Díly nebo servis pro zesilovač a gramofon AU/RA

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bendic
Příspěvky: 3
Registrován: 19 zář 2008, 02:00

Díly nebo servis pro zesilovač a gramofon AU/RA

#1 Příspěvek od bendic »

Ahoj/dobrý den,
potřebuji poradit. Mám řadu let několik výrobků AU/RA a potřebuji díly či servis. Výrobce bohužel nereaguje na moje e-maily, jiné spojení na něj není (pokud tedy ještě existuje). Konkrétně mě trápí toto:
- gramofon G1N má "vytahanou" hnací gumičku - lze jí někde zakoupit nebo objednat?
- u zasilovače Z1 při změně hlasitosti dochází k velmi nepříjemnému hlasitému hluku (chrčení), navíc nejde už hlasitost příliš plynule měnit (jen skokově)
- dálkový ovladač od zesilovače je unaven natolik, že už ho nejde používat (opět chrčení, hlasitost jen naplno nebo vůbec)

Jsem laik, rozebrat přístroj a vyměnit potenciostat nebo odpor nedokážu. Prosím o radu či přímo nabídku, pokud to někdo umí.

Díky

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od stepa »

To chceni zpusobuje patrne zanesena odporova draha potenciometru a jezdec chyta prach...prostrikat sprejem na kontakty.

Unaveny ovladac...co to je? Rozebrat, vycistit izopropylalkoholem kontakty cudliku. V zesu vycistit od prachu prijimaci IR cidlo.

Gumicka se da patrne sehnat, udej rozmery gumicky, nekdo bude treba vedet.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#3 Příspěvek od sinclair »

Aura Z1 měla, pokud se nepletu, dálkové ovládání hlasitosti potenciometrem po kabelu. Nevzpomínám si, že bych někdy viděl některý ze zesilovačů Aura s motorovým potenciometrem a klasickým dálkáčem.
U starších kusů Z1 způsobují /krom vlastního znečištění/ chrastění potenciometru vadné vazební kondenzátory.
Jinak potenciometry TP169 50+50k/G 2dB do Aury ještě nějaké mám.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od stepa »

sinclair píše:Aura Z1 měla, pokud se nepletu, dálkové ovládání hlasitosti potenciometrem po kabelu. Nevzpomínám si, že bych někdy viděl některý ze zesilovačů Aura s motorovým potenciometrem a klasickým dálkáčem.
Je to mozny...asi jsem videl nejaky bastl. Kdovi jestli to byla fakt aura, nebo nejaka napodobenina.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Značku AuRa jsem měl spojenou se snahou o český vrchol kvality audiotechniky a čekal bych i nadstandardní vztah k zákazníkovi, tahle informace je pro mě dost překvapující. :roll:

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#6 Příspěvek od SIDTIM »

---to asi proto, že PAN Jiří Janda už z nebes na pozemské problémy nedosáhne....
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Chceš naznačit, že celá slavná značka visela na jediným člověku? To je smutný.
Je fakt, že jejich web působí dost historicky (stránka Produkty se mi ani nenačetla), ale všude se tam důsledně píše "my", ne "já" :roll:

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

no já nevím, někdy před osmi lety se mi dostal na stůl zesilovač od téhle firmy , ale nadšený jsem z něho nebyl, dílenské zpracování příšerné, amatérské a v podstatě to byl lehce modifikovaný tranziwat .

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

Ano, bude to nejspíš tím, že firmu AuRa momentálně vedou příbuzní pana Jandy -syn a zeť, pokud se nemýlím- no a také si myslím, že odchodem pana Jandy došlo k radikální změně filozofie celé firmy, pakliže tato ještě vůbec fyzicky existuje, nebo vyvíjí nějakou činnost.
Obecný trend je takový, že servis starších výrobků se velmi silně tlumí ve prospěch nákupu nových, takže se vcelku moc nedivím, že se "nová" AuRa ke starším věcem, vyvíjeným a vyráběným ještě pod taktovkou pana Jandy, moc nehlásí. Může Vám to připadnout smutné a nefér, ale je to bohužel tak i u spousty dalších firem.
Snad s výjimkou NADu /se kterým p. Janda paradoxně spolupracoval/, jehož výhradní dovozce Vám klidně a bez keců opraví i zesilovač z roku 1976. :-)

