leonské předivo, kam na ně?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#16 Příspěvek od SIDTIM »

Určitě máš na mysli kopulku na membráně, která kryje mezeru magn. obvodu proti vniknutí nečistot.
U profesionálních repro je odzkoušený chloroprén, ale ne ten ze Slovenska, tuším, Henkel Chemoprén. Jeho kvalita dost kolísá a z dlouhodobého pohledu klesá.
Doporučil bych Vukolep z www.plastservis.cz. Je to firma ve Zlíně,bývalí baťovci, sorry, Sviťáci, a tento jejich chlorkaučuk skutečně drží. Jen zapáchá intenzivněji, než Chemoprén.
BTW: Už jsem viděl kopulky přilepené epoxidem, bylo to dílo Mistra. No comment.
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#17 Příspěvek od bu2520 »

díkes po tom se podívám , ono když si uvědomím co ten kryt musí vydržet, tak to lepidlo by mělo být trvale pružné, což ( epoxid od mistra) opravdu není :-)

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#18 Příspěvek od SIDTIM »

Máš naprostou pravdu, navíc, takový reproduktor už není slušně opravitelný, neznám rozpouštědlo pro CHs Epoxy...
Vukolep na rozdíl od Chemoprénu (mají ISO a zahraničního majitele... no comment) drží podrážku na sportovní obuvi tak, že spíš urveš někde kousek dál vlastní materiál... Na Chemoprén kýchneš a je dokonáno. Jeden známý švec prohlásil, že Chemoprén už se nehodí ani na lepení linolea v garáži. Ono to sem nepatří, ale když lepím na teniskách takovou tu zvedlou špičku, jak se to dnes dělá, tak Chemoprén se nechytá a Vukolep odpadne až po pár letech drsného používání, A to se furt bavíme o chloroprénu..........
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#19 Příspěvek od bu2520 »

SIDTIM píše:Ono to sem nepatří, ale když lepím na teniskách takovou tu zvedlou špičku, jak se to dnes dělá, tak Chemoprén se nechytá a Vukolep odpadne až po pár letech drsného používání, A to se furt bavíme o chloroprénu..........
Já myslím, že to patří do každé dílny, nevím jak ty, ale já považuju lepení a volbu správného lepidla za velký kumšt a taky problém. A někdy žasnu když se mi od kolegů ze zahraničí dostane slepený plast, který považuju silově za neslepitelný. Ale taky opak kdy se někdo pokouší slepit vteřinovým lepidlem i to co vteřiňák nezvládá

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#20 Příspěvek od Radix »

Nejen slepený plast. Před lety jsem navštívil Veletrhy Brno a jedna firma tam demonstrovala lepidla na kov. Demonstrátor měl ocelovou desku a šrouby asi M10 x 100. Na hlavičku šroubu nanesl lepidlo, šroub hlavičkou posadil na desku. Chvíli se čekalo, pak nějakému přihlížejícímu podal kilové kladivo a řekl: ulomte to.
Šroub M10 se ohnul, ale neulomil se.

Gavin Milarrr

#21 Příspěvek od Gavin Milarrr »

Neni to nejaky molekularni lepidlo? Ted tim zubari lepeji lidem zuby misto amalgamu a prej to drzi lip nez zubovina... taky jedna tubicka prijde na deset tisic.

Jinak vterinovy lepidlo je dobry tak na heftnuti pred finalnim spojenim. V ZPA v Peckach tim kdysi lepili typovy stitky na rozvadece, ovsem uz na nastrikanou skrin... mkc dlouho to nedrzelo :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Vteřinové lepidlo je obecně kyanoakrylátová pryskyřice neboli hmota chemicky podobná plexisklu. Kyanidová skupina CN- je vlastně tvrdidlo aktivované zvenčí katalyzátorem. Tuhnutí katalyzuje obyčejná voda, vždy v nějakém množství přítomná ve vzduchu i na lepených površích. Výhodou kyanoakrylátů je obrovská vzlínavost - zatékají samy o sobě i do těch nejtenčích spár a prasklin - vlastně do těch nejvíc. A samotné lepení je nejúčinnější, pokud je souvislá vrstva lepidla co nejtenčí. Pokud tedy kyanoakrylátu dáme dostatečný čas na "rozlití po lepené spáře = vsáknutí" zajištěním malé povrchové vlhkosti (aby neztuhlo příliš brzo) a tenkou vrstvu zajistíme dostatečným stlačením lepených dílů, má opravdu vysokou pevnost slepu. Jestliže ale lepíme například zmíněné štítky na čerstvý nátěr, ve kterém je vinou oxidace rozpouštědla obsaženo (relativně) velké množství vody nebo lepení uskutečňujeme v prostředí s vysokou relativní vlhkostí vzduchu, s nevytemperovanými díly, takže dochází k mikroskopické kondenzaci, nemá kyanoakrylát dost času na to, aby se utvořila ona co možná nejtenčí vrstvička dřív, než ho přítomná vlhkost vytvrdí. Slep tím ztrácí mechanické vlastnosti. S výhodou se to používá například pokud se takovým lepidlem potřísníme - stačí naslinit a lepidlo ztuhne v nepevnou hmotu, která se dá relativně snadno roztrhnout. Proto nelze ani potenciálně jedovatý nevytvrzený kyanoakrylát spolknout - v ústech je tolik vlhkosti, že lepidlo ztuhne na nejedovatou formu málem ještě dřív, než se dotkne jazyka...
Prostě není to jen o tom ČÍM LEPIT, ale také JAK TÍM LEPIT - dodržování nebo nedodržování čistoty spoje a technologických postupů může opravdu hodně ovlivnit kvalitu lepeného spoje.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#23 Příspěvek od Artaban001 »

Kdysi jsem komusi opravoval repro zcela neprofesionálně - lankama z uhlíků od motoru. Repro už funguje asi 5 let a když jsem se díval naposledy, tak ani nebyl roztřepenej. Máte někdo podobnou zkušenost?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od workhard »

Pořešil jsem to jednou PVC licnou s mnoha jemnými drátky (už nevím,kde jsem k ní přišel,ale ještě kousek mám). Propíchl jsem membránu mezi nýtky,prostrčil i s PVC dovnitř,tam zaletoval a zakápl Herkulesem. Na druhé straně prostrčil nýtkem,co drží kontakty na koši,připájel zeshora a taky zakápl. Zatím si nikdo nestěžoval (cca 1 rok provozu) 8-)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“