Uzemnění

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

Uzemnění

#1 Příspěvek od nxn »

Zdravim silnoproud neni moje silná stránka....Když chci provést uzemnění pomocí zemnicích tyčí pospojim je kulodrátem 50mm2 a natáhnu do baráku na přístupné místo do krabice KO125 a svedu pospojení od vany,bojleru,tv ant. a hlavní pospojení topení a tam to nasvorkuju a ještě propojim s nulou....no a můj dotaz zní to se fakt tahá taková kruťárna do krabice (to abych to ohejbal autogenem) a co se tam kdyžtak dává za svorky,svorkovnici.....nekamenovat jsem student nemam ještě 50tku
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#2 Příspěvek od kevin_mitnick »

No do baraku se rozhodne FeZn 50mm2 netaha. To zakonci venku na merici svorce ochranene vuci korozi a do baraku pak staci jit uz jen s 6mm2 medi nebo 10mm2 hlinikem.

Navic pospojeni tyci se mozna snadneji udela s FeZn pasovinou.

Mimochodem, pokud resis soucasne i bleskozvod, tak misto napojeni vodice pospojeni na uzemnovaci soustavu ti nejlip poradi a do projektu nakresli firma realizujici bleskozvod.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Je fakt, že spousta nových krásných plastových rozvodnic od firem zvučných značek se rozskočí i při tom drátu 10mm2.
K zoufalství mě přivádí i ten systém plastových šroubo-výsuvných pantů, co se dají jakoby zaklapnout a vyndat. To muselo navrhovat bradavičnaté prase.

Uživatelský avatar
kysmen
Příspěvky: 169
Registrován: 20 říj 2007, 02:00
Bydliště: HO

#4 Příspěvek od kysmen »

tady je jedno pdf, které se toho týká
Přílohy
grounding_cs.pdf
(248.28 KiB) Staženo 314 x

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#5 Příspěvek od Radimosso »

Kdysi jsem měl možnost pracovat ve firmě, kde jsme dělali i přípojky.
A to by se až člověk divil, co se dá s FeZn dělat.
Když už někdo má vyzděný pilíř u něho zakopané 40 kopoflexy a u toho trčí svinutý dvoumetrový ocásek FeZn, pravděpodobně vždy přesně na míru střižený, aby se náhodou přípojka nepředražila a člověk se mohl dupat ve spod pilíře místo aby si nudně hrál ve výšce dvířek.
To potom poznáte kvalitní výrobce očkových klíčů , které neprasknou, když se člověk snaží více než vší silou natvarovat dvoucentimetrový koneček FeZn do svorky.
To mi pak už 10Cu přišlo jak z cínu.
Bylo to někdy takové " kovářství za studena" :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,8945.0.html
Tady je těch odkazů dostatek - podle nových předpisů jsou ty průřezy kolem HOP poněkud větší, zejména s ohledem na připojení přepěťových ochran. Ale to tam najdeš.

Uživatelský avatar
387
Příspěvky: 1
Registrován: 05 čer 2009, 02:00

#7 Příspěvek od 387 »

Je možné na konci linky (vývodu) u vysokonapěťové třífázové sítě IT uzemnit uzel tří kondenzátorů nebo měničů? Montáž provedla jedna renomovaná firma. Pokud se přeruší na lince (vývodu) jedna fáze, je to vyhodnoceno jako zemní spojení, ačkoliv se přerušený vodič nedotýká uzemněné neživé (měřené) části. Při měření mezi jednou fází a zemí je díky tomuto zapojení naměřená hodnota odporu minimální (zanedbatelná). Pokud se měřením hledá přerušený vodič, který se skutečně dotýká neživé části, je nutné odpojit část linky (vývodu), kde se nalézají tyto uzemněné uzly kondenzátorů nebo měničů, neboť jednotlivé fáze vůči zemi mají malý odpor, a tudíž přerušený vodič (nežádoucí zemní spojení) nelze měřením dohledat. Teoreticky, kdyby byla zapojená jedna fáze došlo by k zemnímu spojení (přes uzemněný uzel takto uzemněných součástek) a následnému vypnutí.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“