Hoří kondík v PC zdroji

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
paja_aiki
Příspěvky: 19
Registrován: 23 lis 2007, 01:00

Hoří kondík v PC zdroji

#1 Příspěvek od paja_aiki »

Zdravím mám dotaz ohledně závady PC zdroje. Ve zdroji se zadřel větrák, odešly elity ve 12V a 5V větvi. Po výměně vše OK, ale po několika týdnech provozu shořel kondík 1uF/250V, přes který je výkonová část zdroje připojena k plovoucí zemi (dle schématu C3) a to tak, že z něj zbyly jen vývody a hromádka popela. Po výměně zdroj šlape v pohodě. Všechna napětí jsou OK a žádnou jinou vadnou součástku jsem nenašel. Moc by mě zajímalo, zada máte někdo tušení proč ten kondík odchází. Jedná se o zdroj Wintech WIN-235PE, ale již jsem se s tím setkal i v jiných zdrojích. Dík za rady. Schema :

Obrázek

Uživatelský avatar
thunderstrike
Příspěvky: 373
Registrován: 06 úno 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od thunderstrike »

Mám takový pocit že v některých PC zdrojích byli tyhle kondiky už od výroby zapojené opačně...ale možná si to pletu...

Uživatelský avatar
paja_aiki
Příspěvky: 19
Registrován: 23 lis 2007, 01:00

#3 Příspěvek od paja_aiki »

thunderstrike píše:Mám takový pocit že v některých PC zdrojích byli tyhle kondiky už od výroby zapojené opačně...ale možná si to pletu...
Jedná se o fóliový polyesterový kondenzátor, takže o přepólování nemůže být řeč.

Uživatelský avatar
thunderstrike
Příspěvky: 373
Registrován: 06 úno 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od thunderstrike »

Aha tak já jsem myslel jiný..

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

Mal som jeden s podobnou vadou - jednoducho akoby vybuchol. Po výmene beží zdroj naďalej. Nedával som ho už späť majiteľovi, dal som mu náhradu, lebo pohľad dovnútra bol dosť otrasný.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od radekrd »

No patrně by to měl být impulzní typ stavěný na velké impulzní zatížení, ale v těchto krámech bude asi použitej nějakej obyčejnej a ten si holt po čase řekl, že už toho má dost a vypouzdřil se ....

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#7 Příspěvek od bu2520 »

někdy se stane, že se švihne jeden z varistorů paralelně zapojený k filtračním kondíkům a pak se rozpadne pak se může ocitnout na tom kondíku na chvilku přes 300V

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od breta1 »

Tento kondenzátor prostě občas odchází proto, že to je jedna z nejvíce namáhaných součástek (obdobně jako kondenzátory v řádkovém koncovém stupni v TV či monitorech). Dříve se dávala kapacita 1uF, nověji 2uF. Pracuje v impulzním režimu s frekvencí cca 60 Khz a teče jím značný proud. Musí být bezpodmínečně v t.zv. impulzním provedení!

Uživatelský avatar
paja_aiki
Příspěvky: 19
Registrován: 23 lis 2007, 01:00

#9 Příspěvek od paja_aiki »

Děkuji všem za cenné informace. Zdroj už jede pár dní, takže doufám, že se kondík jen časem unavil. Navíc jsem si uvědomil spojitost, že v každém zdroji, kde odešel byl současně přidřený i větráček. Pouze v tomhle odešel až po čase po výměně větráku a navíc explodoval stejně, jak popisuje jandu. U ostatních byl vždy jen lehce prasklý s rozteklým, zapečeným dielektrikem. Takže se domnívám, že to bude asi kombinací nekvalitního kondenzátoru a dlouhodobého vystavení vyšší teplotě, což se projevilo až po nějaké době po znovu zprovoznění.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“