Zvýšení napětí svářecího trafa.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

Zvýšení napětí svářecího trafa.

#1 Příspěvek od stasek »

Dobrý den, neví někdo jak rozdělat trafo ze svářečky na fotkách? Rád bych přimotal pár závitů na sekundár. Jádro je ze dvou dílů a problém mi dělá vydolovat regulační pohyblivou část. Díky
Přílohy
DSCF2946.JPG
(89.55 KiB) Staženo 93 x
DSCF2942.JPG
(81 KiB) Staženo 104 x

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Totot je nerozebiratelné. Z boku je to svareno. Ale vsak tm na par zavitu je mista dost takze bych volil moznost prostrkat to. I kdyz nevim zda to k necemu bude :wink:
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#3 Příspěvek od zouzel1 »

Co to je za svářečku, to trafko mi připadá malé a ten sekundár taky má nějaký nedostatečný průřez... žoužel

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Jsem téhož názoru . Dovinout prostrkáním . Ale ty dovinuté závity je třeba upevnit lakem nebo lepidlem . Nedosáhne se tím zvýšení výkonu , ale zlepší se zapalování oblouku při malých proudech . Pozor nepřilepit regulační člen ! bobobo

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#5 Příspěvek od yakl »

Táto "zváračka" potrebuje skôr ventilátor, ak ho už výrobca neosadil. Keď sa mne taká dostane do rúk, tak vyrobím nový zadný diel z hliníkového plechu a osadím doň 120 mm ventilátor na 230 V.

Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

#6 Příspěvek od xxxe »

yakl píše:Táto "zváračka" potrebuje skôr ventilátor, ak ho už výrobca neosadil. Keď sa mne taká dostane do rúk, tak vyrobím nový zadný diel z hliníkového plechu a osadím doň 120 mm ventilátor na 230 V.
Ten ventloš je potřeba,mám ji doma taky a po 10 minutách sváření sepne teplotní ochrana a pak musím asi 20 minut čekat než vystydne. :evil:

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#7 Příspěvek od ACDC »

Zdravím, tak podobné trafo ze svářečky jsem zhruba před dvěma měsíci rozebíral, trafo jsem v místě svaru rozřezal úhlovou bruskou s tenkým řezným kotoučem (1mm) do hloubky asi 5 mm a pak rozebral. Původní upálený hliníkový drát na sekundáru jsem vymotal a namotal místo něj měď z jiné nefunkční svářečky a zalil zalévací hmotou.Pak jsem vše složil zpět a v místě řezu jsem ty plechy v pár místech pobodoval klasickou elektrodou.Svářečka funguje bez problému. Jo a pokud jde o tu regulační část, tak ta se dá vytáhnout až po rozebrání trafa, musí stačit sundání regulačního knoflíku z hřídelky, pod krytkou je matička.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#8 Příspěvek od stasek »

Jádro trafa není svařené, je složené ze dvou částí, jejichž plechy jsou snýtovány a tyto dvě části jsou do sebe zasunuty v jakési rybině, nebo prizmatu, je to trochu vidět na první fotce. Bohužel to nejde vysunout. Násilí jsem nechtěl použít. Primár i sekundár jsou hliníkové dráty kulatého průřezu, průměry jsou 2 a 4 mm. Je to takovej levnej šmejd. Musel jsem to prostrkávat, vzhledově to je hnus, ale zvedl jsem napětí sekundáru z 47V na 55V. Oblouk se zapaluje podstatně líp a řekl bych, že hoří i plynuleji. Je to poddimenzovaný, průřez sloupku je kolem 28 cm2 a je to namotaný tak, že vychází 1Z/V. Vecpal jsem tam takovej menší ventilátor, (o něco větší jak z počítačovýho zdroje), tak doufám, že to aspoň trochu pomůže.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Určitě to bude lepší a v tomto případě na velikosti záleží ! Tedy toho větráku . A ještě si otevřete www.svarforum.cz a tam najdete možné další úpravy , včetně usměrňovače .

