Zdroj

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ragnol
Příspěvky: 232
Registrován: 09 lis 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od Ragnol »

DolfiG píše:
Potenciometer M5 na 250 V bude trochu regulovať tranzistor. No pri 0,5 mA cez potenciometer, veľký výstupný prúd čakať nemôže. Naviac, výstupné napätie bude veľmi mäkké. A opäť, horný koniec potenciometra je nebezpečný pre tranzistor. (Napríklad je možné do horného prívodu potenciometra zapojiť odpor, trebárs 10 k/ 6 W, ktorý trochu ochráni tranzistor. No zhorší regulačný rozsah a podobne).
Teda já ti nevím , ale když je zapojený ten tranzistor jako emitorovej sledovač tak by měl mít trošku jiný vlastnosti než tu píšeš ne ?

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#17 Příspěvek od DolfiG »

Ragnol píše: Teda já ti nevím , ale když je zapojený ten tranzistor jako emitorovej sledovač tak by měl mít trošku jiný vlastnosti než tu píšeš ne ?
A v čom konkrétne som uviedol nepravdu ...?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od jezevec »

DolfiG píše:
Ragnol píše: Teda já ti nevím , ale když je zapojený ten tranzistor jako emitorovej sledovač tak by měl mít trošku jiný vlastnosti než tu píšeš ne ?
A v čom konkrétne som uviedol nepravdu ...?
DolfiG, vyzkoušej si to s menším napětím na nějaké bastl desce tak jak jsem už radil Pattovi, abys pochopil, žes napsal nesmysl.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#19 Příspěvek od breta1 »

Samozřejmě že je to nesmysl - výstupní napětí bude kopírovat napětí na bázi (bude vždy o cca 0,7V menší než na bázi)...

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od jezevec »

breta1 píše:Samozřejmě že je to nesmysl - výstupní napětí bude kopírovat napětí na bázi (bude vždy o cca 0,7V menší než na bázi)...
Škoda žes to prozradil, chtěl jsem, aby na to přišli sami...

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#21 Příspěvek od DolfiG »

Áno, bude kopírovať napätie na bázi ...

No absolvoval som aj strednú školu, (nechcem byť sprostý, vytočili ma v inom vlákne, tak nepokračujem ...) A tuším v prvom ročníku sa učia Kirhofove zákony ...

Keď ma pokladáte za blba, ktorý ničomu nerozumie, tak ja mám pre posledných prispievateľov tiež otázku, možno na to prídu aj sami ...

Spravme predpoklady:

- napätie na vstupe 250 V
- zosilnenie výkonového tranzistora 30
- potenciometer M5 pripojený na 250 V a nastavený na stred
- tranzistor zapojený ako emitorový sledovač, (báza na bežec potenciometra)

Otázka: Aké napätie bude na výstupe (E) tranzistora pri odbere 0,001 mA a trebárs pri odbere len 10 mA ?

Tak kto potom kecá ...?
Naposledy upravil(a) DolfiG dne 14 srp 2008, 12:06, celkem upraveno 1 x.

Návštěvník

#22 Příspěvek od Návštěvník »

Omlouvam se ze se Vam do toho pletu, ale v pripade, ze z emitoru nepotece zadny proud tak se prece nejedna o emitorovy sledovac.
U nej je prave zasadni ten odpor mezi E trandu a GND.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#23 Příspěvek od DolfiG »

Anonym píše:Omlouvam se ze se Vam do toho pletu, ale v pripade, ze z emitoru nepotece zadny proud tak se prece nejedna o emitorovy sledovac.
U nej je prave zasadni ten odpor mezi E trandu a GND.
Nemyslím si to, no opravil som to ...

Podľa mňa je to vec zapojenia a nie odberu prúdu, No nie je to podstatné ... (Nakoniec, aj voltmeter alebo osciloskop je záťaž).

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#24 Příspěvek od breta1 »

DolfiG píše:Áno, bude kopírovať napätie na bázi ...

No absolvoval som aj strednú školu, (nechcem byť sprostý, vytočili ma v inom vlákne, tak nepokračujem ...) A tuším v prvom ročníku sa učia Kirhofove zákony ...

Keď ma pokladáte za blba, ktorý ničomu nerozumie, tak ja mám pre posledných prispievateľov tiež otázku, možno na to prídu aj sami ...

Spravme predpoklady:

- napätie na vstupe 250 V
- zosilnenie výkonového tranzistora 30
- potenciometer M5 pripojený na 250 V a nastavený na stred
- tranzistor zapojený ako emitorový sledovač, (báza na bežec potenciometra)

Otázka: Aké napätie bude na výstupe (E) tranzistora pri odbere 0,001 mA a trebárs pri odbere len 10 mA ?

Tak kto potom kecá ...?

Doufám, že mě nepočítáš mezi ty, kdo tě urazili, to by mě mrzelo.
K tomu tvému příkladu (zanedbáme 0,7V na přechodu B-E) - v ideálním případě bude na jeho výstupu 125V (velké B, malý odběr).
Pro B=30 to bude méně, zkusme počítat s Kirchhoffem - protože náhradní vnitřní odpor zdroje pro bázi je 250k paral s 250k, t.j. 125k a napětí vnitřního zdroje je 125V, při výstupním odběru 10mA poteče do báze 10/30=0,33mA. Tento proud vytvoří na náhradním odporu zdroje 125k úbytek 37,5V, takže na výstupu bude 125 - 37,5=87,5V. Pro odběr 0.001mA to bude prakticky přesně 125V.
Takže shrnuto:
výstupní napětí bude možné nastavit v rozmezí 0 až 250V podle nastavení běžce (s tím, že pro 10mA nebude regulace uprostřed lineární)

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Skay »

patt_01 píše:
jezevec píše:
patt_01 píše:už asi vim v čem sem udělal chybu, mohlo by tohle fungovat?
Jo, teda pokud ti nevadí, že na výstupu bude max. cca 5V.
Proč 5V? Když bude na bázi asi 5V, tak by měl bejt naplno otevřenej ne? nebo dát na bázi 250V, to se ten tranzistor tozletí ne?
myslim že na bipolárním tranzistoru na bázi snad ani víc jak 0,7V (v případě že je emitor u NPN na zemi ) naměřit nejde, je to tranzistor řízený proudem ne napětím, opravdu chtělo by to něco počíst.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#26 Příspěvek od DolfiG »

Presne to som chcel naznačiť. A stále si myslím, že som to formuloval dobre a pochopiteľne.

Určite je to jedno z najjednoduchších riešení. A určite použiteľné, ak zdroj budeme zaťažovať konštantným prúdom. (Nemá spätnú väzbu).

A ako vylepšenie, každého určite napadne, zapojiť dva tranzistory do Darlingtonu a aspoň nejaká prúdová ochrana, (trebárs žiarovčička na 100 mA - ktorá sa samozrejme pri skrate prepáli), a máme použiteľný zdroj pre množstvo aplikácií ...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“