Ano, Aury až do modelu Z5 jsou v podstatě drobně modifikované konce z TW140 Studio, lehce neortodoxně je řešeno proudové slučování vstupů i poměrně slušně chodící, klouzavá fyziologie bez odbočky na potenciometru.
Mně nepřipadne, že by zrovna Z1 jako úplně první zesilovač firmy byl řešen nějak amatérsky - dokládá to mj. skutečnost, že první kusy se objevily těsně po r. 1988 a chodí dodnes. Zpracování - pokud je myšlen např. výhradní sortiment RVHP, tak proti tomu bych zrovna já neměl nejmenších námitek, spíš naopak, být to uděláno ze standardního spotřebkového "západního" materiálu, dneska by všechny ty zesilovače byly dávno ve šrotu. Mimochodem-který tuzemský zesilovač měl v roce 1988 kvalitní toroidní trafo a topologie desky konce byla udělána tak, že zesilovač nepotřebuje ani s prudkou jalovou zátěží Boucherot? Asi žádný..
Jsou to jednoduché, spolehlivé /až na ty nešťastné potenciometry/ stroje, dobří dělníci, kteří umí každodenně a spolehlivě pracovat. Nic bych proti nim neměl, snad jen to, že vzhledem ke klidovému odběru A budičů a výstupnímu výkonu mohla být kapacita filtračního kondenzátoru nejméně dvojnásobná a mohl být použit lepší potenciometr. To je všecko.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#10 Příspěvek od Cust »

Sinclair: když jsme u toho nadu...
Nemáš náhodou nějaký předzesík, který je na vyhození? Potřeboval bych krabici, abych tam narval svoje střeva. NAD se mi docela designově líbí.
Bendic: sorry za OT

Uživatelský avatar
bendic
Příspěvky: 3
Registrován: 19 zář 2008, 02:00

#11 Příspěvek od bendic »

Ano, Sinclair má pravdu, dálkové ovládání k Z1 vlastně není klasický dálkáč - je to na kabelu připojený k zesilovači velký plechový ovladač s kolečkem hlasitosti, toť vše

2Sinclair: ty potenciometry TP169 50+50k/G 2dB do Aury jsi ochoten prodat? Tedy ne, že bych je dokázal (bohužel) sám vyměnit, ale někoho bych na to snad sehnal - popř. pokud bys byl ochoten je vyměnit sám, byl bych samozřejmě vděčen...

Jinak díky všem za rady, to vyčištění zkusím sám a gumičku na gramec změřím, až mě pustí z práce...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Cust : problém je v tom, že téměř žádný zesilovač či předzesilovač od NADu není ani po 20 letech na vyhození...:-) Bohužel. Měl jsem jednu C160, která schytala úder blesku do baráku a zdála se na odpis, nicméně po hodince nebylo co řešit a šla jak pila...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Výhradní sortiment RVHP, to je dost široký a tudíž odvážný výrok... :roll:

on i mezi francouzským vínem a francouzskou nemocí bude trochu rozdíl :P byť to je obojí pojem

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Moc odvážný výrok to není. 95% Tesly, pouze kvalitní cinche od západního Němce, těch pár radiálních elytů, co jsou v preampu byly v celé produkci převážně černý Frolyt TGL31159. Značně slušnější oproti tomu radiálnímu plastovému hnusu TE002-006. Toroidní jádro 1,3W/kg, vinuté v Družstvu invalidů v Heřmanově Městci, dnes JK Eltra.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Ach tak, ty myslíš konkrétní RVHP v tom přístroji. Já tomu rozuměl, že opěvuješ RVHP produkci en bloc, třeba ty plastové oválky TE00x nebo sovětské isostaty nebo jihlavské přepínače :roll:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“