Uživatelský avatar
Eduardo
Příspěvky: 6
Registrován: 11 led 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Eduardo »

Ahoj, prosím Vás mam toto isté trafo a tak isto si tam chcem navinúť par závitov naviac, len neviem ako napojiť ten 4mm Al drôt s cca. 3,5mm Cu drôtom. Najlepšie tak aby to bol čo najplynulejší spoj. Rozmýšľal som o navlečení nejakej tenunkej Cu trubky a poriadne stlačiť. Potom nakoniec ešte nejak spájkovať lenže neviem akým cínom keďže sa jedna o Al a Cu.

Ak mate nejaký lepší návrh dajte mi vedieť prosím.

Ďakujem.

Uživatelský avatar
sqad
Příspěvky: 148
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od sqad »

spájkovať by to nemal byť problém s použitím spájkovacej kvapaliny na hliník
http://www.gme.sk/cz/index.php?page=pro ... il=745-004

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od stasek »

Já to vyřešil tak, že konec sekundáru,který je z hliníku je nalisován na Cu kabel, který vede ke kleštím. Tak jsem odstřihl konec i s kouskem Cu kabelu a na ten Cu samozřejmě pájet jde, zaizoloval a přimotával co tam vlezlo.

Uživatelský avatar
Eduardo
Příspěvky: 6
Registrován: 11 led 2009, 01:00

#13 Příspěvek od Eduardo »

stasek píše:Já to vyřešil tak, že konec sekundáru,který je z hliníku je nalisován na Cu kabel, který vede ke kleštím. Tak jsem odstřihl konec i s kouskem Cu kabelu a na ten Cu samozřejmě pájet jde, zaizoloval a přimotával co tam vlezlo.
Prosím Ťa a ten Cu kábel je ale omnoho hrubší nie? Nevadilo to potom pri namotávaní toho drôtu? Neviem ako presne sa musí dodržať tá poloha vinutia. Aby to potom nejak neodstávalo.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od otakarv »

Já to vyřešil tak, že konec sekundáru,který je z hliníku je nalisován na Cu kabel, který vede ke kleštím.
Hliník a měď k sobě zásadně nepatří,pouze za určitých podmínek.Když tyto dva rozdílné materíály k sobě připevníme,vzniká mezi něma elektrické napětí,které roste se zvýšující vlhkostí.Tudíž tento spoj oxiduje,vzniká přechodový odpor se kterým roste teplota spoje.
Pro takovéto spojování existoval plátovaný hliník s mědi.Tyto dva materiály byly k sobě slisovány vysokým tlakem,čímž mezi ně se nedostal vzduch,vlhkost.Byla to prakticky speciální podložka.Na měď se dal vodič z mědi,na hliník hliníkový a řádně se to stáhlo.
V dnešní době různých pájecích materiálu,bych spíše použil,jak už psal"sqad"pajecí kapalinu na hliník(měď není problém),pocínoval bych připravené konce,které chci k sobě spojit.Pak bych použil tenkostěnnou trubičku,ale raději bych vzal pásek plíšku předem pocínovaného,ovinul konce a pořádně propájel.
Tchánovi dělal jeho švagr svářečku,přitom je elektrikář a spojil bez úprav měď a hliník.Ale to už je dávno už tu byla.Spoj po čase hořel,buďto
lepila nebo pálila,regulace na 3.14ču.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Nemusíš se bát ten "cucek" se spojem nechat trčet z trafa a tu měď zase přiblížit k cívce a motat . Ale lépe by bylo ten konec hliníku pěkně opucovat nožem!!! ne smirkem a ocínovat . Pakliže bude drát pěkně dokola ocínovaný , není problém dráty k sobě přiložit , ovinout tenkým NENALAKOVANÝM Cu drátkem a pěkně propájet . Specielně tenkostěnná trubička je nanic , jelikož veškerý proud jde tím tenkým průřezem trubičky . A pakliže budeš mít ten hliník pěkně ocínovaný , tak vznikne opět vodo i plynotěsný spoj , který dá pokoj . Pro klid duše a profesionalitu ho můžeš zalakovat . Ale jako vždy u pájení pucovat , pucovat , pucovat a nepřepálit pájku !!
P.S. Určitě bych dělal s trafem vymontovaným ven . Už právě pro to pucování !

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“