/ATX desek.
Jak se tak dívám, v tom manuálu je pár jumperů nepopsaných, je možné že je to některý z nich

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#9 Příspěvek od keemo »

michal12-ano,ta potvora mala aj mmx:) oproti staremu amd co bolo "designed for win 95" este aj s logom na procaku to bol velky skok...konecne som si mohol aspon mp3s pustat...doska aj s procakom boli myslim z 97-meho,aj v tom mal 98SE..upe parada...a nebolo to ani tak davno...3 roky dozadu??
rnbw-mam pocit ze asi kazdy z nas mysli nieco ine...:)ked najdem tie veci hodim sem foto
Přílohy
07082008226.jpg
Pent. mmx 166 mhz,233-ku uz nemam,putovala kamaratovi aj s doskou.Oranzovy "prcek" je povodny chladic,to vacsie je z duronu..sposob uchytenia ten isty
(64.44 KiB) Staženo 45 x
07082008225.jpg
rnbw-mal si toto na mysli? mal som to na nejakom celerone tusim 366 mhz...
(52.7 KiB) Staženo 42 x
Naposledy upravil(a) keemo dne 07 srp 2008, 14:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Tak ty si mal Pentium MMX, tam ten chladic z Durona pasuje. Ale netreba tam nic take silne, ten procesor zerie naozaj malo. Ak sa da na doske nastavit nizsie napatie, tak sa s tym da pekne pohrat - casto chodia bez problemov uz od 1,8V.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#11 Příspěvek od keemo »

rnbw-no,v tej dobe som o tom este vela nevedel...tak som do toho nevrtal.bol som rad ze mi to chodi:) teraz uz no problem...mal som dosku s jumprami na ktorych sa dalo nastavovat napatie a aj sa mi podarilo pretaktovat tu 233 tusim na 266 ale mal som pocit ze ta doska bola pomalsia oproti tej povodnej kde siel na svojich 233 MHz...

Uživatelský avatar
michal12
Příspěvky: 163
Registrován: 03 srp 2008, 02:00
Bydliště: Náměšť n/H

#12 Příspěvek od michal12 »

to rnbw: Tos měl asi docela štěstí na jednotlivé kusy. Mě se nikdy nepodařilo dostat tak nízko. I ty nejlepší co mi prošly rukama měli hranici tak na 2,1-2,2V. Níž už to nebylo 100% stabilní. Ale i tak se už dá bez problémů uchladit středně velkým pasivem. Je samozřejmě potřeba aspon trochu větraná skříň.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Mne isli na 1,8V vsetky dva (alebo tri - ale tusim vsetky P166MMX), co som skusal a dokonca ide aj Cyrix MII PR300.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#14 Příspěvek od Devo70 »

Tak zdroj mám hotový. Všetko šlape ako predtým. Procák sa pehrieva. V zdroji je nízko otáčkový vetrák, teplo sa hromadí pod stropom case.

Rozmýšľam, čo ďalej:
1. zberný dvor
2. výmena ventilátora na CPU ako má keemo na fotke
3. tuning case (namontovanie malého ventilátora na najvyšší bod zadnej steny) :idea:
4. pomocný ventilátor za prednú stenu s nasávaním zvonku :idea: :idea:
5. výmena zdroja
6. výmena procesora za Celeron

Dnes som zadara získal PC s AMD K6-2/266, ten hreje ako môj starý P233MMX, skoro vôbec! Ale myslím, že výkonovo sa PII 266 nevyrovná.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Aky je tam chladic? Ak je to nejaky noname shit, tak tam skus namontovat vacsi ventilator.

Ale pricina problemu bude v tom, ze teplo ostava v case. Nasavanim zpredu zvonku to nezlepsis, to pomoze az vtedy, ked mas vyrieseny odvod tepla. Ak ma zdroj ventilator s automatickou regulaciou otacok, tak ho skus odpojit a pripojit priamo na 12V.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“